Взрыв прогремел на газопроводе в Якутии

В ночь на четверг прогремел взрыв на газопроводе на 197 км трассы Мирный — Тас-Юрях в республике Саха (Якутия), сообщил представитель пресс-службы ДВРЦ МЧС России.

«Аварийный участок находится в тайге в 40 километрах от города Мирный и в 500 метрах от автотрассы Мирный — Ленск. В результате аварии никто не пострадал. Сразу же после происшествия диспетчером «Алросагаз» было произведено перекрытие крановых узлов данного участка газопровода с обеих сторон. Подача газа прекращена. Протяженность перекрытого участка составляет 35 километров», — уточнили в МЧС.

По его словам, в настоящее время производится выжигание остатков газа из поврежденной трубы, высота пламени падает. Для уточнения обстановки и ликвидации последствий аварии на место выехали аварийная группа «Алросагаз» и оперативная группа Главного управления МЧС России по республике. Кроме того, для координации действий по ликвидации последствий аварии развернут оперативный штаб.

«Причина аварии и ущерб устанавливаются. На месте происшествия запланирована работа представителей следственных органов и комиссии КЧС Мирнинского района. Также специалистами «Алросагаз» будет проведен дополнительный осмотр поврежденного участка газопровода», — отметил представитель МЧС.

Через данный газопровод осуществлялась запитка котельных города Мирный, однако они могут и на жидком топливе. В настоящее время газовые котельные Мирного работают в штатном режиме. Имеется трехсуточный запас жидкого топлива и запас газа в резервуарах на двое суток. Жилые дома к природному газу не подключены, так как оборудованы электроплитами. Теплоснабжение не нарушено, сообщает РИА «Новости».

12:50, 11.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Дальний Восток → Взрыв прогремел на газопроводе в Якутии

you could try here 30.12.2019, 21:42

I just want to say I'm very new to blogging and actually enjoyed your website. Probably I’m planning to bookmark your blog . You certainly come with impressive posts. Thanks a bunch for revealing your web page.

Lynwood Khano 14.01.2020, 05:27

This is a topic that's near to my heart... Cheers! Exactly where can I find the contact details for questions?

Love Irrigation 14.01.2020, 10:51

Excellent blog you've got here... It’s difficult to find quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate people like you! Take care!!

CrowdforApps 15.01.2020, 09:12

An outstanding share! I've just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little homework on this. And he actually bought me dinner simply because I found it for him... lol. So let me reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this subject here on your internet site.

check my site 17.01.2020, 23:59

I just want to tell you that I am very new to blogs and certainly liked your page. Most likely I’m planning to bookmark your blog post . You surely come with superb articles and reviews. Thanks a bunch for sharing your web-site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:02

Excellent site you have got here... It’s difficult to find good quality writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

achat fichier email 05.03.2020, 07:26

Very good post. I absolutely appreciate this website. Keep it up!

Alonzo Mungle 06.03.2020, 16:30

That is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate information… Thanks for sharing this one. A must read post.

achat fichier email 07.03.2020, 04:27

Greetings, I believe your site may be having browser compatibility problems. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great blog!

Judson Lassiter 08.03.2020, 17:21

Hi there! I just wish to give you a huge thumbs up for your great info you've got here on this post. I am returning to your web site for more soon.

click here now 10.03.2020, 21:23

I just want to mention I am just very new to blogging and definitely liked your blog site. Probably I’m planning to bookmark your blog . You absolutely have impressive writings. Thank you for sharing your web page.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS