Комитет Палаты представителей США признал Геноцид армян

Турция в очередной раз попытались воспротивиться голосованию.

Только что в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США закончилось голосование по резолюции № 252 о признании и осуждении Геноцида армян в Османской империи 1915—1923 годов. Как сообщает корреспондент «Нового Региона», с минимальным перевесом – 23 голоса против 22 – победили сторонники Армянской резолюции.

Теперь законопроекту предстоит пройти утверждение в Палате представителей в целом, затем пройти голосование в Сенате и отправиться на подпись к президенту США Бараку Обаме. Однако, по мнению наблюдателей, шансов на это относительно немного, поскольку нынешняя американская администрация, не отрицая Геноцид как исторический факт, тем не менее считает принятие резолюции «несвоевременным», призывая Турцию и Армению ратифицировать подписанные в октябре 2009 года Протоколы о нормализации отношений.

В частности, как сообщило ереванское агентство PanARMENIAN.Net со ссылкой на Associated Press, представитель Белого Дома Майк Хаммер сообщил, что госсекретарь США Хиллари Клинтон побеседовала с председателем комитета по иностранным делам Палаты представителей США Говардом Берманом и намекнула, что решение комитета может поставить под угрозу переговоры между Арменией и Турцией.

Отметим также, что руководство Турции в лице президента Абдуллы Гюля и премьер-министра Реджепа Тайипа Эрдогана призывало американских конгрессменов «одуматься». Анкара даже отправляла несколько парламентских групп в Вашингтон, чтобы переубедить членов комитета Палаты представителей, но усилия турецкой стороны не увенчались успехом. Уже после принятия рзеолюции № 252 стало известно, что Турция отзывает посла в США Намика Тана для консультаций, передает ВВС.

В феврале 2010 года, как уже сообщал «Новый Регион», большинство членов нижней палаты парламента Великобритании – Палаты общин – проголосовали за признание факта Геноцида армян и ассирийцев на территории Османской Турции. Из 495 членов Палаты, имеющих право голоса, за резолюцию проголосовали 254 парламентария.

В документе, называемом «Предложением N287», отмечается: «Палата общин однозначно осуждает политику отрицания Холокоста, а также Геноцида армян и ассирийцев 1915 года в Турции. Палата общин осуждает ненависть, которая привела к этим событиям. Мы призываем членов парламента уважать день памяти Холокоста, Геноцида 1915 года, доказав тем самым, что эти жертвы и дикие события наших дней, как например, геноцид курдов в Ираке 1988 года, никогда не будут забыты». Этот документ цитирует журнал армянской диаспоры Франции «Nouvelles d'Arm?nie».

24 апреля армяне всего мира будут отмечать 95-ю годовщину начала массового уничтожения армянского народа в Османской империи. Жертвами резни в 1915—1923 годах стали полтора миллиона человек. Правительство Турецкой Республики не только не признает Геноцид, но и активно противодействует его признанию в мире.

Тем не менее, факт массового уничтожения армян признан и осужден десятками стран мира, в том числе Россией, Францией, Италией, Германией, Швейцарией, Нидерландами, Бельгией, Польшей, Словакией, Литвой, Грецией, Кипром, Ливаном, Канадой, Аргентиной, Венесуэлой, Чили, Уругваем, Австралией, а также 42 штатами США, Ватиканом, Всемирным Советом церквей, Европейским парламентом, Советом Европы, подкомиссиями ООН.

Кроме того, в Бельгии, Швейцарии и Франции публичное отрицание Геноцида армян, наряду с отрицанием Холокоста, является уголовно наказуемым деянием. В настоящее время ожидается также, что резолюция о признании Геноцида армян будет внесена и в повестку парламента Швеции. Правящая Социал-демократическая партия этой страны приняла решение, осуждающее Геноцид, еще три месяца назад.

Новый Регион

11:40, 05.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Зарубежье → Комитет Палаты представителей США признал Геноцид армян

male extra avis consommateur 22.02.2020, 10:30

May I just say what a comfort to uncover someone that actually knows what they are discussing over the internet. You actually know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of your story. It's surprising you are not more popular because you surely possess the gift.

crazy bulk 22.02.2020, 22:10

Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

USB Rechargeable Juicer Bottle blender 23.02.2020, 04:13

Excellent article. I definitely appreciate this website. Stick with it!

mailing labels sticker 23.02.2020, 06:30

I must thank you for the efforts you've put in penning this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

super peach wear 23.02.2020, 09:28

Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read through articles from other authors and use something from other web sites.

Placenta pills 23.02.2020, 12:42

Spot on with this write-up, I seriously think this website needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice!

source 24.02.2020, 15:25

Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It's always helpful to read content from other authors and use a little something from other sites.

click here 24.02.2020, 21:40

I was pretty pleased to uncover this great site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you book marked to check out new things on your site.

source 25.02.2020, 02:31

Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

CBD 25.02.2020, 13:20

Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!

Professional Junk Removal Raleigh NC 25.02.2020, 21:26

An impressive share! I've just forwarded this onto a co-worker who was doing a little homework on this. And he actually ordered me dinner because I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this subject here on your internet site.

Website 25.02.2020, 23:43

It’s hard to come by educated people in this particular subject, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

King Weekly Sentinel 26.02.2020, 01:48

It’s hard to come by experienced people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

This site 26.02.2020, 05:05

I blog frequently and I truly appreciate your content. This article has truly peaked my interest. I'm going to book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 08:44

I really like it when folks get together and share ideas. Great blog, keep it up.

This site 26.02.2020, 10:40

Aw, this was an incredibly good post. Spending some time and actual effort to generate a superb article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

cheap carpet cleaning fayetteville nc 26.02.2020, 22:01

Excellent web site you've got here... It’s hard to find good quality writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

music promotion 27.02.2020, 02:35

I blog quite often and I really appreciate your information. Your article has really peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

Boxing results 27.02.2020, 04:51

Hi there, I believe your web site might be having web browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent blog!

Cannabis Oil 27.02.2020, 07:34

Can I just say what a comfort to discover an individual who truly knows what they're discussing on the internet. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of the story. I can't believe you're not more popular because you surely possess the gift.

Web Designing Course 27.02.2020, 20:03

I blog quite often and I genuinely thank you for your content. Your article has really peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed too.

Electric Mountain Bikes 28.02.2020, 03:57

An intriguing discussion is definitely worth comment. I do believe that you should publish more about this subject matter, it may not be a taboo matter but usually people do not speak about such topics. To the next! Many thanks.

Jesus 28.02.2020, 06:38

Excellent blog you have here... It’s hard to find excellent writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

cbd anxiety 28.02.2020, 11:45

After looking over a number of the blog posts on your web site, I honestly like your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site too and tell me how you feel.

scammer 29.02.2020, 03:58

Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes which will make the largest changes. Thanks for sharing!

classified ads free 29.02.2020, 06:12

This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Cheers.

T-Shirt Printing London 29.02.2020, 07:32

After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thank you.

HMHB.org 29.02.2020, 11:30

Greetings! Very helpful advice within this post! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks for sharing!

muscat bay 29.02.2020, 13:19

Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

achat base de données b2c 05.03.2020, 12:03

You should take part in a contest for one of the greatest blogs online. I will highly recommend this web site!

cheap 06.03.2020, 01:49

That is a good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information… Many thanks for sharing this one. A must read article.

Jaimie Cotant 06.03.2020, 15:00

Howdy! This blog post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I'll forward this article to him. Pretty sure he's going to have a great read. Thank you for sharing!

fichier qualifié 07.03.2020, 05:57

Your style is very unique compared to other folks I've read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I'll just bookmark this blog.

Colin Glandon 09.03.2020, 09:25

Excellent web site you've got here... It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

rental 12.03.2020, 05:56

You made some decent points there. I looked on the internet to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

Notar Roman in Londra 12.03.2020, 12:05

bookmarked!!, I like your blog.

Apostille 12.03.2020, 17:42

There is definately a lot to find out about this subject. I really like all the points you've made.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS