Очередное трагическое ДТП унесло человеческую жизнь

Поездка ценой в человеческую жизнь. Очередное трагическое ДТП на Некрасовском путепроводе. На этот раз жертвой беспечности водителя стала 28-летняя девушка-пассажир.

Фото — Ночной дозор

Мёртвая женщина, чьё тело спасатели пытаются извлечь из салона раскуроченной до неузнаваемости иномарки, и почти две сотни жадно наблюдающих за этим зевак – вот так закончилась поездка по ночному Владивостоку для 19-летнего рулевого «Тойоты Целики».

Юноша, который рьяно доказывал, что вёл машину не он, по странной иронии судьбы остался цел и невредим (если не считать нескольких синяков и ссадин). Впрочем, как нам сообщили, по настоянию своего отца, прибывшего на место трагедии, позже он всё-таки вызвал для себя «Скорую помощь». А вот его спутнице врачи бригады интенсивной терапии помочь уже не смогли: она скончалась ещё до их приезда. 

Чтобы вытащить труп наружу, специалистам Приморской краевой поисково-спасательной службы пришлось буквально по частям разрезать корпус сплющенного седана. Выяснилось, что тело несчастной изуродовано: в результате ДТП произошла травматическая ампутация левой ноги. Кроме того, удалось установить, что владельцем «Целики» являлась именно погибшая.

Многочисленные очевидцы в деталях рассказали, как и почему произошла эта трагическая авария. По их словам, на скорости около 140 км/ч водитель «Целики» ехал по путепроводу со стороны Некрасовской. Не сбавляя оборотов, молодой человек попытался свернуть направо, на съезд, ведущий к Камскому переулку. Машину резко повело в сторону. Левым бортом она врезалась в фонарный столб, после чего её развернуло на 180 градусов и отбросило на леера ограждения. Юношу выбросило из салона на косогор. Его спутница скончалась, не приходя в сознание. Многочисленные свидетели ДТП уверены на сто процентов: за рулём находился именно молодой человек, сообщает Ночной дозор.

Итак, если бы не зимняя резина, значительное превышение скоростного режима и резкий поворот, этого ДТП можно было бы избежать. Напомним, что только за последние полторы недели на этом участке дороги при схожих обстоятельствах погибли 3 человека и пострадали ещё 6. К сожалению, владивостокских автомобилистов эта печальная статистика, похоже, ничему не учит.

11:19, 25.08.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Очередное трагическое ДТП унесло человеческую жизнь

Shannan Trailor 06.03.2020, 12:47

Greetings! Very helpful advice in this particular post! It's the little changes that produce the most significant changes. Many thanks for sharing!

achat base de données b2c 07.03.2020, 06:14

Howdy! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly.

hyip btc 08.03.2020, 03:02

I really love your site... Very nice colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal site and would like to find out where you got this from or what the theme is called. Many thanks!

umlcode 09.03.2020, 20:18

I could not resist commenting. Exceptionally well written!

floor insulation 09.03.2020, 22:53

Everything is very open with a really clear clarification of the challenges. It was really informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing!

you can check here 10.03.2020, 03:10

I just want to say I'm newbie to weblog and honestly loved your blog. Very likely I’m going to bookmark your blog post . You actually have terrific writings. Bless you for sharing your website page.

comedy club 10.03.2020, 03:12

You are so interesting! I do not think I've read a single thing like this before. So wonderful to find someone with a few genuine thoughts on this subject. Seriously... thanks for starting this up. This site is something that's needed on the internet, someone with a little originality.

deck repair toronto 12.03.2020, 08:05

It’s hard to come by knowledgeable people about this topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

Autentificare Procura Londra 12.03.2020, 09:38

I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The issue is something that too few people are speaking intelligently about. I'm very happy I stumbled across this during my hunt for something regarding this.

Notary Hounslow 12.03.2020, 18:27

Greetings! Very useful advice within this post! It's the little changes that make the largest changes. Thanks for sharing!

BMW Malaysia 13.03.2020, 14:52

An outstanding share! I've just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this subject here on your web page.

powerball site 13.03.2020, 21:30

Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx.

how to setup linksys router on macbook air 14.03.2020, 01:32

Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand why I can't subscribe to it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx.

chicken divan recipe 14.03.2020, 05:17

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of the website is extremely good.

guest post keyword list 14.03.2020, 07:59

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the website is also very good.

internet search optimization 14.03.2020, 10:05

Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Many thanks for providing this info.

bare 15.03.2020, 05:42

I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this during my hunt for something regarding this.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS