Зарплата российских врачей с 2013 года существенно вырастет

Зарплата российских врачей с 2013 года существенно вырастет. Об этом в интервью информационному телеканалу "Россия 24" заявила в четверг глава Минздравсоцразвития РФ Татьяна Голикова. По ее словам, самый большой процент обращений от врачей — это недостаточный уровень заработной платы.

«Хотя врачам первичного звена добавили 10 тысяч рублей, когда начал реализовываться национальный проект, и они сейчас эти деньги получают, все равно уровень заработной платы в регионах невысокий», — подчеркнула она.

«Доля, которая будет нами совместно с регионами определена в рамках программ, пойдет на повышение заработной платы медицинским работникам, — сообщила Голикова. — И, конечно, основное увеличение, которое они получат, оно придется на 2013 год. Сейчас будет некоторое увеличение. В каждом регионе по-разному».

Еще одна тема — приказ, ужесточающий правила выдачи медицинских справок водителям. Он будет зарегистрирован в Минюсте уже в ближайшее время. Единая форма медицинской справки утверждена приказом главы Минздравсоцразвития.

Среди новшеств — отдельная строка для отметок каждого из семи специалистов, у которых обязан пройти осмотр водитель или кандидат на получение водительского удостоверения. Свои подписи с расшифровкой фамилий и личной печатью должны поставить терапевт, хирург, невролог, офтальмолог, оториноларинголог, нарколог и психиатр. Лишь затем ставится итоговая печать.

12:43, 29.10.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Видео → Зарплата российских врачей с 2013 года существенно вырастет

fence repair toronto 12.03.2020, 07:59

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of the website is extremely good.

Notariat Londra 12.03.2020, 10:06

I blog frequently and I genuinely thank you for your content. This great article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

Notary Feltham 12.03.2020, 14:26

Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know why I can't subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!

Lead Generation 13.03.2020, 10:02

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site is extremely good.

Proton Malaysia 13.03.2020, 15:04

I really like reading an article that will make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment.

Ethel Hauck 13.03.2020, 18:16

Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get anything done.

install tp-link wireless configuration utility and driver 14.03.2020, 01:25

Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you spending some time and effort to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

apple recipes 14.03.2020, 05:39

Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am having problems with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody having identical RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!

a web designer 14.03.2020, 10:14

Hi there, I do believe your site may be having internet browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it's got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful website.

Netflix 14.03.2020, 20:29

Excellent post. I definitely appreciate this site. Keep writing!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS