Сегодня в России будут закрыты все обменники

Сегодня в России не должно остаться ни одного обменника. С 1 октября вступает в силу запрет Центрального банка, требующего ликвидировать все банковские отделения, выполняющие одну единственную функцию — обмен валюты. 

О том, что обменные пункты будут закрыты, ЦБ предупредил еще полгода назад. После этого большинство пунктов попросту закрылись, остальные расширили круг предоставляемых услуг, чтобы соответствовать новым требованиям.

ЦБ давно выражал недовольство работой обменников из-за непрозрачности их бухгалтерии и трудности контроля со стороны регулятора, напоминает «Россия 24». Кроме того, в подобных местах часто фиксировались случаи незаконного обналичивания средств и мошенничества, когда клиентов вводили в заблуждение относительно курсов обмена.

07:00, 01.10.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Россия → Сегодня в России будут закрыты все обменники

read this 30.12.2019, 22:47

I just want to say I'm beginner to weblog and actually loved this blog. Almost certainly I’m want to bookmark your blog post . You absolutely come with outstanding articles and reviews. With thanks for revealing your web-site.

CrowdforApps 15.01.2020, 07:54

You're so cool! I don't suppose I have read a single thing like this before. So nice to discover someone with unique thoughts on this subject. Really... thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the web, someone with some originality.

CrowdforThink 15.01.2020, 12:52

That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate information… Thanks for sharing this one. A must read post.

Carleen Sauveur 16.01.2020, 04:02

Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 10:17

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the site is also really good.

Aleen Boosalis 06.03.2020, 12:10

I'm very happy to find this website. I wanted to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely really liked every bit of it and I have you saved as a favorite to look at new stuff on your blog.

achat base de données b2b 07.03.2020, 05:17

I love it when folks come together and share views. Great blog, stick with it!

Bennie Laack 09.03.2020, 15:24

Very good write-up. I absolutely appreciate this site. Continue the good work!

pop over to this website 10.03.2020, 10:08

I just want to say I'm new to blogging and really loved you're web page. Very likely I’m going to bookmark your blog . You amazingly have exceptional article content. Appreciate it for sharing with us your blog.

Onpassive Africa 13.03.2020, 07:35

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up plus the rest of the website is also very good.

bare 15.03.2020, 16:35

Howdy! This blog post could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to send this article to him. Fairly certain he will have a very good read. Thanks for sharing!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS