Нарушение правил безопасности вблизи ЛЭП во Владивостоке привело к трагедии

Очередное нарушение правил безопасности в охранной зоне линий электропередачи и самовольное выполнение работ вблизи высоковольтной линии во Владивостоке привело к трагической смерти человека.

Как сообщили VestiRegion.ru в пресс-службе «ПЭС», вчера около 22:00 на диспетчерский пункт филиала «ДРСК» «Приморские электрические сети» поступило сообщение, что, работая в охранной зоне ВЛ-35 кВ, грузоподъемная техника строительной фирмы попала под напряжение. Специалисты филиала «ДРСК» «Приморские электрические сети» установили картину происшедшего: при погрузо-разгрузочных работах стрела крана-манипулятора приблизилась к проводам ЛЭП. В результате чего мужчина, управлявший краном, получил сильнейший удар тока. Он скончался в машине «скорой помощи». По данному факту подано заявление в милицию, будет проведено расследование. Для того, чтобы на месте трагедии работали бригада «скорой помощи» и сотрудники милиции, специалистами приморского филиала «ДРСК» была погашена подстанция «Седанка» в течение 30 минут. Без электроснабжения остались около пяти тысяч человек. 

Энергетики еще раз акцентируют внимание на том, что напряжение свыше 1000 вольт «пробивает» воздушный промежуток. Это значит, что стрела автокрана может даже не задеть провод, а электрическая дуга пройдет через автокран. 

Специалисты также отмечают, что этой трагедии можно было избежать, если бы выполнение работ в охранной зоне ЛЭП было согласовано с энергетиками. Существует жесткий контроль над проведением работ в охранных зонах ВЛ. Для этого необходимо линию отключить, затем заземлить, и только после этого проделывать необходимые мероприятия. Это далеко не первый случай в Приморье, когда водители автокранов и экскаваторов нарушают правила работы в охранной зоне воздушных линий. 

— В текущем году насчитывается около 30 случаев, когда техникой рвут провода линий электропередачи, и четвертый раз в районе, где произошел новый инцидент. Все случаи приводят к отключениям электроснабжения в жилых кварталах и целых населенных пунктах в Приморье, — отмечает заместитель главного инженера по охране труда, надежности и промышленной безопасности приморского филиала «ДРСК» Иван КРАВЧЕНКО. — Работы в охранных зонах ЛЭП должны производиться только при обязательном согласовании с их владельцами, об этом знают все руководители предприятий, работающие со спецтехникой. Выполнение этого элементарного требования могло спасти человеческую жизнь.

Мы еще раз напоминаем, что 24 февраля 2009 года в силу вступило Постановление правительства РФ № 160, которое четко регулирует порядок установления охранных зон объектов электросетевого хозяйства и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон.

15:43, 13.12.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Нарушение правил безопасности вблизи ЛЭП во Владивостоке привело к трагедии

WoodHaus Maimi Remodel 05.03.2020, 04:19

I couldn’t resist commenting. Very well written!

fichier qualifié 05.03.2020, 11:53

I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my hunt for something relating to this.

ladies friendship phone number 05.03.2020, 18:43

After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Thank you.

hot 06.03.2020, 01:49

I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. I'm very happy I found this during my hunt for something regarding this.

Computer Recycling 06.03.2020, 04:13

You made some good points there. I checked on the web for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

Harrison Boran 06.03.2020, 11:11

Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read articles from other authors and practice something from other sites.

achat base de données b2c 06.03.2020, 23:02

Howdy! This blog post could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he's going to have a good read. Thanks for sharing!

btc hyip 08.03.2020, 04:16

This is a topic that is near to my heart... Best wishes! Exactly where can I find the contact details for questions?

Burl Rabeneck 08.03.2020, 08:08

Good article! We will be linking to this particularly great content on our site. Keep up the great writing.

visual pl/sql analysis 09.03.2020, 21:42

I needed to thank you for this good read!! I certainly loved every bit of it. I have got you book marked to look at new stuff you post…

kingspan insulation 10.03.2020, 00:20

I blog quite often and I seriously appreciate your content. The article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

pop culture 10.03.2020, 03:26

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Many thanks.

cruise 12.03.2020, 02:09

Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was truly informative. Your site is useful. Thanks for sharing.

toronto decks 12.03.2020, 07:12

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the website is also very good.

Notary Public Hayes 12.03.2020, 18:01

An impressive share! I've just forwarded this onto a colleague who was doing a little homework on this. And he in fact ordered me dinner due to the fact that I stumbled upon it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this matter here on your web page.

Suzuk 13.03.2020, 13:46

I was able to find good advice from your content.

Lon Vandeyacht 13.03.2020, 17:20

Can I simply just say what a relief to find somebody that really understands what they are talking about on the net. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people should look at this and understand this side of the story. I was surprised that you're not more popular since you definitely have the gift.

powerball 13.03.2020, 21:10

This page really has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

digital marketing now 14.03.2020, 10:10

Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It's always interesting to read through content from other writers and practice something from their sites.

Netflix 14.03.2020, 22:03

Good information. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon). I've book-marked it for later!

bare 15.03.2020, 14:34

Good information. Lucky me I recently found your website by chance (stumbleupon). I have bookmarked it for later.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS