В Приморье возбуждено уголовное дело по факту гибели 2 работников в Находкинском морском торговом порту

Дальневосточным следственным управлением на транспорте СКР возбуждено уголовное дело по факту гибели 2 рабочих ООО «Кипр» во время работ в Находкинском торговом порту возбуждено уголовное дело по признакам состава преступления, предусмотренного ч.2 ст. 143 УК РФ (нарушение правил охраны труда, повлекшее по неосторожности смерть человека).

Как установлено следствием, 1 ноября 2011 года в дневное время на территории Находкинского морского торгового порта бригадой работников ООО «Кипр» производился монтаж каркаса крыши на вертикальный резервуар, предназначенный для хранения воды.
Для выполнения монтажа двое электрогазосварщиков в нарушение правил техники безопасности были помещены в подвесную люльку, перемещаемую с помощью крана на гусеничном ходу. В то же время согласно технологическому процессу при данных видах работ должен был использоваться автогидроподъемник.

При выполнении работ в результате зацепления люльки за каркас крыши произошло отцепление строп и оба рабочих упали с высоты 8 метров внутрь резервуара. 

От полученных телесных повреждений мужчины скончались на месте происшествия.

Расследование уголовного дела продолжается.

10:58, 10.11.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Криминал → В Приморье возбуждено уголовное дело по факту гибели 2 работников в Находкинском морском торговом порту

blog here 30.12.2019, 22:32

I simply want to tell you that I'm newbie to weblog and really enjoyed you're web page. Most likely I’m want to bookmark your blog post . You certainly come with very good writings. Appreciate it for sharing with us your webpage.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 08:28

bookmarked!!, I really like your site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 21:05

It’s hard to come by experienced people for this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

achat base de données b2c 05.03.2020, 12:31

Excellent site you have here... It’s hard to find quality writing like yours nowadays. I really appreciate people like you! Take care!!

Jayson Salsbury 06.03.2020, 18:00

Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t understand the reason why I can't join it. Is there anybody else having identical RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!

Randell Alejos 09.03.2020, 11:14

Howdy, I believe your website could be having browser compatibility problems. When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great website.

address 10.03.2020, 02:54

I simply want to mention I am all new to weblog and truly liked you're website. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You certainly have impressive articles. With thanks for sharing your web site.

Google 12.03.2020, 14:47

I blog frequently and I seriously appreciate your information. This article has really peaked my interest. I'm going to bookmark your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

gofounders.net review 13.03.2020, 11:09

Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read content from other authors and use something from their web sites.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS