Инопресса: интернет в России — зона свободы, но политикой там не интересуются

Интернет в России развивается очень быстро и практически не подвергается цензуре, за исключением Северного Кавказа. Такая свобода в сети резко контрастирует с жестким контролем над печатными и аудиовизуальными СМИ, пишет французская газета La Tribune. Но пользователи Рунета не пользуются всеми прелестями свободы слова, так как не интересуются политикой, цитирует статью InoPressa.

«Интернет-пространство — единственное действительно открытое средство связи для российского общества, где можно писать практически все, что угодно», — отмечает политолог Мари Мандра. Между тем, отмечает она, в России «только треть населения имеет ежедневный доступ в интернет».

Кроме того, россияне пользуются интернетом в основном в профессиональных или развлекательных целях, признает политолог. Среди российских пользователей, в основном городской молодежи, интерес к политическим или правозащитным сайтам, хоть и многочисленным, все еще остается скромным. Параллельно российские власти создают в интернете собственные инструменты влияния и пропаганды, добавляет газета.

Напомним, что на днях швейцарская Neue Z?rcher Zeitung также заметила, что российские блоггеры подчас берут на себя не только функцию прессы, но и блюстителей порядка.

Именно блоги в последнее время все чаще становятся для россиян площадкой для критики противоправных действий наделенных властью людей. Нередко благодаря интернету решались серьезные вопросы, волновавшие общество. Так, российские блоггеры вывели на высокий уровень обсуждение судьбы русской девочки Сандры Зарубиной, которую пьющая родная мать в прошлом году отсудила у приемных родителей из Португалии и привезла в Россию.

Широкое освещение в блогосфере получила и трагедия, произошедшая весной прошлого года в Южном округе столицы, где сотрудник милиции Роман Жиров сбил на пешеходном переходе беременную женщину, после чего скрылся с места происшествия и едва не избежал уголовной ответственности. Муж погибшей — Алексей Шумм — разместил сообщение о происшествии в своем онлайн-дневнике, после чего, благодаря блоггерам, тема получила широкое освещение. Только после этого прокуратура завела уголовное дело и виновный был арестован. Правда, затем его вновь отпустили под подписку о невыезде.

Использование интернета для борьбы с правонарушениями в последнее время освоили и сами представители власти. Так, громкий скандал в МВД разразился после того, как новороссийский майор милиции Алексей Дымовский опубликовал видеоролик, в котором обвинил своих коллег в коррупции. «Эстафету» подхватили другие милиционеры из разных регионов страны.

После скандала Дымовскому самому были предъявлены обвинения в мошенничестве. Кроме того, ранее в России уже были прецеденты, когда за записи, сделанные в интернете, пользователь привлекался к ответственности через суд.

В 2008 году в Сыктывкаре музыканта Савву Терентьева приговорили к году лишения свободы условно за экстремизм. Терентьев предложил сжигать «неверных ментов» на центральной площади города.

Также в сентябре прошлого года Сыктывкарский суд приговорил Игоря Сажина к штрафу в шесть тысяч рублей за запись в блоге, в которой правозащитник назвал местных чиновников «хитрожопыми» и обвинил их в спекуляциях при выполнении нацпроекта «Доступное жилье».

22:53, 17.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Общество → Инопресса: интернет в России — зона свободы, но политикой там не интересуются

Legal justice Advocates 21.02.2020, 20:30

When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Thank you.

male perf effet secondaire 22.02.2020, 09:22

After going over a handful of the articles on your site, I really like your way of blogging. I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and let me know how you feel.

crazybulk avis 22.02.2020, 22:27

Great information. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupon). I've book marked it for later!

skin tightening and wrinkle removal machine 23.02.2020, 00:32

Can I simply just say what a relief to find somebody who actually understands what they're discussing online. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to look at this and understand this side of the story. I can't believe you are not more popular since you certainly have the gift.

journaling 23.02.2020, 08:31

Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I'm going to revisit yet again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

super peach wear 23.02.2020, 11:29

That is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate information… Thank you for sharing this one. A must read post.

Postpartum depression 23.02.2020, 12:50

Hi, I do think your blog might be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent website.

source 24.02.2020, 14:26

I need to to thank you for this great read!! I certainly loved every little bit of it. I've got you bookmarked to look at new things you post…

CBD 24.02.2020, 20:46

Saved as a favorite, I like your blog.

click here 25.02.2020, 05:09

Hi there! This post couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I'll forward this post to him. Pretty sure he's going to have a very good read. I appreciate you for sharing!

click here 25.02.2020, 09:12

I was able to find good information from your blog articles.

Best grapes (the fruit) in La 25.02.2020, 17:58

I'm very pleased to uncover this page. I wanted to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and I have you saved to fav to check out new stuff in your web site.

Raleigh NC Junk Haulers 25.02.2020, 19:37

I have to thank you for the efforts you've put in writing this website. I'm hoping to see the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now 😉

Property Inspection Fayetteville NC 26.02.2020, 00:08

Excellent post. I absolutely appreciate this website. Keep it up!

King Weekly Sentinel 26.02.2020, 01:52

Pretty! This was an extremely wonderful article. Thanks for supplying this information.

Rain Go Gutters Raleigh NC 26.02.2020, 03:59

Good post. I definitely love this site. Keep it up!

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 08:31

Pretty! This was an extremely wonderful post. Thank you for providing this info.

SEO DC in Baltimore 26.02.2020, 11:18

This web site truly has all the information I needed about this subject and didn’t know who to ask.

cheap carpet cleaning fayetteville nc 26.02.2020, 22:06

Everything is very open with a clear clarification of the issues. It was definitely informative. Your site is very useful. Thanks for sharing!

independent music 27.02.2020, 01:30

I need to to thank you for this very good read!! I certainly enjoyed every bit of it. I have you book marked to check out new things you post…

Boxing rankings 27.02.2020, 05:44

I blog often and I really appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I'm going to take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

Web Designing Course in Delhi 27.02.2020, 20:02

This is a topic that's close to my heart... Best wishes! Where are your contact details though?

Folding Mountain Bikes 28.02.2020, 04:04

I truly love your site... Excellent colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal site and would love to find out where you got this from or what the theme is named. Many thanks.

tortured for Christ 28.02.2020, 07:19

Everything is very open with a precise clarification of the issues. It was definitely informative. Your website is very useful. Thank you for sharing.

cbd for inflammation 28.02.2020, 14:36

The next time I read a blog, I hope that it doesn't disappoint me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read, but I truly thought you'd have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you can fix if you weren't too busy seeking attention.

difference between cbd and hemp oil 28.02.2020, 17:15

Your style is so unique in comparison to other people I've read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I'll just bookmark this page.

sucks 29.02.2020, 04:53

Great post! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

classifieds free 29.02.2020, 06:49

I enjoy reading through an article that will make men and women think. Also, thanks for allowing for me to comment.

badge printing London 29.02.2020, 07:44

I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written.

CBD oil near me 29.02.2020, 09:29

I was very happy to uncover this great site. I need to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you saved to fav to see new things on your site.

unbeatable prices 06.03.2020, 01:50

After checking out a few of the blog posts on your blog, I seriously appreciate your technique of blogging. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and tell me what you think.

Festplatten Recycling 06.03.2020, 05:42

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the website is also really good.

Orville Hartsock 06.03.2020, 14:38

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the site is extremely good.

fichier qualifié 07.03.2020, 00:48

Spot on with this write-up, I honestly feel this web site needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information.

Alexander Whitehorse 08.03.2020, 08:14

This page really has all of the information and facts I needed about this subject and didn’t know who to ask.

travel 12.03.2020, 05:54

I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough people are speaking intelligently about. Now i'm very happy that I found this during my hunt for something regarding this.

Notar Roman Londra 12.03.2020, 10:34

Everyone loves it when individuals come together and share views. Great website, stick with it.

Notary Hounslow 12.03.2020, 18:39

An impressive share! I've just forwarded this onto a co-worker who was doing a little homework on this. And he actually bought me breakfast simply because I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this matter here on your site.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS