В Дальнегорске от отопления отключен ряд социальных объектов

Причина — задолженность администрации перед энергетиками.

Как сообщили РИА «Дейта» в пресс-службе КГУП «Примтеплоэнерго», в среду, 24 марта в отоплении были ограничены 14 объектов Примтеплоэнерго в Дальнегорске. «Это — пять школ, пять детских садов, спортивная школа, два дома культуры и центр творчества. В общей сложности, за их отопление районная администрация задолжала Примтеплоэнерго около 11 миллионов рублей (по состоянию на 1 марта). Между тем, ограничение в отоплении школ 2 и 5, а также объектов больницы продолжается — администрация Дальнегорска не торопится платить за их теплоснабжение. Хотя средства на оплату услуг теплоснабжения заложены в бюджет муниципального образования», — говорит начальник управления сбыта Примтеплоэнерго Галина ЛИ.

По ее словам, сегодня и завтра будут отключены еще 23 объекта соцкультбыта Дальнегорска, в том числе и администрация города, если не будет погашен долг. Сейчас его величина — более 41 миллиона рублей. «19 марта были сняты ограничения в отоплении с 12ти объектов Михайловского муниципального района — по большей части, школ. Администрация погасила долг по этим объектам, и мы восстановили отопление. Мы готовы идти на диалог, если наши потребители демонстрируют желание выправить ситуацию», — комментирует Галина Ли.

Напоминаем, на сегодняшний день продолжается ограничение теплоснабжения на объектах соцкультбыта г. Лесозаводска, г. Спасска-Дальнего, Спасского района, Хасанского района, Лазовского района, а также Красноармейского района, где с 4 марта нет тепла в административном здании управления образования.

 

14:40, 25.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Политика → В Дальнегорске от отопления отключен ряд социальных объектов

explanation 31.12.2019, 04:27

I simply want to say I am new to blogging and site-building and certainly savored your web site. Probably I’m likely to bookmark your blog . You really have fabulous stories. Cheers for revealing your website page.

Reinaldo Leftridge 15.01.2020, 22:25

Excellent article. I certainly love this website. Stick with it!

official site 17.01.2020, 23:50

I simply want to mention I am new to weblog and truly savored you're page. Very likely I’m likely to bookmark your blog . You surely come with perfect well written articles. Regards for sharing your webpage.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:14

An impressive share! I've just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he in fact bought me dinner due to the fact that I found it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this subject here on your internet site.

achat base de données b2b 05.03.2020, 10:16

You are so awesome! I do not believe I've truly read something like this before. So great to find someone with some unique thoughts on this subject. Really... many thanks for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with a bit of originality.

Cathleen Gula 06.03.2020, 09:56

This is a topic that is near to my heart... Thank you! Exactly where are your contact details though?

achat base de données b2c 07.03.2020, 00:08

I absolutely love your blog... Very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own website and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Thank you!

Son Poulton 09.03.2020, 14:13

I truly love your website... Pleasant colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal site and want to find out where you got this from or what the theme is called. Thank you!

he has a good point 10.03.2020, 22:57

I just want to mention I am new to blogging and certainly loved this website. Likely I’m likely to bookmark your blog . You amazingly have good stories. With thanks for sharing with us your blog site.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS