В Хабаровске задержали телефонного мошенника

Хабаровские милиционеры задержали местного жителя, который подозревается в серии телефонных мошенничеств и получении крупных сумм денег от потерпевших, сообщил РИА Новости во вторник представитель пресс-службы УВД по Хабаровскому краю.

Он не уточнил дату задержания мужчины.

«Мошенничества совершались по одной схеме. Потерпевшему по телефону звонил неизвестный мужчина, представлялся сотрудником ГИБДД и сообщал, что их близкий родственник насмерть сбил пешехода и находится в милиции. После этого телефонный разговор продолжал лже-родственник, который подтверждал, что попал в ДТП, получил травму и не может долго разговаривать. Далее он просил выполнить просьбу должностного лица», — сказал представитель пресс-службы.

По его словам, родственники должны были передать через посредника определенную сумму денег для того, чтобы не возбуждать уголовное дело по факту ДТП.

«У потерпевших не возникало сомнения в том, что они общаются с близкими. Они не пытались даже самостоятельно созвониться с родственником и отдавали все имеющиеся у них сбережения. Как правило, это были суммы от 50 тысяч до 150 тысяч рублей. Роль посредника как раз и выполнял задержанный, который работал водителем такси», — сказал собеседник агентства.

Он уточнил, что подозреваемый уже дал признательные показания по 20 эпизодам. Мужчина рассказал, что некий житель Новосибирска некоторое время назад позвонил ему и предложил исполнять роль посредника. Всю остальную работу «работодатель» выполнял сам. От таксиста требовалось немедленно выехать по указанному адресу, получить деньги и потом переслать их на счет. Себе он оставлял оговоренные проценты.

«В отношении задержанного расследуется ранее возбужденные уголовные дела по части 2 статьи 159 УК РФ (мошенничество), которая предусматривает до пяти лет лишения свободы», — заключил собеседник агентства.

12:45, 11.05.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Дальний Восток → В Хабаровске задержали телефонного мошенника

official statement 31.12.2019, 00:24

I simply want to tell you that I am all new to blogging and site-building and seriously loved you're page. Probably I’m going to bookmark your website . You actually have outstanding well written articles. Many thanks for sharing with us your blog.

Camie Tart 14.01.2020, 03:11

This is a topic that is near to my heart... Cheers! Exactly where can I find the contact details for questions?

Love Irrigation 14.01.2020, 10:02

Everything is very open with a precise explanation of the challenges. It was really informative. Your site is extremely helpful. Thank you for sharing.

Sharmaine Larrivee 15.01.2020, 21:11

Howdy! This post couldn’t be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I'll send this article to him. Fairly certain he'll have a very good read. Thank you for sharing!

see this here 18.01.2020, 02:53

I just want to tell you that I'm newbie to blogging and site-building and truly liked your website. Most likely I’m planning to bookmark your blog post . You surely have perfect articles and reviews. Kudos for revealing your web-site.

healthy fresh recipes 05.03.2020, 00:52

Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will forward this information to him. Pretty sure he's going to have a great read. Thank you for sharing!

achat fichier email 05.03.2020, 08:24

That is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate information… Thanks for sharing this one. A must read post.

Caroll Askin 06.03.2020, 17:25

An impressive share! I've just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little homework on this. And he in fact bought me lunch simply because I found it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this topic here on your internet site.

Hazel Glasco 08.03.2020, 17:06

Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I can't join it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

Get the facts 10.03.2020, 02:00

I just want to tell you that I'm all new to blogging and really enjoyed you're website. Very likely I’m going to bookmark your site . You absolutely have very good stories. Thanks a bunch for revealing your web-site.

bare 15.03.2020, 13:20

bookmarked!!, I love your web site!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS