«Утомленные солнцем-2» вызвали удивление в Каннах

Фильм Никиты Михалкова «Утомленные солцнем-2. Предстояние» показали в конкурсной программе 63-го Каннского кинофестиваля за день до закрытия кинофорума.

«Это картина не просталинская, не противсталинская — это картина о любви, — пояснил Михалков на пресс-конференции во Дворце фестивалей. — не о любви мужчины и женщины, а о любви отца и дочери, которые не знают точно, живы ли они, но в них живет любовь и вера». Режиссер признался, что давно хотел снять фильм о войне. «Хотелось показать, через что пришлось пройти солдату в России, чтобы прийти к этой победе. Первая часть картины, которую вы видели, — это унижение, которому был подвергнут советский солдат», — сказал Михалков.

Журналисты высказали удивление тем, что фильм уже вышел в прокат, в том числе, и в странах Балтии, входящих в Европейский Союз. А это противоречит регламенту фестиваля: показы фильмов в конкурсной программе должны быть мировыми премьерами. «Просто, может быть, еще не считают заграницей? » — предположил в ответ Михалков.

Режиссер наотрез отказался рассказывать о второй части фильма, признавшись лишь, что в конце персонаж Олега Меньшикова сам будет арестован как враг народа — узнав об этом, он убьет бабочку, которая появляется на стекле в первой части картины.

Кроме Михалкова, в пресс-конференции приняли участие актеры картины Надежда Михалкова и Олег Меньшиков, однако им не было задано ни одного вопроса, пишут «Ведомости».

13:00, 23.05.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Россия → «Утомленные солнцем-2» вызвали удивление в Каннах

content 31.12.2019, 02:35

I simply want to say I'm very new to blogging and really savored you're web blog. Very likely I’m likely to bookmark your blog post . You surely come with very good articles. Regards for sharing with us your webpage.

Chong Lamboy 13.01.2020, 09:10

Very nice blog post. I certainly love this website. Stick with it!

CrowdforApps 15.01.2020, 07:56

This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Appreciate it!

CrowdforThink 15.01.2020, 11:18

Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anyone else having similar RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanx.

Louis Bagi 15.01.2020, 22:36

There is certainly a great deal to learn about this topic. I love all of the points you made.

Garnet Bourbonnais 16.01.2020, 02:22

You need to take part in a contest for one of the greatest websites online. I am going to recommend this web site!

see this here 18.01.2020, 03:16

I just want to mention I'm all new to blogs and definitely savored this website. Likely I’m going to bookmark your blog post . You definitely have fabulous stories. Many thanks for sharing your webpage.

healthy fresh recipes 05.03.2020, 02:06

May I simply say what a relief to discover a person that genuinely understands what they're talking about on the internet. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people ought to read this and understand this side of your story. It's surprising you aren't more popular given that you surely possess the gift.

achat base de données b2c 05.03.2020, 12:40

Good information. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupon). I've book marked it for later!

Loyd Lykins 06.03.2020, 12:58

Pretty! This has been a really wonderful article. Thank you for supplying this info.

Carol Denicola 09.03.2020, 16:40

Hello there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back often.

learn this here now 10.03.2020, 02:14

I just want to say I am just beginner to weblog and definitely liked you're web-site. Most likely I’m want to bookmark your blog post . You absolutely have great writings. Thanks a lot for sharing with us your blog site.

Web Hosting 13.03.2020, 11:51

I could not resist commenting. Exceptionally well written!

bare 15.03.2020, 12:34

Saved as a favorite, I like your blog.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS