Дымовая завеса Приморья

Несмотря на то что «Единая Россия» выдвинула на пост губернатора Приморского края три кандидатуры (председатель совета директоров ООО «Дымовское колбасное производство» Вадим Дымов, врио губернатора Приморского края, ректор ДВФУ Владимир Миклушевский, вице-губернатор Приморья, руководитель аппарата краевой администрации Ирина Скоробогатова), едва ли кто-то всерьез сомневается в фаворите — Миклушевском, естественно.

Итак, никаких Орловых и тем более никаких Шуваловых. Есть репрезентативный список из «функционера», «предпринимателя» и «государственника». Хотя на самом деле, конечно, никакого списка нет, а есть Миклушевский и остальные, пишет НГ во Владивостоке.

Ирина Скоробогатова, хотя имеет незапятнанную публичную репутацию и имидж грамотного специалиста, смотрится в этом списке троих более чем техническим кандидатом: много лет работает в администрации, рулит аппаратом, политикой не занимается и даже в партии не состоит. С другой стороны, именно Скоробогатова — единственный приморский кандидат в отличие от бывшего приморца Дымова и бывшего москвича Миклушевского; но в нынешней политсистеме это, наверное, скорее минус, а не плюс.

Более реальным, а точнее, менее нереальным выглядит Дымов: уроженец Уссурийска, выпускник юрфака ДВГУ, основатель «Ратимира», покинувший Владивосток ради покорения уже общероссийских высот колбасно-мясного производства. Но Приморье не забывающий: чего стоит само название открытого им в Москве издательства «Третья смена». В последнее время 40-летний Дымов осторожно обозначал свои политические амбиции. На осенней встрече Медведева с общественностью он (на русско-английском суржике) излагал свои взгляды на только что созданный ДВФУ: «Его название на английском языке очень сложно понять… Я вот езжу часто к друзьям в Harvard university, еще куда-то, и у них совсем по-другому. Поэтому если бы он назывался просто Vladivostok university или просто Университет Владивостока, это было бы очень круто» (интересно, что кандидаты на губернаторский пост так или иначе вертятся вокруг ДВФУ). Дымов — фигура компромиссная и в том смысле, что он совмещает в себе «приморскость» и «московскость», и в том, что он — возле «Единой России», но в то же время не сливается с ней, сохраняя имидж в известной степени независимого от власти, а значит, нормального и приличного человека. Неудивительно, что и слухи о возможном губернаторстве Дымова родились не вчера, хотя они не были столь популярными, как, например, слухи о возможном губернаторстве той же Светланы Орловой — сенатора, экс-приморца.

Но все-таки очевидным фаворитом смотрится Миклушевский. Во-первых, потому, что врио губернатора назначили именно его — слабо верится в то, что он теперь «погреет место» для Дымова и спокойно вернется в университет, так не принято. Во-вторых, потому, что Миклушевский берет с места в карьер: встречается с мэрами, редакторами и блогерами, провозглашает курс на «декриминализацию региона», обещает в двухнедельный срок переформатировать аппарат краевой администрации (из-за последних событий Скоробогатова, похоже, получает индульгенцию от всего на продолжительный срок), разносит мэра Владивостока за неосвещенные федеральные (!) трассы, собирает сотни обращений от граждан и т. д. Губернатором должен стать Миклушевский. Тогда вопрос: зачем выдвигать Дымова и Скоробогатову? Во-первых, так положено, вот и выдвинули; ведь и перед последним назначением Дарькина вместе с ним тоже выдвигали самых разных персонажей, от замминистра образования РФ Сентюрина (можно рассматривать Миклушевского — тоже бывшего замминистра образования — как своеобразную реинкарнацию того нереализованного кандидата) до пермского вице-губернатора Сухих. Во-вторых, Дымов — запасной бронепоезд на случай форс-мажора. В-третьих, и это самая интересная версия, Дымова специально «светят» в пространстве публичной приморской политики, чтобы уже через год выдвинуть его — правильно — на пост мэра Владивостока в качестве нового «человека Кремля», учитывая сомнительные, на взгляд со стороны, перспективы переизбрания нынешнего мэра — Игоря Пушкарева.

Понятно, что коммунисты попробуют перенести решение вопроса на осень, чтобы новый губернатор Приморья, какую бы фамилию он ни носил, был не назначен, а избран; но точно так же понятно, что у коммунистов в приморском ЗС нет большинства, а фракции «Справедливой России» и ЛДПР уже на первом заседании ЗС нового созыва расписались в своей преданности правящей партии. Так что новый губернатор, которым, вероятнее всего, станет Владимир Миклушевский, появится у Приморья самое позднее к середине апреля (месяц президенту на раздумья, неделя депутатам на одобрение его решения), а скорее всего — даже раньше.

Василий Авченко.

21:48, 08.03.2012 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Главная тема → Дымовая завеса Приморья

Константин 10.03.2012, 19:36

Тьфу ты, грошь цена этой власти, ей богу детский сад.Вам в песочницу надо идти.гр.Медведев со свей партией.

Анна 11.03.2012, 13:06

Преподаватели должны учить, а не лезь в политику. Зачем он Приморью, ведь он не знает нашим проблем? Есть же другие кандидаты?

Людмила 11.03.2012, 18:07

Причем тут Медведев, шагу не сделавший самостоятельно, Путин давно формирует под себя команду во Владике. Есть же еще наивные!

read this article 10.03.2020, 03:02

I simply want to say I am all new to blogging and site-building and seriously liked this web site. Probably I’m going to bookmark your blog post . You actually have great writings. Regards for sharing with us your blog site.

Google 13.03.2020, 00:43

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the website is extremely good.

judi qq 13.03.2020, 03:32

Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I'm going to revisit once again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

makatiqq 13.03.2020, 04:24

Your style is unique compared to other folks I've read stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

idn poker 13.03.2020, 07:12

That is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate info… Thanks for sharing this one. A must read article!

idnplay poker 13.03.2020, 08:36

An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was conducting a little research on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I discovered it for him... lol. So let me reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this issue here on your internet site.

idn play poker 13.03.2020, 09:01

You have made some really good points there. I checked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

Harga Tiket 13.03.2020, 16:43

I need to to thank you for this very good read!! I definitely loved every little bit of it. I have you saved as a favorite to look at new stuff you post…

sabung ayam s128 13.03.2020, 20:51

Great article. I am dealing with many of these issues as well...

joker123 13.03.2020, 21:09

Hello there! This post couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I am going to send this post to him. Pretty sure he's going to have a great read. Thanks for sharing!

hitamdominoqq 14.03.2020, 03:09

This is the perfect website for everyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that's been discussed for years. Wonderful stuff, just excellent!

sbobet wap 14.03.2020, 03:20

The next time I read a blog, Hopefully it won't fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I really thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren't too busy seeking attention.

artidominoqq 14.03.2020, 04:10

You are so awesome! I don't think I've truly read through a single thing like that before. So good to discover someone with original thoughts on this issue. Really... thanks for starting this up. This site is something that's needed on the internet, someone with a bit of originality!

manilaqq 14.03.2020, 06:05

The very next time I read a blog, I hope that it doesn't disappoint me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I genuinely believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you weren't too busy looking for attention.

download s128.apk 14.03.2020, 09:14

I was able to find good info from your content.

s1288 14.03.2020, 10:41

I blog quite often and I truly thank you for your content. This article has really peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed too.

link alternatif joker123 14.03.2020, 12:36

Hi! I could have sworn I’ve visited this blog before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

joker188 14.03.2020, 12:45

I love reading an article that can make men and women think. Also, thanks for allowing for me to comment!

download joker123 14.03.2020, 13:50

You are so awesome! I don't believe I've read through something like this before. So great to find someone with original thoughts on this topic. Really... many thanks for starting this up. This site is something that's needed on the web, someone with a bit of originality!

ind poker 14.03.2020, 16:23

Aw, this was an incredibly good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don't seem to get nearly anything done.

sbobet mobile web 14.03.2020, 16:32

I absolutely love your website... Great colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own website and would like to know where you got this from or exactly what the theme is named. Appreciate it!

sbobet88 login 14.03.2020, 17:01

This is a good tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate info… Thanks for sharing this one. A must read article!

daftar akun sbobet88 14.03.2020, 17:31

Spot on with this write-up, I absolutely believe that this amazing site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice!

download idnpoker 14.03.2020, 17:54

The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, however I actually thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if you weren't too busy looking for attention.

idnplay 14.03.2020, 18:32

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up plus the rest of the site is very good.

link alternatif sbobet indonesia 14.03.2020, 19:24

This is the perfect webpage for anybody who wishes to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been discussed for years. Wonderful stuff, just excellent!

link alternatif idnplay 14.03.2020, 20:08

Hello! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

idn poker apk 14.03.2020, 20:38

Pretty! This has been a really wonderful post. Thanks for providing this information.

roulette 14.03.2020, 23:59

bookmarked!!, I love your web site!

ponselharian.com 15.03.2020, 00:29

Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

daftar royalqq 15.03.2020, 04:10

You're so awesome! I don't think I've truly read through something like this before. So wonderful to find somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really... many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality!

link alternatif mandiriqq 15.03.2020, 04:24

I really love your blog... Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own site and want to learn where you got this from or what the theme is called. Thanks!

pokeridn 15.03.2020, 06:12

I absolutely love your website... Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own website and would love to know where you got this from or exactly what the theme is called. Appreciate it!

saranapoker 15.03.2020, 07:16

Excellent web site you have got here... It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

bare 15.03.2020, 12:27

It’s hard to find educated people for this topic, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

pelatihan pajak 15.03.2020, 16:01

When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Cheers!

service pompa air 15.03.2020, 16:15

Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Many thanks for sharing!

situs judi pkv terbaik 15.03.2020, 16:51

Spot on with this write-up, I seriously believe that this site needs far more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the information!

cara menganalisa pasar forex yang simple 15.03.2020, 18:16

Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It's always exciting to read through articles from other authors and use something from their web sites.

dingdong 15.03.2020, 21:33

There's definately a great deal to learn about this topic. I like all of the points you've made.

tukang taman 16.03.2020, 01:13

I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written!

dingdong48d 16.03.2020, 02:39

After looking at a number of the articles on your web page, I really appreciate your way of blogging. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website too and let me know your opinion.

tips main game Katana Zero 16.03.2020, 06:58

Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

joker123 apk 16.03.2020, 07:44

You are so awesome! I do not think I've read through something like that before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this issue. Really... many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS