Выходные в Приморье: жаркие дни, холодные ночи

Вчера днем юг Дальнего Востока по-прежнему находился в тыловой части бывшего тайфуна, вышедшего на севере Охотского моря. По югу Приморья с севера Кореи смещался атмосферный фронт. Он вызвал увеличение облачности и несущественные осадки в нашем крае. Во Владивостоке в середине дня отмечались небольшие капли дожди. 

Местами в западных районах (Ханкайском и Черниговском) прошли грозовые дожди. В континентальных районах отмечался свежий западный ветер, порывы достигали 12-14 м/с. Температурный фон в Приморье был довольно высокий. Днем воздух прогрелся до +20...+28°С. Особенно жарко было на восточном побережье и на западе края (метеостанция Полтавка). Здесь столбик термометра поднялся до +29°С.

Минувшей ночью небольшой дождь сохранился лишь на северо-востоке центральных районов. Местами прогремели грозы, причем на отдельных станциях сухие — без осадков. Ночь была теплой: температура воздуха колебалась от +8°С на северо-востоке до +18°С на крайнем юге (метеостанция Посьет). Сегодня днем в тыл уходящему фронтальному разделу с севера на юг Дальнего Востока уже сегодня начал вторгаться холодный свежий воздух с севера. У земли атмосферное давление стало расти. Но на севере края есть вероятность небольшого дождя, с грозами. Температурный фон по сравнению со вчерашним днем ожидается ниже на 3-5 градусов.

Во Владивостоке, несмотря на облачность, существенных осадков не ожидается. Воздух прогреется до +19°С, сообщает Примпогода.ру.

В выходные дни Приморье окажется под влиянием антициклона, сместившегося с районов Монголии. Ночи будут ясными и холодными. Температура воздуха на большей части территории края составит в ночь на субботу +8...+14°С, в горных районах +3...+7°С. Ночь на воскресенье предполагается еще холодней на 2-3 градуса предыдущей, за исключением прибрежных районов. Днем под ярким солнцем воздух прогреется до летних значений +21...+28°С.

Во Владивостоке осадки маловероятны. Ветер слабый. Температура воздуха в ночные часы составит +12...+15°С, днем столбик термометра поднимется до +21...+23°С.

16:13, 09.09.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Приморье → Выходные в Приморье: жаркие дни, холодные ночи

look at this web-site 31.12.2019, 06:52

I just want to tell you that I am just beginner to blogging and certainly enjoyed this blog site. Most likely I’m going to bookmark your website . You absolutely come with awesome articles and reviews. Thanks a lot for sharing your website.

Dawna Medicus 14.01.2020, 05:32

Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx.

Love Irrigation 14.01.2020, 09:18

You ought to be a part of a contest for one of the finest websites on the web. I am going to recommend this blog!

CrowdforApps 15.01.2020, 09:10

Good blog you have got here... It’s hard to find high quality writing like yours nowadays. I really appreciate people like you! Take care!!

CrowdforThink 15.01.2020, 10:35

I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something too few people are speaking intelligently about. I'm very happy I found this in my search for something relating to this.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 11:17

I really love your blog... Pleasant colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Many thanks.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 20:41

There's certainly a great deal to know about this topic. I love all of the points you have made.

achat base de données b2c 05.03.2020, 08:00

Your style is so unique compared to other folks I've read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I'll just bookmark this page.

Star Cumbee 06.03.2020, 10:35

I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something that too few men and women are speaking intelligently about. I'm very happy that I came across this during my search for something concerning this.

Jon Latif 09.03.2020, 13:17

I was more than happy to uncover this web site. I want to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you bookmarked to look at new information on your site.

you could look here 10.03.2020, 09:45

I simply want to tell you that I am just beginner to blogging and actually enjoyed this blog site. More than likely I’m likely to bookmark your blog post . You actually come with impressive writings. Cheers for sharing your blog.

Onpassive mexico 13.03.2020, 05:53

Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is very useful. Many thanks for sharing!

bare 15.03.2020, 13:58

Great information. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon). I've book-marked it for later!

bare 16.03.2020, 05:28

Great information. Lucky me I ran across your blog by accident (stumbleupon). I have saved as a favorite for later.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS