Во Владивостоке пройдет второй тур конкурса «Лидер XXI века»

18 мая в 15:00 в банкетном зале ВГУЭС (ул.Гоголя, 39) пройдет второй тур конкурса лидеров и руководителей молодежных общественных объединений «Лидер XXI века».

Напомним, управлением по делам молодежи администрации города было принято 25 заявок от студентов учебных заведений города, представителей и руководителей общественных организаций. На заочном этапе члены жюри оценили эссе на тему «Мой сундук сокровищ» и выбрали 15 конкурсантов.

Сейчас претендентам на звание «Лидер XXI века» предстоит креативно-анимационное проектирование с использованием стрессового конвейера проектов. На основе просмотренного мультфильма, участники представят на суд жюри проекты, которые им предстоит защитить в условиях стрессового режима любыми доступными им средствами. Жюри оценит социальную значимость предлагаемых проектов, креативный подход к решению вопроса, реалистичность предлагаемой идеи, мастерство презентации, качество и грамотность речи, логику построения выступления и соблюдение регламента.

На этом испытания не закончатся. Всех участников ожидает дискуссия на тему «Я не могу изменить весь мир, но я могу изменить мир вокруг себя», в ходе которой участники обсудят ряд проблем, наиболее актуальных среди современной молодежи.

В финал выйдут 12 самых достойных, которые вместе со своей группой поддержки 21 мая 2010 года в Доме офицеров флота будут бороться за главный приз и возможность принять участие в краевом туре «Лидера XXI века», а в случае победы и во Всероссийском.

18:10, 17.05.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Во Владивостоке пройдет второй тур конкурса «Лидер XXI века»

here 31.12.2019, 05:09

I just want to mention I am just newbie to blogs and truly savored you're page. Most likely I’m planning to bookmark your website . You actually have really good stories. Many thanks for sharing with us your website page.

Scottie Meginnes 14.01.2020, 02:25

Good post. I'm facing some of these issues as well...

CrowdforApps 15.01.2020, 10:10

Hello there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

CrowdforThink 15.01.2020, 10:57

I must thank you for the efforts you have put in penning this site. I'm hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now 😉

Dixie Hillmer 15.01.2020, 21:20

After going over a few of the articles on your website, I truly appreciate your way of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know what you think.

click resources 18.01.2020, 01:01

I just want to tell you that I'm very new to blogging and seriously savored you're blog. Very likely I’m likely to bookmark your site . You absolutely come with superb writings. Thanks a lot for sharing your blog site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 10:26

Hi there! I simply would like to give you a huge thumbs up for your great info you have got here on this post. I'll be returning to your blog for more soon.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:55

Excellent web site you have here... It’s difficult to find excellent writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

fichier qualifié 05.03.2020, 16:00

I need to to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every bit of it. I've got you book marked to check out new stuff you post…

Micaela Shoeman 08.03.2020, 18:10

Howdy! This post could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I'll forward this article to him. Pretty sure he will have a great read. I appreciate you for sharing!

go to this web-site 10.03.2020, 04:35

I just want to mention I am new to blogging and site-building and certainly enjoyed your blog. Almost certainly I’m going to bookmark your blog post . You actually have fabulous articles and reviews. Thank you for revealing your web site.

bare 15.03.2020, 09:10

Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS