Штормовое предупреждение объявлено на Камчатке

Циклон, бушевавший над Сахалином в минувшие сутки, подошел к южным берегам Камчатки. На полуострове объявлено штормовое предупреждение. Об этом сообщили в камчатском Гидрометцентре.

Атмосферный вихрь начал влиять на Камчатку в ночь на понедельник. Самые сильные удары стихия обрушила на юго-западное побережье края. В районе поселка Озерновский фиксировались порывы ветра до 37 м/с. В Петропавловске-Камчатском его скорость достигала 25 м/с. В краевом центре и Елизовском районе края за ночь выпало от 10 до 20 проц месячной нормы осадков. В настоящее время метели отмечаются по всей южной половине Камчатки, сообщают метеорологи.

Между тем пик воздействия стихии на юг полуострова миновал. Циклон смещается на север, и днем, 23 марта, здесь ожидается улучшение погоды. На севере Камчатки метели и сильный ветер будут бушевать до 24 марта.

Сообщений о чрезвычайных происшествиях на полуострове, связанных с непогодой, не поступало, передает ИТАР-ТАСС.

09:05, 22.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Дальний Восток → Штормовое предупреждение объявлено на Камчатке

i thought about this 31.12.2019, 01:33

I simply want to say I'm new to blogs and actually enjoyed this page. Likely I’m planning to bookmark your website . You certainly have exceptional articles. Appreciate it for sharing with us your webpage.

Love Irrigation 14.01.2020, 09:41

After looking into a number of the articles on your web site, I really like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and tell me how you feel.

CrowdforApps 15.01.2020, 08:58

It’s hard to find well-informed people about this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

go to this web-site 17.01.2020, 23:54

I simply want to say I'm beginner to weblog and truly savored your web blog. Likely I’m planning to bookmark your site . You surely come with superb stories. With thanks for sharing with us your webpage.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:38

bookmarked!!, I like your blog.

Stan Korzyniowski 06.03.2020, 17:46

This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thanks!

achat base de données b2c 06.03.2020, 22:51

Howdy! This blog post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this post to him. Fairly certain he's going to have a good read. Thank you for sharing!

More Bonuses 10.03.2020, 02:38

I just want to tell you that I am newbie to blogs and truly enjoyed you're web blog. Likely I’m likely to bookmark your website . You definitely have excellent writings. Thanks a lot for revealing your website page.

bare 15.03.2020, 05:32

Hi there! This post could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will send this post to him. Fairly certain he'll have a good read. Thanks for sharing!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS