Рабочие «АвтоВАЗа» написали письмо Путину

Независимый профсоюз «АвтоВАЗа» «Единство» обратился с открытым письмом к главе правительства РФ Владимиру Путину, сообщает в воскресенье "Радио Свобода" со ссылкой на собственного корреспондента.

В письме рабочие призвали премьера установить нижний предел месячной зарплаты рабочего на уровне 25 тысяч рублей. 

Кроме того сотрудники предприятия пожаловались Путину, что руководство не сообщает им подробности о финансово-экономическом положении завода. 

«Многие вопросы, которые затрагивают интересы рабочих, решаются кулуарно, а трудовой коллектив ставят перед свершившимся фактом, тем самым создавая конфликтные ситуации и социальную напряженность на предприятии», — рассказал радиостанции председатель профсоюза «Единство» Петр Золотарев. 

Обращение к Путину было принято на собрании трудового коллектива Волжского автозавода еще 5 июля, уточняет «Радио Свобода».

15:44, 18.07.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Россия → Рабочие «АвтоВАЗа» написали письмо Путину

Грешный Ангел 18.07.2010, 16:45

Я понимаю, французы требуют повышения з/п, японцы, но этим то за что? За жигу которая не меняется уже 50 лет? Да у них отбирать деньги надо за такие (даже стыдно сказать) автомобили!

blog here 31.12.2019, 01:25

I simply want to mention I am just newbie to blogging and definitely liked you're web site. More than likely I’m planning to bookmark your site . You really have perfect writings. Thanks a bunch for sharing with us your website.

CrowdforApps 15.01.2020, 06:27

Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes which will make the most important changes. Thanks a lot for sharing!

CrowdforThink 15.01.2020, 10:58

You are so awesome! I do not think I've truly read a single thing like this before. So good to discover somebody with some original thoughts on this subject matter. Seriously... thanks for starting this up. This website is one thing that's needed on the web, someone with a little originality.

Florene Hoscheid 15.01.2020, 20:06

I could not resist commenting. Well written!

here are the findings 18.01.2020, 03:02

I just want to tell you that I'm very new to blogging and site-building and certainly liked this blog. More than likely I’m going to bookmark your site . You surely have beneficial articles and reviews. Many thanks for sharing your web page.

achat fichier email 05.03.2020, 06:50

This is the perfect web site for everyone who wishes to find out about this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been written about for decades. Great stuff, just wonderful.

Antony Hebner 06.03.2020, 18:23

Hi! I could have sworn I’ve been to your blog before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly.

achat fichier email 07.03.2020, 02:46

Good article! We will be linking to this great content on our site. Keep up the great writing.

Zachariah Gardiner 09.03.2020, 01:50