В Сочи появится центр подготовки национальных сборных

Многофункциональный центр подготовки национальных сборных появится в Сочи. Базой для будущего комплекса станут территории компании «Югспорт». Как сообщил генеральный директор этого предприятия Михаил Дремов, его компания получила дополнительные площади, где будут построены крытые залы для занятий различными видами спорта и физкультурой, арены для легкоатлетов.

Олимпийская столица России активно готовится к 2014 году. Главное спортивное сооружение Сочи — Центральный стадион имени Славы Метревели – в данный момент переживает свое второе рождение. Идет его поэтапная реконструкция: на запасном поле построены крытые трибуны для зрителей, заменено покрытие. Под первыми весенними лучами зазеленел новенький газон основного поля, уложенный качественным травяным покровом.

Сочинские стадионы будут востребованы спортсменами, уверен Михаил Дремов. «Всего два года назад объем тренировочных сборов команд на сочинских базах не превышал 18 процентов, в 2009 году этот показатель вырос до 26 процентов, а 2010, надеюсь, достигнет 50 процентов», — полагает глава «Югспорта».

В состав центра подготовки национальных сборных команд войдут не только футбольные поля, корты и тренировочные залы, но и парусный центр. Этот комплекс был построен как запасной вариант для проведения соревнований яхтсменов на Олимпиаде 1980 года и стал учебно-тренировочным центром сборных команд СССР.

В этом году в Сочи готовятся торжественно отметить 30-летие Парусного центра. Как рассказал директор «Югспорта», это будет общегородской праздник с обязательной регатой, участием ветеранов спорта и юных яхтсменов. Торжества будут проведены при поддержке Федерации парусного спорта России, которая планирует в это время провести в Сочи выездное заседание своего президиума, передает ИТАР-ТАСС.

10:30, 26.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Спорт → В Сочи появится центр подготовки национальных сборных

like this 31.12.2019, 06:06

I just want to say I am just very new to blogging and site-building and truly enjoyed this web blog. Most likely I’m planning to bookmark your blog . You actually have incredible articles. Thanks for revealing your web site.

CrowdforApps 15.01.2020, 10:12

Howdy! This post couldn’t be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I'll send this information to him. Pretty sure he'll have a very good read. Many thanks for sharing!

CrowdforThink 15.01.2020, 11:38

I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

Sherron Saldvir 15.01.2020, 20:09

Very nice article. I definitely appreciate this website. Keep it up!

Columbus Perrone 16.01.2020, 01:42

Excellent blog you have here... It’s difficult to find excellent writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like you! Take care!!

visit 18.01.2020, 02:39

I just want to say I am just all new to blogs and certainly savored this web page. Likely I’m going to bookmark your blog post . You amazingly have outstanding articles and reviews. Bless you for revealing your blog.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:50

Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

achat fichier email 05.03.2020, 10:34

I want to to thank you for this fantastic read!! I absolutely loved every little bit of it. I have you book marked to check out new stuff you post…

Maryellen Gladwell 06.03.2020, 14:51

Excellent post! We are linking to this great article on our website. Keep up the good writing.

achat base de données b2b 07.03.2020, 06:15

After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Cheers.

Chase Lamfers 08.03.2020, 23:50

Howdy! This post could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I most certainly will send this post to him. Fairly certain he'll have a very good read. Many thanks for sharing!

official statement 10.03.2020, 10:31

I simply want to say I am just all new to blogging and actually liked your web blog. More than likely I’m want to bookmark your blog post . You surely come with awesome posts. Many thanks for revealing your web page.

Google 12.03.2020, 17:05

bookmarked!!, I love your web site!

bare 15.03.2020, 07:06

Good web site you've got here... It’s difficult to find high quality writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like you! Take care!!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS