Инвалиды Владивостока проинспектируют Набережную

Маршрут пробега – вновь отремонтированная часть Набережной напротив спорткомплекса «Олимпиец».
 
Ровно год назад инвалиды-колясочники уже проверяли главное место отдыха горожан на доступность городской среды. Тогда результаты оказались, мягко говоря, неутешительными, — Набережная была совершенно не приспособлена для передвижения маломобильных групп населения.
 
Артем Моисеенко, председатель Дальневосточной межрегиональной организации инвалидов «Ковчег»: «Мы собираемся проверить доступность главной городской Набережной после капитального ремонта. Ведь после нашего пробега в прошлом году, представители власти пообещали нам переделать Набережную в соответствии со всеми требованиями доступности среды для маломобильных граждан. Насколько это у них получилось, мы и проверим сейчас. Набережная Владивостока – может стать единственным местом безбарьерной прогулки не только для маломобильных жителей Владивостока, но и для гостей города, которых у нас становится все больше и больше. Я считаю, что сейчас для такого пробега самое время, ведь полная реконструкция Набережной еще не завершена, поэтому наши замечания могут стать своевременными для подрядчиков данного проекта, выполняющих работу».

23:59, 24.10.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Инвалиды Владивостока проинспектируют Набережную

concerts 10.03.2020, 03:54

Great information. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon). I have saved as a favorite for later.

car 12.03.2020, 05:26

I like it when individuals come together and share thoughts. Great website, continue the good work!

toronto decks 12.03.2020, 06:56

Greetings! Very useful advice within this article! It's the little changes that make the biggest changes. Many thanks for sharing!

Notar Roman Londra 12.03.2020, 12:39

Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often.

Notary Public West London 12.03.2020, 14:30

Excellent post. I absolutely love this site. Keep it up!

Mazda 13.03.2020, 13:28

Everything is very open with a clear explanation of the challenges. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Thanks for sharing!

Dianna Baehr 13.03.2020, 18:48

Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may return once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

powerball site 13.03.2020, 21:01

There is definately a great deal to learn about this issue. I really like all the points you have made.

i forgot my belkin router password 14.03.2020, 00:18

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of the website is very good.

cheap dinner recipes 14.03.2020, 03:20

Good post! We will be linking to this great content on our website. Keep up the good writing.

top free guest posting sites list 14.03.2020, 09:09

Excellent post. I certainly appreciate this website. Keep writing!

bare 15.03.2020, 11:53

You made some good points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS