С 2012 года изменятся условия поступления в российские ВУЗы

Государственная итоговая аттестация после 9 класса в школах может быть закреплена законодательно, как часть балла ЕГЭ. Такие заявление сегодня озвучил в эфире радиостанции «Эхо Москвы» министр образования и науки РФ Андрей Фурсенко.

«Надо начать по-другому организовывать экзамены, возможно, в следующем году. Первые шаги уже делаются. Сейчас пробуется итоговая аттестация после 9 класса. Если она пройдет нормально, мы можем ее закрепить законодательно, как часть балла ЕГЭ», — сказал министр.

Он сообщил также, что с 2012 г. победители олимпиад будут иметь льготы при поступлении только в один выбранный ими вуз. В остальные высшие учебные заведения они могут поступать по результатам сданного ЕГЭ.

Кроме того, планируется создать автоматическую систему, которая будет отслеживать на сайтах вузов всех абитуриентов, подавших заявления на поступление, пишет "РБК".

По словам А.Фурсенко, в высших учебных заведениях РФ на 1 тыс. выпускников приходится 450 бюджетных мест. На бюджетные места первых курсов вузов зачислены 230 тыс. абитуриентов, среди которых 4,2 тыс. победителей олимпиад и 7,7 тыс. представителей льготных категорий.

«В этом году у нас введено ограничение для целевого набора — не более 20% от общего набора. Я считаю, что это количество нужно и дальше снижать», — заявил министр.

10:48, 15.08.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Общество → С 2012 года изменятся условия поступления в российские ВУЗы

straight from the source 30.12.2019, 21:41

I simply want to mention I am beginner to blogging and site-building and really savored your web blog. Probably I’m likely to bookmark your site . You absolutely have fantastic article content. Thanks for sharing your blog.

Mina Liapis 14.01.2020, 02:14

Good day! I just wish to give you a huge thumbs up for the excellent information you've got here on this post. I'll be returning to your web site for more soon.

CrowdforApps 15.01.2020, 06:32

After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thank you.

CrowdforThink 15.01.2020, 13:21

Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 12:17

Very good information. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon). I've bookmarked it for later.

fichier qualifié 05.03.2020, 15:11

Good web site you've got here... It’s hard to find high-quality writing like yours nowadays. I truly appreciate people like you! Take care!!

fichier qualifié 07.03.2020, 04:26

There's definately a lot to find out about this issue. I really like all the points you have made.

Toney Heddins 08.03.2020, 23:43

Excellent site you have got here... It’s difficult to find good quality writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like you! Take care!!

anchor 10.03.2020, 11:25

I simply want to tell you that I am just beginner to weblog and absolutely savored this page. Most likely I’m want to bookmark your blog . You certainly have outstanding article content. Regards for revealing your blog.

bare 15.03.2020, 11:24

I blog frequently and I seriously thank you for your information. The article has really peaked my interest. I'm going to book mark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS