Мутко заявляет о готовности уйти с поста министра спорта

Министр спорта, туризма и молодежной политики России Виталий Мутко готов покинуть свой пост.

«Я уйду совершенно спокойно, если это касается конкретно меня, но выиграет ли от этого спорт — я не знаю. Наш результат на Олимпиаде — это не провал, это — объективная реальность», — сказал он журналистам в ночь на вторник в аэропорту Шереметьево.
«Если считается, что дело во мне, то я знаю как и что мне делать. Здесь не конкретный человек или люди виноваты», — сказал он.
В.Мутко считает, что необходимо продолжить ту работу, которая была начата его ведомством, и надо дальше развивать федеральную целевую программу развития спорта в России, рассчитанную до 2020 года.

По мнению министра, в ближайшее время систему развития спорта в России необходимо поменять. «Главный тренер сборной (олимпийской — ИФ) будет назначаться государством», — заявил он.
«Чудес в спорте не бывает. Нам необходимо как минимум 6-8 лет, чтобы вырастить новое поколение олимпийцев. Здесь только началась серьезная работа, которую мы завершим не ранее Олимпийских игр 2018 года», — отметил В.Мутко.

ИНТЕРФАКС

11:14, 02.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Спорт → Мутко заявляет о готовности уйти с поста министра спорта

click to read 31.12.2019, 07:34

I simply want to tell you that I am very new to weblog and actually enjoyed your blog. Very likely I’m want to bookmark your blog post . You certainly have fabulous posts. Thanks a lot for revealing your web-site.

Ollie Rodis 15.01.2020, 21:14

Everything is very open with a clear description of the challenges. It was really informative. Your website is very useful. Many thanks for sharing!

browse this site 17.01.2020, 23:47

I just want to mention I am just newbie to blogging and site-building and really enjoyed you're blog. Probably I’m going to bookmark your website . You really come with amazing posts. Kudos for revealing your web-site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:35

There's definately a great deal to find out about this topic. I love all the points you have made.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:53

Great site you have here... It’s difficult to find high quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

Clemente Crouthamel 06.03.2020, 18:14

Good web site you have got here... It’s difficult to find high quality writing like yours these days. I truly appreciate people like you! Take care!!

Celia Quarry 09.03.2020, 10:13

You have made some good points there. I looked on the web for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

click to find out more 10.03.2020, 05:09

I simply want to tell you that I am new to blogs and definitely savored your web-site. Very likely I’m planning to bookmark your site . You really have perfect article content. Cheers for sharing your website page.

Onpassive South Korea 13.03.2020, 08:15

Hi! I just would like to give you a big thumbs up for the great information you've got here on this post. I am returning to your blog for more soon.

bare 15.03.2020, 08:19

This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very precise info… Thank you for sharing this one. A must read post.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS