Старый 2011 год — на «лопатках»

В Арсеньеве прошло первенство ДЮСШ «Восток» по самбо среди младших юношей. 

В этих соревнованиях, традиционно прошедших в канун Нового года, приняли участие 77 юных спортсменов. Судили и помогали в организации их старшие товарищи, что также стало уже традицией. Первенство как бы подводило итоги года, служило проверкой сил и спортивных навыков детей.

Ребята продемонстрировали огромное желание победить, а то, что соревнования проходили в «родном» тренировочном зале, придавало уверенности и спокойствия, поэтому не обошлось и без «неожиданных» побед.

Победителями в своих весовых категориях стали: Марк Данилов, Иван Юрков, Артём Крень, Максим Колосков, Егор Бафанов, Александр Плаксей, Кирилл Жемчужников, Андрей Шевченко, Сергей Корольков, Владимир Неручев, Илья Недбайлов и Владислав Колмагоров. 

Особо хочется отметить победу Владислава Колмагорова в абсолютной весовой категории, ведь днём ранее он победил на дальневосточном Новогоднем турнире во Владивостоке. Несмотря на усталость и то, что он был самым лёгким и самым младшим по возрасту борцом в «абсолютке», нелёгкая, но заслуженная победа!

Победители и призёр предновогоднего первенства получили, естественно, новогодние подарки и, довольные, разошлись по домам с твёрдым намерением в наступающем году продолжить занятия самбо и одержать ещё немало побед.

09:00, 31.12.2011 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Старый 2011 год — на «лопатках»

try this 31.12.2019, 00:55

I just want to mention I am all new to weblog and certainly liked your page. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You certainly have beneficial articles. Thanks a lot for revealing your web-site.

MiguelBig 28.02.2020, 10:46

Seriously many of valuable info!

MiguelBig 28.02.2020, 21:32

You actually explained it fantastically!

MiguelBig 29.02.2020, 04:19

Awesome postings. Regards.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 10:29

Hello! I just want to give you a huge thumbs up for your excellent information you've got right here on this post. I will be coming back to your website for more soon.

fichier qualifié 05.03.2020, 16:19

I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I really hope to check out the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

Raymond Wemhoff 06.03.2020, 10:30

This page truly has all of the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

achat base de données b2b 06.03.2020, 23:33

Greetings! Very helpful advice in this particular post! It's the little changes that will make the greatest changes. Thanks for sharing!

Hunter Dail 08.03.2020, 11:45

A motivating discussion is definitely worth comment. There's no doubt that that you should publish more about this topic, it might not be a taboo matter but generally people don't speak about such topics. To the next! Cheers!

read this 10.03.2020, 05:45

I just want to mention I am just new to blogs and definitely loved this page. Likely I’m planning to bookmark your blog post . You certainly come with good well written articles. Many thanks for sharing your blog.

bare 15.03.2020, 07:35

Hi there! This post could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS