День Военно-воздушных сил отмечают сегодня в России

Решение о его праздновании было принято президентом РФ 29 августа 1997 года. Военная авиация России была создана 99 лет назад, 12 августа 1912 года. В тот день приказом военного ведомства вводился в действие штат воздухоплавательной части Главного управления Генштаба.

Основу ВВС России ныне составляют самолеты, оснащенные надежными средствами обнаружения противника и управления огнем, совершенной навигационной аппаратурой и ракетным вооружением. Обладая большой ударной мощью, российская авиация способна влиять на ход крупных операций как на сухопутных, так и на морских театрах военных действий.

Как заявил накануне праздника журналистам главнокомандующий ВВС РФ генерал-полковник Александр Зелин, ВВС остаются видом Вооруженных сил, их Главкомат продолжает функционировать. При этом четыре командования ВВС и ПВО переданы в подчинение командующих новыми военными округами — Западным, Южным, Центральным и Восточным, сообщает ИТАР-ТАСС.

Кроме того, Военно-воздушные силы РФ передали в подчинение командующих новыми военными округами фронтовую и армейскую авиацию. Дальняя авиация и военно-транспортная авиация, а также части центрального подчинения остаются в непосредственном подчинении главнокомандующего ВВС России. «С 1 декабря ответственность за оперативно-стратегическое командование воздушно-космической обороны с меня будет снята», — добавил Зелин. «Вся эта система выстроена только для того, чтобы оптимизировать органы управления и сосредоточить основные силы и средства в войсках», — пояснил он.

Зелин также сообщил, что в рамках реформы военного образования в ВВС РФ создаётся единый военно-учебный научный центр с двумя филиалами по подготовке профильных специалистов не только для ВВС, но и для Вооруженных сил в целом. Этот центр разместят в Воронеже.

13:03, 12.08.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Общество → День Военно-воздушных сил отмечают сегодня в России

comedy podcast 10.03.2020, 04:41

Spot on with this write-up, I truly believe this website needs far more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the info.

click resources 10.03.2020, 08:53

I just want to say I am very new to weblog and seriously savored you're website. Very likely I’m likely to bookmark your blog . You really come with outstanding stories. Thank you for revealing your webpage.

car 12.03.2020, 03:55

I wanted to thank you for this good read!! I certainly loved every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new things you post…

gate repair toronto 12.03.2020, 08:19

Very good write-up. I certainly appreciate this website. Stick with it!

Notariat Londra 12.03.2020, 11:41

This is a topic that's near to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though?

Notary Hayes 12.03.2020, 18:06

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the website is really good.

Suzuk 13.03.2020, 13:48

I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough people are speaking intelligently about. Now i'm very happy I stumbled across this during my search for something regarding this.

Lucius Valsin 13.03.2020, 17:13

An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little homework on this. And he actually ordered me lunch due to the fact that I discovered it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your website.

korea powerball 13.03.2020, 21:41

Spot on with this write-up, I truly feel this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the info.

how to setup netgear extender 14.03.2020, 01:48

This website was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Appreciate it!

chicken curry recipe 14.03.2020, 03:33

Greetings, There's no doubt that your site may be having browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent site.

guest post wordpress theme 14.03.2020, 06:30

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Thanks.

digital marketing now 14.03.2020, 10:12

Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I'm going to revisit yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

Netflix 14.03.2020, 21:00

After looking into a handful of the blog posts on your web site, I really like your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know your opinion.

bare 15.03.2020, 13:41

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Thanks a lot.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS