Команда «Океан-98» из Находки примет участие в Международном футбольном турнире «Московские каникулы»

Соперниками приморцев станут детские команды России и стран СНГ.

Первый в истории всероссийский детский футбольный турнир «Московские каникулы» стартует в столице 17 марта. Как сообщили в отделе по физкультуре и спорту администрации Находки, его участниками станут команды детских футбольных школ топ-клубов российского чемпионата и стран СНГ. Еще шесть команд отобрал оргкомитет соревнований, в их число попал находкинский «Океан-98». 

«Для наших ребят – это первые в жизни серьезные соревнования. Именно на таких детских турнирах зажигаются новые звезды и нередко после удачного выступления молодые футболисты попадают в поле зрения селекторов профессиональных команд», говорит директор Детской футбольной школы «Океан» Виктор КШЕМИНСКИЙ.

В одной группе с «Океаном» сыграют московский «Локомотив», владикавказская «Алания», белгородская «Салют-Энергия», волгоградская «Олимпия», белорусский «Минск» и «Томь» из Томска. Вначале пройдут матчи в двух предварительных группах, а затем по две лучшие команды поведут борьбу за путевки в финал.

Константин ШЕВКИН,
пресс-служба администрации
Находкинского городского округа

09:25, 12.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Приморье → Команда «Океан-98» из Находки примет участие в Международном футбольном турнире «Московские каникулы»

anchor 31.12.2019, 02:01

I just want to mention I'm new to blogs and seriously enjoyed your web page. Likely I’m want to bookmark your site . You absolutely come with perfect articles and reviews. Many thanks for sharing your web-site.

Huey Neiswonger 15.01.2020, 23:12

bookmarked!!, I love your site.

his explanation 18.01.2020, 00:19

I simply want to tell you that I am just all new to blogs and really loved you're web page. Likely I’m want to bookmark your site . You amazingly have fabulous writings. Thanks a bunch for revealing your blog.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 07:27

Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it.

fichier qualifié 05.03.2020, 10:30

You should take part in a contest for one of the most useful websites on the net. I most certainly will recommend this site!

Francisco Gravely 06.03.2020, 10:48

Aw, this was an incredibly good post. Taking a few minutes and actual effort to create a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get anything done.

Geraldo Fiero 08.03.2020, 18:29

Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know the reason why I can't join it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!

you can look here 10.03.2020, 08:04

I just want to mention I am just new to blogging and site-building and seriously loved your web blog. Almost certainly I’m likely to bookmark your website . You definitely come with remarkable articles. Appreciate it for revealing your webpage.

onpassive launch date 13.03.2020, 06:16

Good blog you have got here... It’s difficult to find high-quality writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS