Умер Виталий Вульф

В Москве скончался знаменитый телеведущий, главный редактор радио «Культура» Виталий Вульф. Об этом сообщает телеканал "Россия-24"

Ведущий передачи «Мой серебряный шар» умер в Боткинской больнице, куда был госпитализирован в середине февраля. Виталию Вульфу было 80 лет. 

Вульф родился в Баку 23 мая 1930 года. В 1952 году он окончил юрфак МГУ, а спустя девять лет стал кандидатом юридических наук. С 1967 года он в течение 30 лет работал в Академии наук (сначала СССР, затем России), занимаясь исследованиями молодежного сознания и проблемами театра. В 1989 году он стал доктором исторических наук, защитив диссертацию на тему «Американский театр 70-х годов и общественно-политическая реальность». 

Виталий Вульф начал работать на телевидении в 1990 году, куда его пригласил Владислав Листьев. Четыре года спустя вышла в эфир Первого канала (тогда — 1 канал Останкино) его знаменитая передача «Серебряный шар». В 2003 году она стала выходить на «России» под названием «Мой серебряный шар». Документальная программа Вульфа была посвящена биографиям людей искусства. 

Вульф В ноябре 2007 года был назначен главным редактором радио «Культура».

09:20, 14.03.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Умер Виталий Вульф

achat base de données b2c 05.03.2020, 15:29

Great information. Lucky me I discovered your site by accident (stumbleupon). I have saved as a favorite for later.

unbeatable prices 05.03.2020, 21:27

Spot on with this write-up, I seriously think this amazing site needs a lot more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the info!

MOBILTELEFON RECYCLING 06.03.2020, 09:03

I blog often and I really appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I'm going to bookmark your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed too.

Antwan Bergmann 06.03.2020, 15:45

Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thanks for supplying this info.

achat fichier email 06.03.2020, 22:46

An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he actually ordered me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this topic here on your web page.

Pasty Palitti 08.03.2020, 18:15

bookmarked!!, I really like your blog!

car 12.03.2020, 03:55

An impressive share! I've just forwarded this onto a friend who has been doing a little homework on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your site.

Notar Roman in Londra 12.03.2020, 11:21

An outstanding share! I've just forwarded this onto a coworker who has been doing a little research on this. And he actually ordered me dinner simply because I found it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this issue here on your site.

Notary West London 12.03.2020, 14:23

This is a topic that is near to my heart... Best wishes! Where can I find the contact details for questions?

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS