КНДР объявила повышенную боевую готовность

Северокорейская армия приведена в состояние повышенной боевой готовности в связи с начавшимися в Южной Корее военными учениями, сообщает Associated Press со ссылкой на сообщение Центрального телеграфного агентства Кореи.
В сообщении говорится, что учения, в которых принимают участие военнослужащие Южной Кореи и США, создали напряженное положение в регионе. В связи с этим Пхеньян предупредил о своей решимости «безжалостно сокрушить агрессора» в случае малейшего посягательства на территорию КНДР.

Совместные американо-корейские учения «Ключевая решительность/Молодой орел» (Key Resolve/Foal Eagle) начались в Республике Корея 8 марта. Они продлятся 11 дней и будут включать в себя боевые стрельбы ВМС США, воздушные учения и учения по ведению боевых действий в крупных населенных пунктах. Как утверждают в Сеуле, мероприятия носят исключительно оборонительный характер.

Со стороны США в учениях примут участие около 18 тысяч солдат. Чуть больше — примерно 20 тысяч солдат — для учений предоставит Южная Корея. Всего в Республике Корея базируется около 28,5 тысячи американских военнослужащих.

00:22, 09.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Зарубежье → КНДР объявила повышенную боевую готовность

website here 31.12.2019, 01:44

I just want to say I am just newbie to blogs and absolutely liked you're web site. Very likely I’m planning to bookmark your website . You surely come with great articles. Thanks a bunch for sharing your webpage.

Darleen Fedorchak 13.01.2020, 08:54

I'm excited to find this web site. I need to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you saved to fav to look at new things on your website.

Barrett Siebenberg 14.01.2020, 04:47

This website was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thank you!

Love Irrigation 14.01.2020, 07:27

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the site is really good.

additional hints 18.01.2020, 01:23

I simply want to say I am newbie to blogging and actually liked this blog. More than likely I’m going to bookmark your site . You certainly have awesome article content. Thanks a bunch for sharing your web-site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 10:19

I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough people are speaking intelligently about. I'm very happy that I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

achat base de données b2b 05.03.2020, 13:24

Greetings! Very useful advice in this particular article! It is the little changes that produce the largest changes. Thanks for sharing!

Elwanda Macconnell 06.03.2020, 16:23

This website really has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

Kathyrn Alfredo 09.03.2020, 01:03

May I just say what a comfort to discover someone who really knows what they're talking about over the internet. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More people have to check this out and understand this side of your story. I can't believe you are not more popular because you certainly have the gift.

my response 10.03.2020, 09:53

I just want to say I am newbie to blogs and really loved this web blog. More than likely I’m likely to bookmark your blog post . You absolutely come with fantastic stories. Thanks a bunch for sharing your web page.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS