Борис Ливанов: Загнойко вернется не раньше мая

В первый день весны баскетболисты «Спартака-Приморье» завершили краткосрочный сбор в Верхней Пышме и отправились в Ревду, променяв одну гостиницу («Металлург») на другую («Лесная жемчужина»). 3 и 4 марта «красно-белые» сыграют очередные календарные матчи «регулярки» с восьмой командой Суперлиги – «ТЕМП-СУМЗ». Об итогах сбора и предстоящем сопернике в коротком интервью с главным тренером приморцев Борисом Ливановым.

— Уже известно насколько выбыл наш капитан Дмитрий Загнойко?
— Пока ещё нет. Но в любом случае, лучшее, что мы можем ожидать, это возвращение Димы к плей-офф.

— В какой форме находятся остальные игроки?
— В хорошей. Мы избежали дополнительных перелетов, а время, проведенное на сборе под Екатеринбургом, помогло нам акклиматизироваться и набрать необходимые кондиции. Я считаю, что нам удалось выбраться из того тяжелого функционального состояния, в которое мы попали перед уральским выездом. Именно благодаря этому сбору.

— С какими чувствами будете играть против своей бывшей команды?
— Мы всегда играем с хорошим настроением, независимо от соперника. Разницы нет, с кем играть. У меня прекрасные отношения с бывшим клубом, но со стартовым свистком все забывается и начинается игра.

— Кто из игроков «ТЕМП-СУМЗ» представляет большую угрозу?
— Команда из Ревды сильна именно командными действиями, но в ней есть и лидеры на отдельных позициях: Максим Дыбовский, Илья Евграфов. Я считаю, что команда удачно укрепилась игроками в лице Максим Баранова, Александра Зайкина, есть хороший выбор на позиции «первых номеров». Нас ждут интересные и тяжелые игры.

09:00, 02.03.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Борис Ливанов: Загнойко вернется не раньше мая

Shirleen Weisend 08.03.2020, 12:40

Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It's always interesting to read articles from other authors and practice something from their web sites.

reverse engineering of pl/sql 09.03.2020, 21:39

Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

wall insulation 10.03.2020, 00:17

An impressive share! I've just forwarded this onto a colleague who was conducting a little homework on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this topic here on your web site.

producer 10.03.2020, 04:38

Very good post! We will be linking to this great article on our website. Keep up the good writing.

try this 11.03.2020, 02:58

I simply want to mention I am just all new to blogging and site-building and truly liked you're web blog. Probably I’m going to bookmark your blog post . You really have awesome posts. Thanks a bunch for sharing your blog site.

car 12.03.2020, 02:01

Hello there, There's no doubt that your web site may be having web browser compatibility problems. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it's got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent site!

toronto decks 12.03.2020, 08:53

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and also the rest of the site is also really good.

Notariat Londra 12.03.2020, 10:42

It’s hard to come by educated people for this subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

Notary Greenford 12.03.2020, 15:22

I blog often and I seriously thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed too.

powerball 13.03.2020, 22:14

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the website is very good.

chicken and dumplings recipe 14.03.2020, 04:11

A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you should publish more on this subject matter, it might not be a taboo matter but typically people do not discuss these subjects. To the next! Kind regards!

Netflix 14.03.2020, 22:38

I blog quite often and I really thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS