Делегация юных экологов из Приморья отправилась в Китай на международный симпозиум

Семь школьников из городов и районов края выехали в Китай, чтобы принять участие в международном детском экологическом симпозиуме. Путешествие продлится до 6 августа.

Как сообщили в управлении природных ресурсов и охраны окружающей среды края, ребят ожидает насыщенная программа. У юных экологов будет возможность познакомиться с достопримечательностями китайского города Далянь, посетить увлекательные экскурсии. 

На симпозиуме приморцы представят свои предложения об охране водных объектов, выслушают выступления школьников, изучающих экологию, из стран АТР (Японии, Республики Корея, Монголии и Китая). Совместными усилиями будет создан стометровый свиток «Охрана окружающей среды», с помощью которого ребята намерены привлечь внимание общественности к экологии. 

Напомним, симпозиум проводится ежегодно с 2004 года. Его главная цель – дать возможность молодежи обменяться собственным опытом решения экологических проблем, узнать больше об охране окружающей среды. Симпозиум является одним из основных успешных проектов подкомиссии по экологии Ассоциации региональных администраций стран Северо-Восточной Азии.

16:45, 02.08.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Приморье → Делегация юных экологов из Приморья отправилась в Китай на международный симпозиум

my response 31.12.2019, 07:52

I simply want to mention I'm new to blogging and site-building and definitely enjoyed this web-site. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You definitely have remarkable articles. Kudos for sharing your web page.

CrowdforApps 15.01.2020, 10:12

I love it when folks come together and share thoughts. Great blog, keep it up!

CrowdforThink 15.01.2020, 11:33

I'm pretty pleased to find this site. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely savored every bit of it and I have you book marked to check out new information in your blog.

Darrell Przybysz 15.01.2020, 21:37

I wanted to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you book-marked to look at new stuff you post…

Laurence Rohlfing 16.01.2020, 03:00

You have made some really good points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this site.

Clicking Here 17.01.2020, 23:57

I simply want to mention I am just new to blogs and actually enjoyed you're blog. Likely I’m going to bookmark your website . You actually come with impressive articles and reviews. Appreciate it for sharing with us your web-site.

achat base de données b2b 05.03.2020, 08:45

I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The issue is something that too few people are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

Weldon Niver 06.03.2020, 10:26

An impressive share! I've just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I found it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your web site.

achat base de données b2c 06.03.2020, 22:19

Having read this I believed it was very informative. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

Dong Grumbling 09.03.2020, 14:09

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the site is really good.

reference 10.03.2020, 23:29

I just want to mention I'm new to blogs and definitely savored this page. Most likely I’m going to bookmark your site . You certainly have really good articles. Thank you for sharing your blog.

Solo Adds 13.03.2020, 08:56

Everything is very open with a clear clarification of the issues. It was definitely informative. Your site is extremely helpful. Thank you for sharing!

bare 15.03.2020, 05:21

Very good info. Lucky me I ran across your website by chance (stumbleupon). I've bookmarked it for later!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS