В Приморье таксист пострадал от рук «суворовцев»

11 марта в Михайловскую центральную районную больницу Приморского края со множественными повреждениями в области головы, а также со следами странгуляционной борозды в области шеи был доставлен 60-летний водитель такси.

По подозрению в совершении преступления задержаны двое учащихся Уссурийского Суворовского военного училища. 

Как сообщила Аврора Римская, помощник руководителя следственного управления СК РФ по Приморскому краю, двое 16 –летних «суворовцев», похитив денежные средства у своих однокурсников, сбежали из училища. 

Подростки поймали такси, чтобы доехать из п. Новошахтинский Михайловского района в с. Кремово Михайловского района. Затем, чтобы завладеть чужим автомобилем, «суворовцы» при помощи электрического провода и молотка напали на таксиста, пытаясь лишить его жизни.

Однако преступный умысел не был доведен до конца, так как они были задержаны сотрудниками полиции.

В настоящее время по уголовному делу проводятся следственные действия направленные на установление всех обстоятельств произошедшего.

17:31, 14.03.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Криминал → В Приморье таксист пострадал от рук «суворовцев»

КОТ 15.03.2011, 14:07

Душегубы. Достоевский отдыхает.

you can check here 30.12.2019, 22:01

I just want to tell you that I am just very new to blogging and site-building and definitely loved this web site. More than likely I’m want to bookmark your site . You surely have outstanding articles and reviews. Kudos for revealing your web site.

Gretchen Breitling 15.01.2020, 22:20

This is a topic that's close to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though?

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:57

I must thank you for the efforts you have put in penning this site. I'm hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal website now 😉

achat base de données b2b 05.03.2020, 09:53

Hi there! This article couldn’t be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he will have a great read. Many thanks for sharing!

Salvador Kaeding 06.03.2020, 16:46

I could not refrain from commenting. Very well written!

achat fichier email 07.03.2020, 02:25

I must thank you for the efforts you have put in writing this site. I really hope to view the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

Will Hiles 09.03.2020, 10:16

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the website is really good.

explanation 10.03.2020, 03:21

I just want to say I'm newbie to blogging and absolutely savored this blog site. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You absolutely have wonderful well written articles. Thanks for sharing with us your webpage.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS