Уссурийск: юная «актриса» с криминальным талантом

В отдел полиции Уссурийска поступило заявление о краже сотового телефона.

Две 13-летние подружки гуляли во дворе дома. Теплая погода сподвигла подростков снять куртки и положить их на лавку. Как оказалось, в кармане одной из курток лежал сотовый телефон. Когда дети наигрались и пришли за вещами, одна девочка обнаружила пропажу телефона. Самостоятельные поиски на площадке ни к чему не привели. Расстроенной подруге активно помогал второй ребенок: девочка поддерживала приятельницу и успокаивала как могла. Смирившись с фактом исчезновения мобильника, владелица телефона отправилась домой и рассказала об инциденте родителям, которые тут же написали заявление в полицию. 

Инспекторы по делам несовершеннолетних тщательно опросили обеих девочек, интересовались у местных детей, не видел ли кто подозрительных незнакомцев, а участковые уполномоченные в это время обошли квартиры в ближайшем доме и поговорили с жителями. К концу дня личность злоумышленника установить не удалось. Однако на следующий день та самая подруга потерпевшей сообщила новые подробности. Она рассказала, что в 3 часа ночи с украденного телефона ей звонил неизвестный и зловещим шепотом сообщил, что не вернет телефон и потребовал не обращаться в полицию. «Твоя подруга свой телефон не получит! », — напоследок прошептал он в трубку. 

Полицейские попросили девочку показать телефон, чтобы установить входящий вызов, на что подросток ответил, что входящие у нее не сохраняются. Это обстоятельство насторожило инспекторов ПДН, ведь всем известно, что звонки телефон фиксирует и сохраняет в памяти аппарата. Было решено запросить в телефонной компании распечатку входящих вызовов, поступивших на телефон девочки. Оказалось, что в это время ни одного звонка не поступало. Напрашивался вопрос, почему девочка говорит неправду. 
Инспекторы пригласили тинейджера на беседу, честно рассказав о результатах расследования этого случая. Вскоре девочка созналась, что это она незаметно вытащила телефон у подруги из куртки и показала, где его спрятала. На указанном подростком месте пропавший аппарат сотовой связи и был обнаружен. 
По данному факту уже принято решение о постановке нечистой на руку подруги потерпевшей на учет в подразделении по делам несовершеннолетних Отдела МВД России по г.Уссурийску: согласно действующему законодательству девочка не достигла возраста, с которого наступает уголовная ответственность, сообщает в редакцию VestiRegion пресс-секретарь отдела МВД России по г. Уссурийску Ольга Корбут.

До сих пор полицейские недоумевают, зачем этот ребенок украл телефон! Девочка из хорошей, очень хорошо обеспеченной семьи, имеет два собственных телефона, один из которых дорогостоящий, сенсорный. Что это: желание развлечься, наблюдая за терзаниями подруги, или необходимость в получении порции адреналина? По поведению девочка очень артистична, свою роль сыграла замечательно, особенно, когда вместе с подругой ходила искать телефон и утешала ее. Пострадавшая заявила, что никак не ожидала такого поведения от близкого человека, и отныне общаться с ней отказывается, а ведь дети дружили не один год. 

 

18:58, 21.10.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Уссурийск: юная «актриса» с криминальным талантом

townhouses in dubai 29.02.2020, 20:55

Greetings! Very useful advice within this article! It's the little changes that will make the largest changes. Thanks for sharing!

IDM Download 01.03.2020, 02:17

Good day! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

cyber security firms 01.03.2020, 04:43

Hello there, I believe your site might be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful blog.

playboy jobs lucknow 01.03.2020, 06:47

After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Appreciate it.

Printing Services London 02.03.2020, 05:08

This is a topic that is close to my heart... Many thanks! Where can I find the contact details for questions?

styluxitalian 04.03.2020, 02:09

This website was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Many thanks.

Ebony Fuller Shopp 04.03.2020, 04:54

Good post! We are linking to this particularly great post on our site. Keep up the good writing.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 10:10

May I just say what a comfort to discover someone that genuinely knows what they're discussing online. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to check this out and understand this side of the story. It's surprising you are not more popular because you certainly possess the gift.

n26 avis 04.03.2020, 15:06

I could not resist commenting. Very well written!

healthy fresh recipes 05.03.2020, 01:27

Next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I truly believed you would have something useful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you weren't too busy looking for attention.

WoodHaus Design 05.03.2020, 03:38

This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thank you.

achat base de données b2c 05.03.2020, 14:51

Good day! I could have sworn I’ve visited your blog before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often.

gift ideas for 5 year girl 05.03.2020, 19:10

Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I'm going to come back once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

cheap 05.03.2020, 22:23

Good web site you have here... It’s hard to find excellent writing like yours nowadays. I really appreciate people like you! Take care!!

Elektroschrott Recycling 06.03.2020, 06:12

Good blog you have got here... It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

Lizzette Salceda 06.03.2020, 15:24

Excellent post! We will be linking to this particularly great article on our site. Keep up the great writing.

achat base de données b2c 07.03.2020, 05:45

Hey there! I just wish to offer you a big thumbs up for your excellent info you have right here on this post. I will be coming back to your website for more soon.

btc hyip 08.03.2020, 06:13

Next time I read a blog, Hopefully it won't fail me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, nonetheless I truly thought you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something you can fix if you weren't too busy searching for attention.

Horace Allex 09.03.2020, 14:45

May I just say what a relief to discover somebody who genuinely understands what they're talking about on the internet. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to read this and understand this side of your story. It's surprising you aren't more popular because you certainly possess the gift.

visual pl/sql analysis 09.03.2020, 20:49

Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can't subscribe to it. Is there anybody else having similar RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!

xtratherm insulation 09.03.2020, 23:29

There is definately a great deal to find out about this issue. I like all the points you have made.

writer 10.03.2020, 03:13

I was able to find good info from your content.

car 12.03.2020, 04:37

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it.

gate repair toronto 12.03.2020, 07:53

Greetings! Very useful advice within this post! It's the little changes that make the most important changes. Many thanks for sharing!

Procura Londra 12.03.2020, 09:55

This is the perfect website for anyone who really wants to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject which has been written about for many years. Great stuff, just great.

Notary Greenford 12.03.2020, 15:03

Your style is so unique in comparison to other people I've read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

Honda Malaysia 13.03.2020, 15:16

Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am having troubles with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

Hung Sawhill 13.03.2020, 16:09

Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks.

asus router how to reset 13.03.2020, 23:53

After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thanks.

chicken curry recipe 14.03.2020, 03:49

Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

Netflix 14.03.2020, 19:55

Very good post. I'm experiencing a few of these issues as well...

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS