Деятели науки, кино и телевидения обратились с открытым письмом к президенту Медведеву

Деятели науки, кино и телевидения обратились с открытым письмом к президенту Медведеву. Они просят защиты от произвола интернет-пиратов. 

Список подписантов заставляет всерьез задуматься о значимости проблемы. Среди прочих – Карен Шахназаров, Никита Михалков и Константин Эрнст. Текст обращения размещен на сайте интернет-издания «Особая буква». Авторы напоминают о другом открытом письме, которое недавно направили в Госдуму ряд авторов. Они тогда заявили, что законодательство в области авторского права необходимо пересмотреть. В частности, авторы предложили выкупить и передать в общественное достояние те произведения литературы и кинематографа, которые были созданы в советский период при поддержке государства. Кроме того, подписанты считают, что библиотеки могут свободно и без лицензии отцифровывать любые издания из своих фондов, а также предоставлять гражданам доступ к ним. Авторы же нового письма считают, что реализация этих предложений приведет к разрушительным последствиям в науке, культуре, кинематографии и телевидении. В итоге, по их мнению, чужие результаты интеллектуальной деятельности будут использовать в коммерческих целях и без всяких ограничений. Всего письмо подписали более 10 человек.

Эхо Москвы

06:47, 04.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Россия → Деятели науки, кино и телевидения обратились с открытым письмом к президенту Медведеву

important link 31.12.2019, 01:10

I simply want to say I'm newbie to blogging and certainly liked your web-site. Most likely I’m likely to bookmark your blog post . You definitely come with really good articles. Bless you for sharing with us your web site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 11:03

bookmarked!!, I really like your blog!

healthy fresh recipes 05.03.2020, 00:51

Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am going through troubles with your RSS. I don’t understand why I can't subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks!

achat base de données b2c 05.03.2020, 08:14

You've made some decent points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

Cynthia Cooper 06.03.2020, 17:50

Pretty! This was an extremely wonderful post. Many thanks for supplying these details.

achat base de données b2c 07.03.2020, 02:12

Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

Serita Negrisor 08.03.2020, 15:32

Very nice article. I certainly love this site. Keep it up!

visit site 10.03.2020, 23:24

I just want to tell you that I am newbie to blogs and honestly liked your web page. Likely I’m going to bookmark your site . You really have impressive posts. With thanks for sharing your blog site.

onpassive products 13.03.2020, 07:20

Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

bare 15.03.2020, 09:29

You're so cool! I do not believe I've truly read through something like this before. So nice to find someone with some original thoughts on this topic. Seriously... thank you for starting this up. This website is one thing that is needed on the internet, someone with a little originality.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS