Александр Тихоновецкий: «Рад, что возвращаюсь в «Луч-Энергию»!

Нападающий Александр Тихоновецкий подписал контракт с «Лучом-Энергией». Соглашение рассчитано на 2,5 года. Напомним, что футболист ранее провел в составе приморского клуба 179 игр в различных дивизионах и лигах, забил 50 мячей. В чемпионате-2010 Тихоновецикй большую часть футбольного сезона провел в составе «Нижнего Новгорода», где 13 раз поражал ворота соперников.

 
Когда контракт был подписан, Тихоновецкий ответил на несколько вопросов пресс-службы «желто-синих».

— Александр, не для кого ни секрет, что вы называете «Луч-Энергию» родной командой и хотели бы провести остаток своей карьеры игрока именно в приморской команде. Можно сказать, то о чем мечтали, свершилось?

— Наверное, можно и так сказать. Контракт рассчитан на 2,5 года. 

— С какими чувствами возвращаетесь во Владивосток?

— Только с положительными, родной клуб, родные болельщики, родной стадион! Дома-то всегда приятно играть. 

— Знаю что Вы зарегистрированы в различных социальных сетях, например, «Одноклассники.ру». Много вопросов к Вам было послано с помощью Интернета?

— Хотел бы сообщать всем, что я удалил свой аккаунт на «Одноклассниках», а «Вконтакте» меня нет. 

— Нельзя обойти вниманием и «Аланию», где Вы провели остаток сезона-2010. Что не получилось в этой команде?

— Самое главное, не получилось забить гол. Если бы в первых играх удалось открыть счет забитым мячам, то у меня все вышло, а «Алания» не потеряла прописку в премьер-илге. Наверное, не попал немного в игровой темп. Не хотелось, бы оправдываться, но уровень первой лиги и Премьер-лиги все же отличается. 

— Как сейчас проходят каникулы?

— Хорошо. Недавно с женой отдыхали в Таиланде. А сейчас в Находке играю в мини-футбол на первенстве города. 

— Я знаю что Вы уже завоевали какой-то трофей в нынешнем межсезонье?

— Да выиграл Кубок Находки по мини-футболу в составе команды «Приморец-1». 

— Вы первый с кем заключил контракт «Луч-Энергия» в нынешнем межсезонье. Не смущает этот факт?

— Нет. Наоборот это хорошо встретить Новый год с действующим контрактом и не думать о том где будешь играть, а готовиться к сезону в спокойной обстановке. Разговаривал я с главным тренером команды Франсиско Аркосом, он меня видит в составе на ведущих ролях, а это всегда приятно.

— Франсиско и говорил в середине нынешнего сезона о том что Вас не хватало в составе «Луча-Энергии».

— В середине сезона перейти не получилось, зато вышло сейчас. Я этому очень рад. Хотел бы пожелать нашим болельщикам хорошего Нового года и чтобы они как можно больше ходили в следующем сезоне на футбол. 

— Есть надежда, что будущий сезон получится таким же результативным, как и прошедший?

— Я стараюсь не загадывать. Начнем играть и будет все видно. Хочется показать даже лучший результат, будем стараться. Главное чтобы была дружная команда. 

00:14, 22.12.2010 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Александр Тихоновецкий: «Рад, что возвращаюсь в «Луч-Энергию»!

you can look here 10.03.2020, 23:23

I simply want to say I am newbie to blogs and truly loved your page. Likely I’m likely to bookmark your blog . You absolutely have beneficial well written articles. Regards for revealing your web page.

Google 12.03.2020, 19:17

I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The issue is something too few people are speaking intelligently about. I'm very happy I stumbled across this in my search for something relating to this.

Google 12.03.2020, 21:15

There's certainly a lot to know about this subject. I love all of the points you have made.

membaca not balok 13.03.2020, 03:51

There is definately a great deal to learn about this topic. I love all the points you've made.

harga panahan 13.03.2020, 05:44

When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Cheers!

idn poker 88 13.03.2020, 08:45

Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes that will make the most important changes. Thanks a lot for sharing!

s1288.net 13.03.2020, 09:21

Right here is the perfect webpage for anybody who wants to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that's been discussed for decades. Excellent stuff, just wonderful!

Onpassive Russia 13.03.2020, 10:00

I blog quite often and I genuinely thank you for your information. The article has really peaked my interest. I'm going to take a note of your website and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed too.

idn poker88 13.03.2020, 10:03

Saved as a favorite, I really like your blog!

indpoker 13.03.2020, 10:08

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest of the site is also really good.

s128 sabung ayam 13.03.2020, 19:26

Right here is the perfect website for anyone who would like to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that's been written about for ages. Great stuff, just excellent!

king s128 13.03.2020, 20:50

Very good blog post. I definitely love this site. Keep it up!

joker188 13.03.2020, 21:12

Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!

download aplikasi joker123 13.03.2020, 22:43

It’s nearly impossible to find educated people in this particular subject, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

jokerwin123 14.03.2020, 01:36

This is a topic which is close to my heart... Thank you! Where are your contact details though?

hitamqq 14.03.2020, 02:46

This is a good tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate info… Thank you for sharing this one. A must read article!

sbobet 14.03.2020, 05:09

Everyone loves it whenever people get together and share views. Great site, stick with it!

Jasa Seo Terpercaya 14.03.2020, 05:18

I blog frequently and I truly appreciate your content. Your article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

download s128.apk 14.03.2020, 08:52

That is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information… Appreciate your sharing this one. A must read article!

s128 14.03.2020, 10:17

Good article! We are linking to this particularly great article on our website. Keep up the great writing.

download joker123 apk 14.03.2020, 13:27

This site really has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

poker slot 14.03.2020, 19:19

Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get anything done.

deposit ratudomino88 14.03.2020, 22:51

Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read articles from other authors and use a little something from their websites.

roulette 14.03.2020, 23:28

I blog frequently and I genuinely thank you for your content. This article has really peaked my interest. I will take a note of your site and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed as well.

nyiatourtravel.com 15.03.2020, 01:01

It’s nearly impossible to find well-informed people in this particular subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

link alternatif centralqq 15.03.2020, 02:45

Very good information. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon). I have bookmarked it for later!

daftar depoqq 15.03.2020, 02:53

bookmarked!!, I like your blog!

link alternatif rantaiqq 15.03.2020, 05:17

Hi there! I just want to offer you a huge thumbs up for your excellent information you have got right here on this post. I am returning to your website for more soon.

link alternatif asikqq 15.03.2020, 05:18

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Thanks!

review ocean park bsd 15.03.2020, 14:12

Howdy! This post could not be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I am going to forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Thank you for sharing!

virtual office jakarta 15.03.2020, 14:49

You should be a part of a contest for one of the finest sites on the net. I will highly recommend this website!

bare 15.03.2020, 17:45

I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal blog now 😉

cara buat aplikasi android 15.03.2020, 17:55

I love reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing for me to comment!

service pompa air 15.03.2020, 18:39

Spot on with this write-up, I seriously believe this website needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the info!

bare 15.03.2020, 19:12

This excellent website really has all of the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS