Во Владивостоке пройдет День Памяти сотрудников, погибших при исполнении служебного долга

15 октября во Владивостоке пройдет День Памяти сотрудников, погибших при исполнении служебного долга.

Утром в УВД по Приморскому краю состоится встреча членов семей погибших милиционеров с начальником УВД по Приморскому краю генерал-майором милиции Андреем Николаевым и руководством приморской милиции. Также на встречу приглашены мэр Владивостока Игорь Пушкарев, представитель департамента социальной защиты населения Приморского края Вера Петрова, помощник члена Совета Федерации Федерального Собрания РФ Николай Вачаев, председатель попечительского Совета при Губернаторе Приморского края семей сотрудников силовых структур, погибших при исполнении служебного долга, Светлана Морозова, председатель приморской краевой общественной организации ветеранов боевых действий «Контингент» Сергей Кондратенко, член Общественного совета при УВД по Приморскому краю, представитель Владивостокской епархии Игумен Тихон.

В 12.30 у Мемориала памяти сотрудникам органов внутренних дел Приморского края, погибшим при исполнении служебного долга, с торжественным построением знаменной группы, состоится церемония возложения венка и цветов, после чего пройдет митинг, посвященный Дню Памяти. Перед собравшимися выступят генерал-майор милиции Андрей Николаев, глава Владивостока Игорь Пушкарев, мать сотрудника УВД Артема, погибшего при исполнении служебного долга, Тамара Примачева, Архиепископ Владивостокский и Приморский Вениамин и председатель Краевого Совета ветеранов ОВД и ВВ Николай Руденчик.

Традиция чтить память сотрудников милиции, погибших при исполнении служебного долга, сложилась в Приморье уже давно. Вот уже 12 лет в один и тот же день, 15 октября, проводятся торжественные мероприятия, посвященные памяти сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебного долга. 

В этот день члены семей погибших милиционеров приглашаются на встречу с руководством краевого УВД, представителями администрацией Приморского края и Владивостока, общественных организаций. На встрече обсуждаются накопившиеся за год вопросы социального и пенсионного обеспечения, медицинского обслуживания. Вдовам и матерям погибших сотрудников вручается материальная помощь. 

На Мемориале памяти в торжественной обстановке проходит ритуал возложения венков, после чего в церкви проводится литургия.

По традиции встреча завершается обедом, во время которого члены семей погибших милиционеров могут пообщаться в неформальной обстановке. 

На сегодняшний день под опекой УВД по Приморскому краю находятся 150 семей погибших сотрудников, из них 18 погибших на территории Северокавказского региона. В этих семьях 98 родителей милиционеров, 89 вдов и 50 несовершеннолетних детей. Каждому из них оказывают помощь в трудных ситуациях и решении бытовых проблем. Так, для членов семей погибших сотрудников выделяются путевки в санатории системы МВД. 

Не оставляют без внимания милиционеры и детей своих погибших коллег. Благодаря усилиям УВД по Приморскому краю несколько детей побывали на Кремлевской елке в Москве, где приняли участие в Новогоднем представлении. В период зимних каникул 6 детей отдохнули и поправили здоровье в санатории «Сахарный ключ», еще 9 подростков отдыхали во Всероссийском детском центре «Океан». В августе группа приморских ребят под присмотром милиционеров побывала Болгарии. Также проводится целенаправленная работа по оказанию помощи в обучении детей. Для решения этих вопросов направляются ходатайства руководителям учебных заведений. Всего в высших и средне-специальных учебных заведениях проходят обучение 16 детей сотрудников, погибших при исполнении служебных обязанностей.

Чтобы примеры героизма погибших милиционеров не забылись, в большинстве крупных городов Приморского края открыты памятники солдатам правопорядка, установлены 20 мемориальных плит и 2 стелы, их имена носят 14 улиц в городах и поселках Приморья. Сотрудники органов и подразделений края ухаживают за всеми местами захоронений сотрудников, погибших при исполнении служебного долга.

В 2002 году по ходатайству руководства УВД Приморского края морскому спасательному буксиру присвоено имя «Юрий Орленко», в честь заместителя начальника УВД Приморского края полковника милиции Юрия Григорьевича Орленко, погибшего при исполнении служебного долга в Северо-Кавказском регионе. 

Памяти погибших сотрудников посвящены спортивные состязания, ежегодно проводимые УВД. В их числе – чемпионат по мини футболу памяти В. Гриченко, чемпионат по стрельбе из стрелкового оружия в честь С. Хамзина, краевая спартакиада в честь Героя России В. Марченко, соревнования по гиревому спорту памяти В. Холина, открытое первенство команд силовых структур Дальневосточного Федерального округа среди снайперских пар в честь Ю. Орленко. 

13:20, 14.10.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Во Владивостоке пройдет День Памяти сотрудников, погибших при исполнении служебного долга

Thomasena Pulvermacher 03.03.2020, 23:05

The next time I read a blog, I hope that it won't disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, however I genuinely believed you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

styluxitalian 04.03.2020, 02:22

Spot on with this write-up, I absolutely believe this website needs far more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information.

Shoppaholics Shopp Til You Dropp 04.03.2020, 05:11

Pretty! This has been a really wonderful post. Thank you for supplying these details.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 10:15

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Appreciate it!

orange bank avis 04.03.2020, 14:44

Hi, I do believe your website might be having web browser compatibility problems. When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great website.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:40

There's definately a lot to find out about this issue. I like all of the points you've made.

WoodHaus Maimi 05.03.2020, 03:42

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks a lot.

fichier qualifié 05.03.2020, 15:15

I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every bit of it. I have got you bookmarked to check out new things you post…

free phone friendship numbers 05.03.2020, 19:39

Hello! I just wish to offer you a big thumbs up for the great info you have got right here on this post. I'll be coming back to your blog for more soon.

unbeatable prices 06.03.2020, 00:19

I wanted to thank you for this wonderful read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I have got you bookmarked to check out new things you post…

Kenneth Canario 06.03.2020, 12:59

I couldn’t refrain from commenting. Exceptionally well written!

btc investors 08.03.2020, 04:05

I like it when folks come together and share ideas. Great website, continue the good work!

Bradford Mailo 09.03.2020, 13:22

When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get four emails with the exact same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Cheers.

reverse engineering of pl/sql 09.03.2020, 20:15

I really love your blog... Pleasant colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own blog and would like to know where you got this from or exactly what the theme is called. Cheers!

xtratherm insulation 09.03.2020, 22:49

I really like it when individuals come together and share views. Great blog, keep it up.

concerts 10.03.2020, 04:55

After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Many thanks.

my response 10.03.2020, 09:59

I just want to say I am newbie to blogging and truly loved you're page. Probably I’m want to bookmark your website . You surely have great articles. Thank you for sharing with us your blog.

cruise 12.03.2020, 03:35

Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read through articles from other writers and use something from other web sites.

toronto custom gates 12.03.2020, 07:47

Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will return yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

Notar Public in Londra 12.03.2020, 12:03

Great post. I will be dealing with a few of these issues as well...

Notary Public Hayes 12.03.2020, 18:01

Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often.

Volkswagen 13.03.2020, 15:03

Everything is very open with a clear clarification of the issues. It was really informative. Your site is very useful. Thank you for sharing.

Hershel Michal 13.03.2020, 18:41

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the site is really good.

asus router how to reset 13.03.2020, 23:58

It’s difficult to find educated people for this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

chicken kiev recipe 14.03.2020, 03:45

This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise info… Many thanks for sharing this one. A must read article!

guest posting sites 14.03.2020, 06:58

I absolutely love your blog... Great colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own site and want to learn where you got this from or exactly what the theme is named. Appreciate it!

great web design 14.03.2020, 11:54

It’s hard to find well-informed people in this particular subject, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

Netflix 14.03.2020, 21:48

Very good information. Lucky me I ran across your website by chance (stumbleupon). I've book marked it for later!

bare 15.03.2020, 10:51

Howdy! This post couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this post to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing!

bare 15.03.2020, 10:57

Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you finding the time and effort to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS