Дальнегорские встречи приморских депутатов

Доброй традицией стали выездные приемы Региональной общественной приемной председателя партии «Единая Россия». На днях состоялась рабочая поездка в г. Дальнегорск.

О встречах на территории рассказала руководитель региональной Общественной приемной председателя партии «Единая Россия», депутат Законодательного Собрания Татьяна Заболотная:

— У Дальнегорска, безусловно, своя специфика. Сегодня он включен в федеральный список моногородов. Скажу откровенно, дальнегорцам, которые работают на ГХК «Бор», приходится нелегко. На прием к нам приходили целыми цехами. Просили срочно помочь с выплатой заработной платы, с февраля нынешнего года люди ее не видели. Это при том, что зарплата невелика: в среднем от 7000 до 12 000 рублей. А ведь «Бор» — это химическая отрасль и вредное для здоровья производство. Выслушали всех без исключения. Консультировали жителей города не только юристы Региональной общественной приемной председателя партии «Единая Россия», но и представители местной администрации, депутаты Думы Дальнегорска, отраслевой профсоюз, региональная жилищная комиссия. Особенно я благодарна своему коллеге, депутату Законодательного Собрания Александру Бехтеру, курирующему эту территорию как член фракции «Единая Россия» в краевом парламенте.

Расскажу о конкретных примерах: мы отстояли интересы пожилой пенсионерки, которая пострадала от действий управляющей компании, она три года доказывала им свою правоту. Нам хватило одного дня, чтобы признать акт выполненных работ по ремонту крыши, утвержденной жилищной инспекцией, неправомочным, и теперь уже суд будет защищать интересы этой пожилой женщины. Мы помогли В.М. Хавилову, работнику «Бора», отцу многодетного семейства с поездкой в Новосибирск для проведения сложной операции на сердце. Живое участие в его судьбе приняла вице-губернатор Приморского края Л.Дроздова, и.о. руководителя краевого департамента здравоохранения А. Кузьмин. Искренне благодарю их. А еще нам помогают в этом вопросе коллеги из региональной Общественной приемной Председателя Партии «Единая Россия» города Новосибирска, они обещали помочь жене В.Хавилова в период нахождения ее мужа в клинике. С просьбой оказать помощь в проведении лечения дочери по заболеванию глаз обратилась другая жительница Дальнегорска. С руководителем Фонда обязательного медицинского страхования Виталием Солодовниковым была достигнута договоренность о лечении девочки в Краевой клинической больнице № 2 Владивостока.

Мы побывали на «Боре», встречались с людьми на производстве, в том числе в цехе серной кислоты, пожалуй, одном из тяжелых производств на предприятии, вручили Почетные Грамоты Законодательного Собрания лучшим специалистам. Люди заслужили высокую оценку своего труда. Женщины – работницы «Бора» с болью говорили о том, что летом не могут отправить детей на оздоровительный отдых, единственный профилакторий продан. Также немало проблем по предоставлению услуг ЖКХ. Все, что мы узнали, увидели, услышали в Дальнегорске, легло в основу официальных документов на имя Губернатора Приморского края Сергея Дарькина, председателя Законодательного Собрания Виктора Горчакова, секретаря Регионального политсовета Партии «Единая Россия» Игоря Королева.

ЗакС ПК

15:20, 29.03.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Приморье → Дальнегорские встречи приморских депутатов

hot 05.03.2020, 21:17

Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am having problems with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks.

Elektroschrott abholung Köln 06.03.2020, 03:35

Greetings! Very helpful advice in this particular article! It's the little changes that make the most important changes. Thanks for sharing!

Xavier Saeger 06.03.2020, 16:04

An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little homework on this. And he in fact bought me breakfast simply because I discovered it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this issue here on your web site.

fichier qualifié 07.03.2020, 04:17

This is a topic which is close to my heart... Best wishes! Exactly where are your contact details though?

ico hyip 08.03.2020, 05:59

bookmarked!!, I really like your web site.

Selena Czaplinski 08.03.2020, 17:00

Hello! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often.

visual pl/sql analysis 09.03.2020, 21:24

This excellent website really has all the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

pir insulation 10.03.2020, 00:02

I like looking through a post that will make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment.

music podcast 10.03.2020, 04:54

Right here is the perfect blog for everyone who really wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for decades. Great stuff, just great.

cruise 12.03.2020, 05:45

I would like to thank you for the efforts you've put in penning this site. I'm hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

fence repair toronto 12.03.2020, 07:29

I would like to thank you for the efforts you've put in penning this site. I'm hoping to see the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

Notar Public Londra 12.03.2020, 10:41

The very next time I read a blog, I hope that it doesn't fail me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I truly thought you'd have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you weren't too busy searching for attention.

Notary Ealing 12.03.2020, 15:21

I seriously love your website... Great colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal website and would love to find out where you got this from or what the theme is named. Cheers!

Suzuk 13.03.2020, 15:27

An impressive share! I've just forwarded this onto a coworker who has been doing a little research on this. And he actually bought me dinner because I discovered it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this issue here on your website.

powerball game 13.03.2020, 22:56

The next time I read a blog, I hope that it won't disappoint me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I actually thought you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you were not too busy searching for attention.

chicken dinners to make 14.03.2020, 05:18

Great article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the great writing.

guest post opportunities 14.03.2020, 08:35

I have to thank you for the efforts you've put in writing this blog. I'm hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

cool website designs 14.03.2020, 10:00

bookmarked!!, I like your site.

Netflix 14.03.2020, 20:51

Saved as a favorite, I love your blog!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS