Змеи атаковали строящийся мост на остров Русский

Строители моста на остров Русский во Владивостоке вынуждены были вызвать змеелова после обнаружения на объекте ядовитых змей, сообщили в УСК «Мост».

Сначала рабочие пытались сами уничтожить или хотя бы прогнать рептилий, но в итоге в целях безопасности было решено обратиться к специалисту-змеелову.

Змеелов определил в найденных змеях щитомордников. Это ядовитая змея, после укуса которой без своевременной медицинской помощи человек может умереть.

Специалист поймал ядовитую змею недалеко от опоры строящегося моста, остальные рептилии на тот момент попрятались. Если в будущем строители будут опять замечать их на объекте, придется снова прибегать к помощи змеелова. Численность змей на Русском всегда была высокой, но в этом году она особенно поднялась. Это связано с подходящей для змей погодой: июнь был очень теплый, а сейчас установилась постоянная влажность.

14:16, 12.07.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Змеи атаковали строящийся мост на остров Русский

Continued 30.12.2019, 22:14

I just want to tell you that I'm newbie to blogs and definitely liked your blog. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You certainly have outstanding articles and reviews. Regards for sharing with us your website.

Gail Fistler 15.01.2020, 23:36

I could not refrain from commenting. Well written!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:18

Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be helpful to read articles from other authors and practice something from other websites.

healthy fresh recipes 05.03.2020, 00:48

Very good blog post. I definitely appreciate this site. Keep it up!

achat base de données b2b 05.03.2020, 08:24

Very good blog post. I definitely appreciate this website. Stick with it!

Juliette Blaker 06.03.2020, 13:28

bookmarked!!, I like your website!

Clifford Bockover 08.03.2020, 14:23

There is definately a lot to find out about this topic. I love all the points you've made.

try this out 09.03.2020, 23:47

I simply want to tell you that I am just newbie to weblog and really liked you're web site. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You absolutely come with exceptional posts. With thanks for sharing your website page.

GoFounders USA 13.03.2020, 07:59

Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never seem to get anything done.

bare 15.03.2020, 10:22

I was pretty pleased to uncover this web site. I want to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you book-marked to look at new things on your web site.

bare 15.03.2020, 13:27

A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you should publish more about this subject matter, it may not be a taboo matter but typically people don't talk about such issues. To the next! Best wishes!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS