Приморье: более 8 миллионов рублей краевых средств направлено на профилактику клещевого энцефалита

13,8 миллиона рублей заложено в краевом бюджете этого года на мероприятия по вакцинопрофилактике. Из них 8,3 миллиона рублей направлено на профилактику клещевого энцефалита.

Как сообщили в департаменте здравоохранения, на эти деньги приобретается вакцина для бесплатной иммунизации детей и малообеспеченных пенсионеров, а также иммуно-биологические препараты. В учреждения здравоохранения края будет направлено 39 тысяч доз препарата от клещевого энцефалита.
Между тем, специалисты напоминают, что Приморье входит в число опасных в этом отношении территорий. Поэтому каждому, кто не получает прививку бесплатно, есть смысл подумать о своем здоровье и привиться самостоятельно.

Врачи рекомендуют прививки даже детям с трехлетнего возраста. Стоит отметить, что особых противопоказаний к вакцине от энцефалита нет. Исключение – инфекционное заболевание, период обострения хронических болезней, а также аллергия на куриный белок. 

Сегодня в лечебных учреждениях края повторную вакцинацию проходят те, кто начал прививаться в ноябре прошлого года. Тем же, кто только сейчас решил сделать первую прививку, следует повторить процедуру через месяц. Жители, которые решили пройти профилактику против клеща на собственные средства, могут воспользоваться также импортной вакциной: период между двумя прививками в этом случае составляет две недели. Первый поход на природу, независимо от вида препарата, нужно планировать не ранее, чем через две недели после второй прививки.

Администрация ПК

17:52, 03.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Дальний Восток → Приморье: более 8 миллионов рублей краевых средств направлено на профилактику клещевого энцефалита

browse this site 30.12.2019, 21:44

I simply want to say I am beginner to weblog and definitely enjoyed you're web-site. Likely I’m planning to bookmark your site . You certainly have fabulous articles. Many thanks for sharing your web-site.

Diego Beerer 14.01.2020, 02:11

It’s difficult to find knowledgeable people for this topic, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

Yi Nebergall 15.01.2020, 20:44

Saved as a favorite, I really like your blog!

her explanation 18.01.2020, 02:36

I just want to mention I am all new to blogging and truly liked this web site. Likely I’m going to bookmark your blog post . You amazingly have fabulous articles. Kudos for sharing your blog.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 07:12

Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know the reason why I can't join it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

achat base de données b2c 05.03.2020, 14:44

Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand why I can't subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanks!

achat base de données b2b 07.03.2020, 01:28

You're so interesting! I don't believe I have read something like that before. So great to discover somebody with some original thoughts on this topic. Seriously... thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a little originality.

Evie Swafford 09.03.2020, 12:50

I love reading through a post that will make men and women think. Also, many thanks for allowing me to comment.

useful source 10.03.2020, 13:27

I simply want to tell you that I am very new to blogs and absolutely loved your website. Most likely I’m going to bookmark your blog post . You really come with very good stories. Regards for sharing your webpage.

new mlm plan launch 2020 13.03.2020, 06:09

Can I just say what a relief to find an individual who really understands what they're discussing on the net. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular because you certainly have the gift.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS