Почему приморским пенсионерам с июля не выплачивают региональную доплату к пенсиям?

К концу года и без того «худенький» прожиточный минимум приморского пенсионера (5 685 рублей) «затянул поясок еще туже», ведь, согласно официальным данным, в третьем квартале 2010 года его величина составит 5 255 рублей. Приехали… «Вот тебе, бабушка, и Новый год! » Чтоб «слуги народные» так жили и ни в чём себе не отказывали! Увы, нет никаких надежд на то, что в 2011 году минимум «подрастет», в отличие от цен на продукты, услуги ЖКХ и т. д. 

Депутаты Законодательного собрания Приморья пытались на трехсторонней комиссии оспорить расчеты краевой администрации и выяснить, почему так получается: жизнь дорожает и чиновников не спрашивает об уровне инфляции, а прожиточный минимум должен оставаться на месте, как вкопанный или даже… уменьшаться. На 430 рублей стал тоще кошелек пенсионера, а ведь, между прочим, величина прожиточного минимума используется при разработке и реализации социальных программ, начислении социальных выплат и т. д. Увы, «воз и ныне там». Работа согласительной комиссии ни к чему не привела: минимум останется прошлогодним. На октябрьской сессии краевые парламентарии приняли соответствующий законопроект во втором и третьем чтениях. Они очень торопились «прописать» прожиточный минимум на 2011 год, иначе Пенсионный фонд мог бы до нового года не успеть рассчитать размер региональных социальных доплат к пенсиям, пишет Юлия Калашникова (ДВВ).

В редакцию «ДВВ» в слезах позвонила 58-летняя пенсионерка Валентина Александровна Антонова. «Работать больше не могу по состоянию здоровья — жуткие проблемы с позвоночником, приходится выживать на… 3 700 рублей пенсии, так что меня очень выручала ежемесячная региональная доплата к пенсии до прожиточного минимума. И что теперь? Перестали ее выплачивать, хоть пухни от голода! Я вынуждена экономить даже не на молоке, а на хлебе», — женщина молит о помощи, словно в блокаду!

Что это значит, граждане?! В конце прошлого года краевая администрация трубила о своей отеческой заботе о нищих бабушках и дедушках. Мы помним те «славные» пресс-релизы, мол, в бюджете Приморского края на эти цели заложено 443,7 миллиона рублей, численность получателей региональной социальной доплаты к пенсиям в Приморье достигает 50 000 человек… такая мера социальной политики существенно поддержит пенсионеров в период экономического кризиса и т. д. Словесный бальзам залил уши, скрывая «красивую обертку»? Обывателю выпячивались только заслуги краевого бюджета, но, оказалось, львиная доля (75 процентов) на эту доплату финансируется за счет федеральных средств. И вот теперь «все шишки» валятся в «большую, но пустую корзину», мол, краевой бюджет полностью свои обязательства выполнил, а федералы «зажимают копейку». 

Однако есть и хорошая «обещалка». По информации краевого департамента соцзащиты населения, уже в ноябре приморские пенсионеры получат региональную доплату к пенсии до прожиточного минимума с УЧЕТОМ задолженности. Что ж, поживем — увидим, насколько обещанное на этот раз совпадет с действительностью. Даже если бы «замаячил» и более долгий срок, нет никаких сомнений в том, что приморские пенсионеры и дожили, и дождались бы, несмотря ни на что. А потом снова разуверились бы в очередной «выручалочке» властей и разносили бы в пух и прах, пока только на словах, конечно, «добрых волшебников». Жизнь не устает подтверждать эту истину. Встречаю на днях соседку — старенькую бабушку с клюкой. Мария Ивановна, как лицо, достигшее 80-летнего возраста, должна получать ежемесячную доплату к пенсии в размере 1 450 рублей. Умножьте эту сумму на 24 месяца, даже уже третий год пошел, как старушка тщетно пытается доказать чиновникам свое законное право на эту сумму. Паспорт и свидетельство о рождении? О чем вы?! 

Вчерашний день! Чиновникам нужны другие доказательства. В последний раз бабушку отфутболили «сказочным» образом, мол, ваша внучка работает, ищите… жучку. Точнее, студента неработающего, без стипендии (троечника, что ли?), который и будет ухаживать за вами за обозначенную выше сумму. Постойте, что за бред?! Зачем Марии Ивановне какой-то чужой студент, которого еще попробуй заставить за такие деньги вытаскивать ее из ванной, готовить, убирать и т. д., когда есть родная внучка, осуществляющая уход?! И деньги самим нужны, а не для того, чтобы отдавать их налево. Иначе чего ради больная, еле передвигающаяся бабушка в столь почтенном возрасте обивает «железные пороги» и из последних сил пытается одолеть извращенную чиновничью логику?

10:18, 05.11.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Общество → Почему приморским пенсионерам с июля не выплачивают региональную доплату к пенсиям?

gtarealstar 21.02.2020, 18:38

I must thank you for the efforts you've put in writing this site. I'm hoping to view the same high-grade content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now 😉

Legal justice Advocates 21.02.2020, 22:00

I could not refrain from commenting. Well written.

male extra forum 22.02.2020, 09:51

This is a topic that's near to my heart... Many thanks! Exactly where can I find the contact details for questions?

crazybulk avis 22.02.2020, 22:38

It’s nearly impossible to find knowledgeable people for this subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

cell phones 23.02.2020, 01:27

I needed to thank you for this excellent read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I've got you bookmarked to look at new stuff you post…

journaling 23.02.2020, 07:43

Next time I read a blog, I hope that it doesn't disappoint me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I really believed you would have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren't too busy looking for attention.

super peach wear 23.02.2020, 10:46

Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

Natural remedies 23.02.2020, 12:56

I could not refrain from commenting. Perfectly written.

click here 25.02.2020, 00:04

You are so interesting! I don't think I've read something like that before. So great to discover someone with original thoughts on this subject matter. Really... thank you for starting this up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with a little originality.

CBD 25.02.2020, 02:10

I have to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now 😉

here 25.02.2020, 09:50

This is a topic that's near to my heart... Thank you! Where can I find the contact details for questions?

Best grapes (the fruit) in La 25.02.2020, 16:12

Great web site you've got here... It’s hard to find quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

Debris Removal Raleigh NC 25.02.2020, 20:33

Very good post. I am going through a few of these issues as well...

King Weekly Sentinel 26.02.2020, 01:52

Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to produce a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and don't manage to get nearly anything done.

Gutter Company Raleigh NC 26.02.2020, 04:59

It’s hard to find well-informed people about this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

Abbruch Abbruch 26.02.2020, 06:54

Pretty! This was an incredibly wonderful post. Thanks for providing these details.

Baltimore SEO 26.02.2020, 10:46

This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Cheers.

indie music 27.02.2020, 04:18

I blog quite often and I truly appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I'm going to take a note of your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too.

Boxing rankings 27.02.2020, 06:20

A motivating discussion is worth comment. I do believe that you should publish more about this subject matter, it may not be a taboo subject but usually folks don't talk about these subjects. To the next! Best wishes.

Web Designing Course 27.02.2020, 21:01

Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes which will make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!

Electric Mountain Bikes 28.02.2020, 01:57

Greetings, I believe your site could be having internet browser compatibility problems. When I look at your website in Safari, it looks fine however when opening in IE, it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic site.

9/11 28.02.2020, 06:17

This page definitely has all of the info I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

beam cbd 28.02.2020, 11:46

I used to be able to find good information from your articles.

hemp extract 28.02.2020, 15:56

You are so awesome! I do not suppose I've truly read through a single thing like this before. So good to find another person with a few original thoughts on this topic. Seriously... thanks for starting this up. This website is something that's needed on the web, someone with some originality.

classified 29.02.2020, 06:32

I seriously love your site... Very nice colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal website and would love to know where you got this from or exactly what the theme is named. Thank you.

Hard Cover Binding London 29.02.2020, 08:24

Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

CBD oil near me 29.02.2020, 12:03

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the website is very good.

townhouses in dubai 29.02.2020, 13:09

I need to to thank you for this good read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked to check out new things you post…

healthy fresh recipes 05.03.2020, 01:47

I was able to find good advice from your articles.

cheap 05.03.2020, 21:48

Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

MOBILTELEFON RECYCLING 06.03.2020, 08:40

Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

Elijah Batzri 06.03.2020, 12:04

A motivating discussion is definitely worth comment. There's no doubt that that you should write more about this topic, it may not be a taboo matter but generally folks don't discuss such subjects. To the next! All the best.

fichier qualifié 07.03.2020, 05:25

Hi, I do believe your blog might be having browser compatibility problems. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful blog.

Buffy Espejo 08.03.2020, 16:59

I blog frequently and I seriously appreciate your information. The article has truly peaked my interest. I'm going to take a note of your site and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed too.

rental 12.03.2020, 05:20

Spot on with this write-up, I absolutely think this website needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info.

Procura in Londra 12.03.2020, 09:32

This site certainly has all the info I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

Notary Hayes 12.03.2020, 16:42

Saved as a favorite, I like your website.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS