В.Ишаев: необходимо ввести уголовную ответственность для виновных в возникновении лесных пожаров

Полномочный представитель Президента Российской Федерации в Дальневосточном федеральном округе Виктор Ишаев считает возможным ввести уголовную ответственность для виновных в возникновении пожаров в лесах.

«В прошлом году ситуация с лесными пожарами была чуть лучше, а в этом хуже. Многие проблемы в сравнении с прошлым годом удалось решить, но финансирование на нашу территорию мы явно недополучаем. Основная масса техники для тушения пожаров придет только к концу пожароопасного периода, из 253 единиц техники регионы пока получили около 10, сообщили VestiRegion.ru в аппарате полпреда президента в ДВФО.
 
В этом году я уже провел четыре совещания по подготовке к пожароопасному периоду и борьбе с лесными пожарами. А результат? Все горит, разрушается и виноватых нет. Так не бывает. Пока нет виноватых, порядка не будет. Это — безответственность и прямая дорога к хаосу. Не стоит садить в тюрьму. Необходимо привлекать к ответственности чиновников, простых людей, по вине которых происходят возгорания в лесах и вблизи населенных пунктов. Виновники должны компенсировать весь ущерб, нанесенный огнем», — заявил полпред накануне в интервью журналистам.

По словам полпреда, в 2011 году наиболее сложная пожароопасная ситуация сложилась в Республике Саха (Якутия), Хабаровском крае и Амурской области.
 
«Мы должны ежедневно отслеживать появление новых очагов пожаров. Главная задача – не допустить угрозы населенным пунктам и промышленным объектам», — заключил В.Ишаев.
 

15:44, 01.08.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Дальний Восток → В.Ишаев: необходимо ввести уголовную ответственность для виновных в возникновении лесных пожаров

her explanation 31.12.2019, 00:33

I simply want to mention I am beginner to blogging and site-building and truly loved this website. Probably I’m going to bookmark your blog post . You certainly have fantastic stories. Thanks for sharing your web site.

Carlee Mam 14.01.2020, 02:12

Hi there! This blog post couldn’t be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to send this post to him. Pretty sure he'll have a very good read. Thanks for sharing!

Love Irrigation 14.01.2020, 08:32

May I simply just say what a relief to uncover someone who actually knows what they are discussing on the internet. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people ought to look at this and understand this side of the story. It's surprising you are not more popular since you definitely have the gift.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 11:59

Greetings! Very helpful advice in this particular article! It's the little changes which will make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:03

You're so cool! I do not suppose I've truly read through something like that before. So great to find another person with a few original thoughts on this issue. Really... many thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a little originality.

achat base de données b2c 05.03.2020, 15:18

After checking out a number of the blog posts on your blog, I really like your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and let me know what you think.

achat base de données b2c 06.03.2020, 23:04

An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who has been doing a little research on this. And he in fact ordered me lunch simply because I stumbled upon it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your site.

Theo Amason 09.03.2020, 12:10

Hello, I do believe your website may be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful blog.

additional info 11.03.2020, 00:12

I simply want to mention I am newbie to blogging and seriously savored you're web blog. Most likely I’m going to bookmark your site . You really have beneficial well written articles. With thanks for sharing with us your web site.

bare 15.03.2020, 09:19

Everyone loves it when individuals get together and share thoughts. Great blog, keep it up.

bare 15.03.2020, 12:31

This is a topic which is close to my heart... Take care! Where can I find the contact details for questions?

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS