Приморская милиция подвела итоги работы за полгода

15 июля в зале коллегий УВД по Приморскому краю прошла коллегия, на которой были подведены итоги работы служб и подразделений за период с января по июль 2010 года.

Как сообщили VestiRegion.ru в УВД по Приморскому краю, анализ состояния преступности и результатов деятельности органов внутренних дел Приморского края показал, что оперативная обстановка на территории Приморья характеризуется стабильным снижением преступности. Общее число преступлений в Приморье сократилось почти на 11%. Наибольшие темпы снижения отмечены в Дальнереченском городском округе и муниципальном районе, а также в Ольгинском и Лазовском муниципальных районах. Уменьшилась в целом криминальная напряженность на улицах и в общественных местах. Наибольшее снижение уличной преступности отмечено в Яковлевском, Кавалеровском и Пожарском районах. 

По данным прежних лет особую обеспокоенность органов правопорядка вызывало значительное число преступлений, совершенных несовершеннолетними или при их участии (каждое двенадцатое), а также лицами, ранее уже привлекавшимися к уголовной ответственности (почти каждое второе преступление являлось рецидивным). Однако с начала 2010 года наблюдается стабильное снижение числа таких преступлений. 

Согласно статистическим данным, в настоящее время каждое седьмое преступление, совершенное на территории Приморья – кража, в то время как еще год назад таковым являлось каждое третье преступление. В период с января по июнь текущего года более чем на 18 % снизилось общее число тайных хищений чужого имущества, причем преступлений, связанных с незаконным проникновением в квартиры, совершено почти на 28% меньше, чем в первом полугодии 2009 г. 

Значительно уменьшилось и количество других преступлений. Так, с января по июнь 2010 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года грабежей совершено меньше на 710; разбоев – на 115; угонов автотранспорта – на 44; преступлений, связанных с вымогательством – на 15.

Отмечено также снижение числа тяжких и особо тяжких преступлений – почти на 1300 меньше, чем в прошлом году. Неизменным остается тот факт, что каждое седьмое из подобных преступлений совершается лицами, находящимися в состоянии алкогольного опьянения. 

Положительные результаты в раскрытии отдельных видов преступлений достигнуты в финансово-кредитной сфере. Реализация антикоррупционных мер позволила сотрудникам ОВД пресечь в полтора раза больше фактов взяточничества (25).

В 2010 году сотрудники милиции раскрыли на 20,5% больше преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков. Всего с января по июнь работниками правоохранительных органов Приморского края из незаконного оборота было изъято 314 килограммов наркотиков, большую часть которых (298 килограммов) составляет марихуана.

На коллегии были озвучены результаты, касающиеся не только состояния преступности, но и относящиеся непосредственно к деятельности различных служб и подразделений приморской милиции. Так, отмечено улучшение результатов работы по раскрытию преступлений сотрудниками подразделений уголовного розыска, участковыми уполномоченными милиции. 

В текущем году на территории Приморского края отмечается снижение уровня аварийности (на 8,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года). Общее число совершенных на дорогах преступлений уменьшилось, однако удельный вес аварий, произошедших по вине водителей, по-прежнему очень велик и составляет 89,5% от общего массива совершенных ДТП. 

В целом деятельность приморской милиции в первом полугодии 2010 года обеспечивает позитивную динамику снижения количества совершенных преступлений. 

Также в рамках прошедшей коллегии несколько сотрудников различных служб и подразделений Приморской милиции были удостоены государственных наград от имени руководства УВД по Приморскому краю. Так, сотрудник УВД по городу Владивосток был награжден медалью «За спасение погибавших». Летней ночью милиционер вытащил из воды молодого человека, жизнь которого висела на волоске – 24-летний парень потерял сознание и захлебнулся. Доставив пострадавшего на берег, милиционер грамотно провел реанимационные мероприятия, благодаря чему юноша остался жив. 

В ходе коллегии высокой награды – ордена «За заслуги перед Отечеством» II степени был удостоен бывший сотрудник органов внутренних дел. Во время службы нынешнему ветерану МВД не раз приходилось рисковать собственной жизнью во имя спасения граждан, их безопасности и благополучия. Преданность службе и интересам общества – таким всегда было жизненное кредо ветерана. Несколько раз в результате проведения оперативных мероприятий по обезвреживанию и задержанию опасных преступников он получал огнестрельные ранения — шеи, грудной клетки, пальцев рук, но во всех этих случаях продолжал исполнение своих служебных обязанностей. 

Были среди награжденных и представители прекрасного пола. Сотрудница милиции Уссурийского городского округа из рук и.о. начальника УВД по Приморскому краю Сергея Ивановича Наумова получила медаль «За отличие в охране общественного порядка». При задержании опасного преступника милиционер проявила отвагу и высокий профессионализм. Не испугавшись наставленного на нее ружья, сотрудница УВД, применив приемы самбо, мастерски обезоружила преступника и задержала, надев на него наручники. 

Приморская милиция гордится теми, кто является достойным примером для подражания. А граждане, чьи жизни однажды были спасены сотрудниками милиции, с благодарностью вспоминают своих защитников.

15:37, 15.07.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Приморье → Приморская милиция подвела итоги работы за полгода

click for more 31.12.2019, 06:32

I just want to say I'm new to blogging and site-building and actually liked you're blog. More than likely I’m going to bookmark your website . You really have outstanding posts. Cheers for revealing your webpage.

Porfirio Talamas 13.01.2020, 08:11

You are so cool! I don't think I have read something like that before. So great to find somebody with a few unique thoughts on this issue. Really... thank you for starting this up. This web site is something that's needed on the web, someone with some originality.

Maddie Bethell 14.01.2020, 02:35

Howdy, I do think your website may be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it's got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic website!

Brenton Caho 15.01.2020, 23:35

I want to to thank you for this excellent read!! I absolutely loved every little bit of it. I've got you saved as a favorite to check out new things you post…

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:51

Spot on with this write-up, I really believe this web site needs much more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the info!

healthy fresh recipes 05.03.2020, 00:45

Saved as a favorite, I love your site.

achat base de données b2b 05.03.2020, 15:02

You are so cool! I do not believe I've read something like that before. So nice to discover someone with a few unique thoughts on this issue. Really... thank you for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with a little originality.

Verlene Mccallum 06.03.2020, 15:01

I'm more than happy to discover this website. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely liked every part of it and I have you book marked to look at new things on your website.

fichier qualifié 06.03.2020, 23:49

I was able to find good advice from your content.

Kenton Hackenmiller 08.03.2020, 09:52

I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I am hoping to check out the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

Get More Information 10.03.2020, 13:38

I just want to say I'm very new to weblog and truly liked this website. More than likely I’m going to bookmark your site . You definitely come with superb articles and reviews. Thank you for revealing your blog site.

Google 13.03.2020, 03:04

This is a topic which is close to my heart... Thank you! Where are your contact details though?

rajadomino 13.03.2020, 04:25

This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Many thanks!

judi sabung ayam online 24 jam 13.03.2020, 08:40

The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, however I actually believed you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

poker idn 13.03.2020, 09:13

This is a topic which is close to my heart... Take care! Where are your contact details though?

https://sintesakonveksi.com/ 13.03.2020, 14:14

You should be a part of a contest for one of the finest websites on the web. I am going to recommend this blog!

idn play 13.03.2020, 14:51

Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I hesitate a lot and never manage to get anything done.

situs judi slot terbaik 13.03.2020, 18:06

I could not resist commenting. Perfectly written!

bola88 13.03.2020, 18:22

Good blog you've got here... It’s difficult to find quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate people like you! Take care!!

sbobet 888 14.03.2020, 02:16

After looking at a handful of the articles on your website, I seriously like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and tell me your opinion.

slot joker123 14.03.2020, 05:21

I was very pleased to find this great site. I need to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely savored every bit of it and i also have you bookmarked to look at new stuff on your site.

https://master-agen.com 14.03.2020, 08:07

I blog often and I really thank you for your information. The article has truly peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed too.

Autodesk Inventor Tutorial 14.03.2020, 08:15

You ought to take part in a contest for one of the best websites on the internet. I most certainly will recommend this blog!

taurusqq 14.03.2020, 08:20

I quite like reading a post that will make men and women think. Also, many thanks for allowing for me to comment!

download s128 apk 14.03.2020, 09:18

Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read through articles from other authors and use a little something from their sites.

download s1288 apk 14.03.2020, 10:30

It’s hard to find knowledgeable people on this subject, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

daftar s128 sabung ayam 14.03.2020, 10:46

I wanted to thank you for this excellent read!! I absolutely enjoyed every bit of it. I've got you book-marked to look at new stuff you post…

download joker123 apk 14.03.2020, 14:17

Good information. Lucky me I discovered your blog by chance (stumbleupon). I have book-marked it for later!

surabaya bromo tour package 14.03.2020, 14:31

Pretty! This has been an extremely wonderful post. Many thanks for providing this info.

Link Alternatif Sbobet 14.03.2020, 18:27

I used to be able to find good advice from your blog posts.

Agen DominoQQ 15.03.2020, 00:00

An outstanding share! I've just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I found it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this subject here on your blog.

pkv games deposit pulsa 15.03.2020, 01:36

Pretty! This has been a really wonderful post. Thank you for providing this information.

mobil-pedia 15.03.2020, 01:49

Good day! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

duniaresult 15.03.2020, 02:10

May I just say what a relief to find a person that actually understands what they're discussing on the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular since you surely have the gift.

rolet 15.03.2020, 02:13

This is the perfect web site for anyone who wishes to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject which has been discussed for years. Wonderful stuff, just wonderful!

daftar omiqq 15.03.2020, 04:59

Wonderful article! We will be linking to this great content on our website. Keep up the good writing.

idn poker apk 15.03.2020, 09:34

I love reading an article that can make men and women think. Also, thanks for allowing for me to comment!

bare 15.03.2020, 09:38

I really like it when individuals come together and share views. Great blog, stick with it!

seminar pajak 15.03.2020, 14:51

Howdy! I just want to offer you a big thumbs up for the great information you have here on this post. I'll be returning to your blog for more soon.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS