Чиновник Госстройнадзора предстанет перед судом на Камчатке за взяточничество

Камчатский краевой суд рассмотрит дело заместителя руководителя местной инспекции Государственного строительного надзора Виталия Таранова, подозреваемого в получении крупной взятки, сообщил представитель прокуратуры Камчатского края, не уточнив дату заседания.

По версии следствия, в сентябре прошлого года Таранов предложил исполняющему обязанности директора ООО «Сельстрой» передать ему 500 тысяч рублей за привлечение в качестве подрядчика на объекты капитального строительства, поднадзорные Инспекции. Одновременно Таранов вынудил генерального директора ООО «Берег Камчатки» заключить заведомо невыгодный договор подряда с ООО «Сельстрой», утверждают следователи. В противном случае, по данным прокуратуры, он угрожал привлечь гендиректора к административной ответственности за нарушения в сфере строительной деятельности.

Сотрудники УВД по Камчатскому краю задержали Таранова сразу после получения денег, отмечают следователи.

«Чиновник обвиняется в совершении преступлений, предусмотренных статьями 169 УК РФ (воспрепятствование законной предпринимательской деятельности) и 290 УК РФ (получение должностным лицом взятки в крупном размере)», — сказал собеседник агентства.

В случае, если вина чиновника будет доказана, ему грозит длительное лишение свободы.

РИА Новости

09:45, 14.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Дальний Восток → Чиновник Госстройнадзора предстанет перед судом на Камчатке за взяточничество

important site 31.12.2019, 06:58

I simply want to tell you that I am just all new to weblog and actually savored your blog site. Likely I’m planning to bookmark your website . You certainly have fantastic posts. Appreciate it for sharing your blog site.

Sally Cuellar 14.01.2020, 03:08

Greetings! Very useful advice in this particular article! It is the little changes that produce the biggest changes. Many thanks for sharing!

Love Irrigation 14.01.2020, 09:29

There is definately a great deal to know about this issue. I love all the points you've made.

CrowdforApps 15.01.2020, 06:56

Good article. I absolutely love this website. Keep writing!

Loan Rooks 16.01.2020, 03:37

A motivating discussion is worth comment. I think that you ought to publish more about this issue, it may not be a taboo subject but usually people don't speak about such subjects. To the next! All the best.

click to read 18.01.2020, 02:15

I just want to tell you that I am just all new to weblog and actually liked this web blog. Very likely I’m likely to bookmark your site . You surely have superb articles. Thanks a lot for sharing with us your web page.

healthy fresh recipes 05.03.2020, 01:29

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the greatest changes. Thanks for sharing!

achat base de données b2c 05.03.2020, 09:38

Howdy! I simply want to offer you a big thumbs up for your excellent info you have got right here on this post. I will be returning to your web site for more soon.

Maxie Tooks 06.03.2020, 15:32

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of the site is really good.

fichier qualifié 06.03.2020, 23:42

After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thank you.

Carson Blystone 08.03.2020, 16:15

Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

click here to investigate 10.03.2020, 10:55

I simply want to say I'm very new to weblog and definitely savored your web-site. Almost certainly I’m want to bookmark your blog . You surely have fantastic writings. Thanks a lot for sharing your web page.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS