Сводка происшествий в Приморье за минувшие сутки

Как сообщили VestiRegion.ru в пресс-службе УВД ПК, за минувшие сутки в Приморском крае были зарегистрированы 38 преступлений, по «горячим следам» раскрыты 19 преступлений.

На минувших выходных сотрудники милиции несколько проредили поголовье квартирных воров. В Ханкайском районе участковые уполномоченные задержали 22-летнего жителя поселка Турий Рог. Ночью через незакрытое деревянное окно подозреваемый влез в частный дом к пенсионеру. Добычей воришки стали продукты питания, примерно на одну тысячу рублей. После того как участковые пришли к домушнику в гости, он явил миру чистосердечное раскаяние и украденные продукты. Второй злоумышленник был задержан в Партизанске. Вот его целью была отнюдь не продуктовая корзинка. Подозреваемый залез на балкон, расположенный на 4 этаже 5-этажного дома, а затем, через незакрытую балконную дверь, проник в квартиру. Вора интересовали исключительно золотые украшения – больше он ничего из квартиры не взял. В целом его добыча была оценена в 33 тысячи рублей. Только попользоваться этим добром злоумышленник не успел: в ходе оперативно-розыскных мероприятий местные сыщики вышли на след 16-летнего домушника и в течение тех же суток задержали его, а похищенные золотые изделия изъяли. Под весом неопровержимых улик подозреваемый чистосердечно признал свою вину. Ранее он не попадал в поле зрения правоохранительных органов. Теперь молодого человека ждет первое знакомство с Уголовным Кодексом. 
 
Житель Партизанска как-то уж слишком безответственно подошел к проблеме сохранности личного автомобиля. Свою серенькую «Нисан-Санни» мужчина оставил во дворе дома не только открытой, но и с ключами в замке зажигания. Почти час иномарка находилась без присмотра. Этого времени вполне хватило злоумышленнику, чтобы угнать легковушку – ему, в общем-то, и напрягаться не пришлось, что называется, сел и поехал. Вот только уехал недалеко, буквально через 500 метров злоумышленник попал в ДТП, бросил поврежденный автомобиль и попытался сбежать с места происшествия. Угонщика задержали сотрудники ГАИ. Он оказался 18-летним парнем, ранее уже получившим срок за кражу. Правда, тот приговор был условным – в первый раз суд посчитал возможным дать молодому человеку шанс на перевоспитание. Теперь угонщику придется поработать над собой в условиях некоторой изоляции от общества и чужих автомобилей.
 
Два нападения на пенсионеров были совершены в минувшие выходные. 60-летний житель села Сергеевка Партизанского района в десятом часу утра пошел в магазин за продуктами, но повстречал на своем пути молодого парня, который вырвал у потерпевшего пакет с кошельком. Расстроенный пенсионер, лишившийся двух тысяч рублей, обратился в милицию. Злоумышленника задержали сотрудники уголовного розыска. 20-летний парень ранее совершал преступления, связанные как с тайным, так и с открытым хищением чужой собственности. Теперь, в милиции, он в очередной раз демонстрирует свое раскаяние, только вряд ли это поможет избежать уголовной ответственности. Еще один пенсионер, 68-летний житель Уссурийска, был ограблен молодыми женщинами. В этом случае потерпевший уже возвращался из магазина. Дабы сократить путь, он решил пройти через лесную полосу. В 50 метрах от дома дорогу ему преградила молодая женщина. Девица силой вырвала у дедушки пакет, в котором находились продукты, документы и 800 рублей денег, после чего скрылась. Дом, в котором занимались поеданием украденных продуктов, обнаружили участковые уполномоченные. По подозрению в совершении грабежа ими были задержаны две женщины, состоящие в родстве. Старшая была трижды судима, а ее 23-летняя подельница – пока что только один раз, за кражу. В тот раз девушка отделалась штрафом. Теперь ее, скорее всего, ждет лишение свободы – совершенное преступление квалифицируется как грабеж.

  Возбуждено уголовных дел Раскрыто по горячим следам
Убийства 0 0
Причинение тяжкого вреда здоровью 1 1
Разбои 1 0
Грабежи 7 3
Кражи 24 9
Преступления, связанные с наркотиками 1 1

 

Доставлено лиц в нетрезвом состоянии 37
Содержалось в медвытрезвителе  26
Задержано за мелкое хулиганство 38
Сделано выездов на бытовые конфликты 89

11:51, 16.08.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Сводка происшествий в Приморье за минувшие сутки

uniosun courses offered osun state university 20.02.2020, 01:24

Greetings! Very useful advice within this post! It's the little changes which will make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

garden seeds 21.02.2020, 13:53

I enjoy looking through a post that will make men and women think. Also, thanks for allowing me to comment.

Driver Genius Crack 21.02.2020, 17:11

The next time I read a blog, Hopefully it does not fail me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I genuinely believed you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you were not too busy looking for attention.

btl toys 21.02.2020, 18:38

I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I'm very happy I came across this during my search for something concerning this.

Legal justice Advocates 21.02.2020, 22:13

I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. I'm very happy I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

male perf forum avis 22.02.2020, 10:10

Can I simply say what a relief to discover an individual who genuinely understands what they are discussing on the web. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More people really need to read this and understand this side of your story. I was surprised that you're not more popular since you definitely have the gift.

crazy bulk avis 22.02.2020, 22:39

Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through content from other writers and practice something from other websites.

appliances 23.02.2020, 01:54

A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you ought to publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject but usually folks don't discuss these issues. To the next! Many thanks.

mailing labels sticker 23.02.2020, 07:24

I love it when people get together and share ideas. Great site, stick with it.

super peach wear 23.02.2020, 11:05

Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is very helpful. Thanks for sharing!

Placenta benefits 23.02.2020, 13:26

I couldn’t refrain from commenting. Very well written.

CBD 24.02.2020, 18:14

I would like to thank you for the efforts you've put in writing this site. I really hope to check out the same high-grade content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

CBD 24.02.2020, 19:37

This website was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Thanks a lot!

CBD 25.02.2020, 02:51

This is a topic which is close to my heart... Best wishes! Exactly where are your contact details though?

here 25.02.2020, 10:50

I couldn’t refrain from commenting. Very well written.

Nigerian food 25.02.2020, 16:43

Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

Raleigh NC 25.02.2020, 20:49

I blog often and I genuinely thank you for your information. This article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed too.

Home Inspection Fayetteville NC 25.02.2020, 23:08

Spot on with this write-up, I truly believe this amazing site needs much more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the advice!

Ontario Lottery 26.02.2020, 01:05

You need to be a part of a contest for one of the most useful blogs on the net. I will highly recommend this web site!

Gutter Repair Raleigh NC 26.02.2020, 03:49

Hello! I simply would like to offer you a huge thumbs up for your great information you have got here on this post. I am coming back to your site for more soon.

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 08:44

You are so interesting! I do not suppose I have read something like that before. So wonderful to discover someone with a few original thoughts on this topic. Really... many thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with a bit of originality.

SEO Baltimore 26.02.2020, 11:34

Hi there, I think your blog could possibly be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent website.

carpet cleaning services fayetteville nc 26.02.2020, 21:29

This site really has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

Locksmith Services near you 26.02.2020, 23:05

Good article! We will be linking to this particularly great content on our website. Keep up the good writing.

indie music videos 27.02.2020, 02:25

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the website is really good.

Web Designing Course 27.02.2020, 20:22

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the site is extremely good.

Folding Off-road Bikes 28.02.2020, 04:15

I blog quite often and I really appreciate your content. The article has really peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.

Jesus in Saudi Arabia 28.02.2020, 07:01

I'm very pleased to discover this page. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely loved every bit of it and I have you book-marked to check out new information on your blog.

koi cbd vape juice 28.02.2020, 14:01

You're so awesome! I do not think I have read through a single thing like this before. So good to discover someone with some unique thoughts on this topic. Really... thank you for starting this up. This web site is one thing that's needed on the web, someone with a little originality.

cannabidiol pronounce 28.02.2020, 17:10

Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

scammer 29.02.2020, 04:22

I really like reading through a post that will make men and women think. Also, thanks for allowing for me to comment.

post ad free 29.02.2020, 05:41

Hello! I could have sworn I’ve been to this site before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often!

Printing Services London 29.02.2020, 08:05

I'm extremely pleased to discover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely really liked every part of it and i also have you saved to fav to see new things in your blog.

buy CBD oil near me 29.02.2020, 10:24

Very good information. Lucky me I ran across your blog by accident (stumbleupon). I have book marked it for later.

elan townhouses 29.02.2020, 13:26

Excellent post! We will be linking to this great content on our site. Keep up the good writing.

fichier qualifié 05.03.2020, 08:42

Hi! I just want to give you a big thumbs up for your excellent information you've got here on this post. I am returning to your site for more soon.

cheap 06.03.2020, 02:03

You're so cool! I don't suppose I've read a single thing like that before. So nice to discover someone with unique thoughts on this subject matter. Seriously... thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with some originality.

NOTEBOOK -RECYCLING 06.03.2020, 06:04

Very good post! We will be linking to this particularly great content on our site. Keep up the great writing.

Lawerence Tomaszewski 06.03.2020, 10:06

I absolutely love your blog... Great colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own blog and would love to find out where you got this from or what the theme is called. Kudos!

fichier qualifié 07.03.2020, 02:00

It’s hard to find knowledgeable people for this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

Elvin Nisly 08.03.2020, 19:49

I was able to find good advice from your content.

rental 12.03.2020, 05:29

Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

Procura in Londra 12.03.2020, 10:57

Saved as a favorite, I really like your site.

Notary Greenford 12.03.2020, 16:18

Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes which will make the greatest changes. Many thanks for sharing!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS