Сорок российских колоний, возможно, продадут «с молотка»

Подобный опыт есть у минобороны, которое активно распродает земли и военные объекты, признанные балластом.

Глава тюремного ведомства Александр РЕЙМЕР сообщил, что в ходе реформы могут оказаться лишними порядка сорока колоний. Поэтому не исключено, что эти зоны продадут с молотка, а выручку направят на реконструкцию казенных домов. Другой вариант — колонии передадут министерству внутренних дел для организации арестных домов. Если подобные проекты пройдут, то министерству внутренних дел потребуются новые места для граждан «дебоширов, тунеядцев и алкоголиков», а вместе с ними и всех, кого суд накажет коротким арестом. 

Хотя не исключено, что МВД найдет какой-нибудь другой выход, а правительство разрешит тюремному ведомству просто продать ненужные зоны. С молотка. Подобный опыт есть в министерстве обороны, которое активно распродает земли и военные объекты, признанные балластом.

Также глава ФСИН опроверг информацию о создании спецзон или спецтюрем для «воров в законе». Но то, что особо опасные арестанты будут сидеть отдельно от остальных и в самых строгих тюрьмах, это правда. Реформа предполагает переход от системы исправительных колоний к трем видам тюрем. Предполагается, что самый строгий тюремный режим как раз и будет предназначен для лидеров и активных участников преступных формирований, в том числе «воров в законе» и им подобных, сообщает «Российская газета».

10:44, 11.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Россия → Сорок российских колоний, возможно, продадут «с молотка»

concerts 10.03.2020, 03:03

Saved as a favorite, I love your web site!

rental 12.03.2020, 04:41

This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Thank you!

fence repair toronto 12.03.2020, 08:50

Pretty! This was an incredibly wonderful post. Thank you for providing this information.

Notar Roman Londra 12.03.2020, 11:48

I could not resist commenting. Perfectly written!

Notary West London 12.03.2020, 18:49

Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I'm going to come back once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

i forgot my asus router admin password 14.03.2020, 01:37

Everything is very open with a very clear explanation of the issues. It was truly informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing!

chicken and pasta recipes 14.03.2020, 03:52

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the website is very good.

guest post submission guidelines 14.03.2020, 07:18

I love reading a post that can make men and women think. Also, many thanks for allowing me to comment.

best web page design 14.03.2020, 12:25

I would like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I am hoping to check out the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now 😉

Netflix 14.03.2020, 21:41

Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that make the greatest changes. Many thanks for sharing!

bare 15.03.2020, 10:12

This is the perfect blog for everyone who really wants to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that's been discussed for many years. Wonderful stuff, just great.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS