Интернет замедлит старение

Согласно новому исследованию, проведенному учеными из Калифорнийского университета, глобальная сеть Интернет более благотворно влияет на мозговую деятельность, нежели чтение книг. Соответствующий научный эксперимент проходил с участием представителей обоих полов в возрасте 55-78 лет, пишет Раут.

Оказалось, что глобальная сеть способна остановить старение, стимулируя мозговую деятельность пожилых людей. Работа в Интернете способствует замедлению и предотвращению возрастных изменений, которые зачастую приводят к слабоумию, потере памяти.
Дело в том, что во время пребывания во всемирной паутине, работа головного мозга человека направляется на выполнение и решение нескольких задач одновременно.

Таким образом, сразу же активизируются отделы мозга, которые в ответе за речь, чтение, память и зрение. Самое главное, что активная деятельность головного мозга продолжается даже после окончания работы в Сети.

Специалисты рекомендуют пожилым людям для профилактики слабоумия и предотвращения старения проводить в Интернете как минимум по часу в день.

14:00, 21.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Общество → Интернет замедлит старение

click for more info 31.12.2019, 00:02

I simply want to tell you that I am just all new to blogging and certainly enjoyed this website. Probably I’m planning to bookmark your blog . You certainly come with amazing stories. Cheers for sharing with us your web page.

CrowdforApps 15.01.2020, 06:55

Good article! We will be linking to this great content on our website. Keep up the good writing.

Teisha Skelley 16.01.2020, 02:58

I could not resist commenting. Well written.

navigate to this web-site 18.01.2020, 02:35

I just want to tell you that I am just beginner to weblog and seriously savored your blog. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog . You definitely have very good articles. Thanks a bunch for sharing with us your web-site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 07:50

This is a topic which is near to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though?

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:34

An outstanding share! I've just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he in fact ordered me lunch because I stumbled upon it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this subject here on your web site.

achat fichier email 05.03.2020, 09:01

You've made some really good points there. I checked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

Denese Marberry 06.03.2020, 18:43

I blog frequently and I really appreciate your information. Your article has really peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed as well.

achat base de données b2c 07.03.2020, 03:56

Good site you've got here... It’s difficult to find quality writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS