Франсиско Аркос: «Балтика» очень квалифицированный соперник

По словам тренера «Луча» матч с калининградской «Балтикой» выдался очень тяжелым.

Фото — Валентин Труханенко

«Мы играли против очень квалифицированной команды. Это лучшая команда, которая играла во Владивостоке в мою бытность главным тренером. Игроки не успели полностью восстановиться после встречи с «Динамо». Игроки соперника хорошо страховали друг друга, у нас не получалось отдавать быстрые пасы. Были моменты, когда нужно было сыграть в одно касание, а мы три-четыре раза касались мяча. Во втором тайме я настраивал футболистов сыграть более агрессивно. У нас была проблема с левым флангом поэтому я вместо Михалева выпустил Хлебникова. Последний сыграл очень хорошо. А после того как на поле вышел Кудряшов игра приобрела совсем другой рисунок. Мы забили два мяча и если б Саталкин забил третий гол, то победитель в матче стал бы предопределен» — сказал Франсиско Аркос на пресс-конференции после игры.

— Что со Смирновым?
— Упал на поле не очень удачно. Пока не мы знаем на сколько серьезная у него травма.

Александр Помазун, тренер ФК «Балтика»:
— Без реализации стопроцентных голевых моментов побед не бывает. Этот закон не мы придумали: не забиваешь ты, забивают – тебе. 

— Как в вашей команде чувствуют себя экс-лучовцы?
— Нормально, чувствуют, только забить не могут вывшей своей команде. А нам в этом году все забили, кто у нас был в команде, и кто находился на просмотре. В этой игре Сергей Егоров. В прошлом сезоне у нас играл.

— Как преодолели путь от Калининграда до Владивостока?
— Нормально, как и все. 

— Не чувствовалась усталость?
— Чувствовалась, конечно, но не так чтобы невозможно было играть.

10:43, 15.09.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Франсиско Аркос: «Балтика» очень квалифицированный соперник

dig this 31.12.2019, 02:05

I simply want to say I am very new to weblog and seriously enjoyed this web page. Almost certainly I’m going to bookmark your site . You absolutely come with beneficial posts. Kudos for sharing with us your website.

Delmer Rebman 14.01.2020, 01:42

Hello! I could have sworn I’ve visited this blog before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

CrowdforApps 15.01.2020, 09:48

Can I simply say what a relief to discover a person that genuinely knows what they are talking about on the net. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you're not more popular given that you certainly have the gift.

CrowdforThink 15.01.2020, 13:15

Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

Lexie Soldavini 15.01.2020, 22:45

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the website is very good.

why not try these out 18.01.2020, 00:08

I just want to tell you that I am very new to blogging and site-building and certainly enjoyed this web-site. Almost certainly I’m want to bookmark your blog . You really come with tremendous article content. Appreciate it for sharing your web site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 11:20

An outstanding share! I've just forwarded this onto a colleague who was doing a little research on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this matter here on your site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:58

Excellent article. I am dealing with some of these issues as well...

achat base de données b2b 05.03.2020, 10:23

Right here is the perfect webpage for anyone who really wants to understand this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed for ages. Wonderful stuff, just excellent.

a knockout post 10.03.2020, 22:01

I simply want to say I am newbie to blogging and site-building and certainly savored this web blog. Likely I’m planning to bookmark your website . You amazingly come with good posts. Regards for sharing your website.

Google 12.03.2020, 18:08

I like looking through a post that can make people think. Also, many thanks for allowing me to comment!

bare 15.03.2020, 14:49

This is a topic which is close to my heart... Best wishes! Exactly where can I find the contact details for questions?

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS