Далай-лама: Жителям великой России не хватает внутренней дисциплины

Россия — великая страна, которая может сыграть важную роль на планете в будущем, заявил в понедельник духовный лидер буддистов Далай-лама XIV.

«Россия — очень важная страна. Она — мост между Европой и Азией. Это великая страна. В силу того, что эта страна обладает большими природными ресурсами, в будущем Россия может сыграть важную роль на этой планете», — заявил он на пресс-конференции в своей индийской резиденции в Дхарамсале, передает РИА «Новости».

Далай-лама при этом отметил, что россиянам необходимо больше «внутренней дисциплины», так как в России сегодня тем не менее «растет коррупция».
Духовный лидер выразил готовность приехать в Россию, если российское правительство ему даст на это разрешение. В апреле 2010 года МИД РФ отказал Далай-ламе в выдаче визы.

«Если российское правительство скажет «да», я готов к вам приехать», — добавил он.

Религиозный лидер впервые посетил Россию, тогда еще Советский Союз, в 1979 году. Тогда он встретился, по его словам, с патриархом Пименом. Позже Далай-лама посещал Россию при Борисе Ельцине. В последний раз Далай-лама был в России в 2004 году в Калмыкии, где освятил Калмыцкий хурул.

«Последние несколько лет даже краткий транзитный визит сопряжен с трудностями... Я очень хочу встретиться с ними (буддистами Калмыкии, Тувы и Бурятии) и поделиться своими мыслями... Но пока Москва не зажжет зеленый свет, это не состоится», — заключил он.

Встреча с журналистами прошла накануне учений духовного лидера для россиян из Калмыкии, Тувы и Бурятии, которые пройдут с 30 ноября по 2 декабря. Учения организованы по просьбе мастера буддийской практики Еше Лодоя Ринпоче, который постоянно работает в Бурятии, и верховного ламы Калмыкии Тэло Тулку Ринпоче.

Пекин обвиняет Далай-ламу в стремлении добиться отделения Тибета от КНР и призывает зарубежных лидеров уважать территориальную целостность Китая и не встречаться с Далай-ламой.

07:13, 30.11.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Общество → Далай-лама: Жителям великой России не хватает внутренней дисциплины

cheap 06.03.2020, 00:28

This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Appreciate it.

Ankauf von Elektronischen Bauteile 06.03.2020, 06:54

I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have you book-marked to look at new stuff you post…

achat base de données b2c 07.03.2020, 05:11

I love it when individuals get together and share opinions. Great website, continue the good work!

btc hyip 08.03.2020, 02:56

When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Appreciate it.

Cliff Ocean 09.03.2020, 15:32

You're so cool! I don't suppose I've read something like that before. So good to find another person with some genuine thoughts on this subject matter. Really... thank you for starting this up. This web site is something that's needed on the web, someone with a little originality.

visual pl/sql analysis 09.03.2020, 20:22

I couldn’t resist commenting. Very well written.

useful source 10.03.2020, 00:50

I just want to tell you that I'm newbie to blogging and honestly loved this blog site. Most likely I’m want to bookmark your website . You amazingly have tremendous stories. Thanks for sharing with us your webpage.

comedy podcast 10.03.2020, 03:15

Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was truly informative. Your website is useful. Many thanks for sharing.

cheap tourism 12.03.2020, 02:07

You have made some really good points there. I checked on the internet for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

deck repair toronto 12.03.2020, 08:11

Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Thank you for providing these details.

Jeep 13.03.2020, 13:06

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the website is also very good.

Kym Ambroziak 13.03.2020, 18:18

After checking out a number of the articles on your web page, I truly like your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and let me know what you think.

powerball 13.03.2020, 20:36

Excellent post! We are linking to this particularly great content on our site. Keep up the great writing.

best web page design 14.03.2020, 12:29

You should take part in a contest for one of the best sites on the web. I most certainly will recommend this site!

Netflix 14.03.2020, 20:04

Great article! We are linking to this particularly great content on our site. Keep up the great writing.

bare 15.03.2020, 14:52

This website truly has all the information I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS