У православных христиан начался Великий пост

Сегодня начался Великий пост. Этот пост самый продолжительный во многих христианских конфессиях (православии, католицизме и других), цель которого — приготовление к празднованию Пасхи.

Длительность Великого поста так или иначе связана с числом 40, однако фактическая его продолжительность зависит от правил исчисления, принятых в данной конкретной конфессии.

Древние христиане соблюдали Великий пост с особой строгостью, воздерживаясь даже от вкушения воды до девятого (третьего по полудни) часа дня. Пищу вкушали после девятого часа, употребляя хлеб и овощи. Запрещались мясо, молоко, сыр, яйца.

Главная задача Великого поста — помочь человеку очиститься духовно, направить все свои помыслы в «доброе» русло, позабыть (простить) все обиды и т.д. Но есть у Великого поста, как и у других постов еще одна важная задача: поддержание здоровья человека. Каждый пост — это оздоровительная диета, направленная на укрепление иммунитета и улучшение обмена веществ.

Традиция постов, с биологической точки зрения, — это очень грамотная традиция «здорового питания», говоря современным языком.

Что касается пищи, то запрещена к употреблению именно та пища, которая откладывается в организме в виде жира, а точнее все продукты животного происхождения. Это еще и самая «тяжелая» для пищеварительной системы пища.

К употреблению во время поста разрешены все продукты растительного происхождения, т.е. говоря современным языком — продукты с высокой биологической ценностью (богатые биологически активными компонентами).

Следующим, согласно церковному календарю православных постов, за Великим постом идет Петров пост (петровский пост, апостольский пост). В 2011 году начало Петрова поста приходится на 20 июня. Заканчивается Апостольский пост всегда 11 июля.

10:30, 07.03.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Общество → У православных христиан начался Великий пост

Abbruch Abbruch 26.02.2020, 07:53

Howdy! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

Click Here 26.02.2020, 12:13

Great information. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon). I've book marked it for later.

carpet cleaning companies fayetteville nc 26.02.2020, 20:09

I absolutely love your website... Excellent colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal site and would like to know where you got this from or what the theme is called. Thank you!

Locksmith Wilmington NC 26.02.2020, 23:49

Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It's always exciting to read articles from other authors and use something from their web sites.

No smoke 27.02.2020, 04:55

I couldn’t refrain from commenting. Very well written!

Web Designing Course in Delhi 27.02.2020, 20:00

I want to to thank you for this good read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have got you book marked to look at new stuff you post…

9/11 28.02.2020, 07:13

Pretty! This was an extremely wonderful article. Thanks for supplying this information.

sucks 29.02.2020, 04:41

Everything is very open with a precise clarification of the issues. It was definitely informative. Your website is very useful. Thanks for sharing.

free ads 29.02.2020, 06:08

Pretty! This has been an extremely wonderful article. Thanks for providing these details.

badge printing London 29.02.2020, 07:48

Very good article. I will be dealing with a few of these issues as well...

healthy fresh recipes 04.03.2020, 07:35

I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 22:10

I really love your website... Very nice colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own blog and want to know where you got this from or just what the theme is called. Appreciate it.

achat fichier email 05.03.2020, 11:04

This is a topic which is near to my heart... Many thanks! Where are your contact details though?

achat base de données b2b 07.03.2020, 03:51

After exploring a number of the articles on your site, I seriously like your way of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know your opinion.

Jeannine Blacio 08.03.2020, 21:18

Excellent article. I will be dealing with some of these issues as well...

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS