В Приморском крае судебные приставы закрыли детский сад «Теремок»

Судебные приставы Арсеньевского городского округа исполнили постановление решения суда об административном приостановлении деятельности детского сада «Теремок» сроком на 20 дней.

В отделе судебных приставов по г. Арсеньеву возбудили исполнительное производство о приостановлении деятельности МДОУ «Детского сада обще — развивающего вида №13 «Теремок». После того, как были оформлены необходимые документы, судебный пристав — исполнитель выехала в дошкольное учреждение и опечатала двери детского сада «Теремок» сроком на 20 дней.
 
В этом дошкольном учреждении было обнаружено немало несоответствий, в частности, нарушались санитарно – эпидемиологические требования к организации питания в специально оборудованных местах, в том числе и при приготовлении пищи и ее хранении. 

Кроме того, были выявлены нарушения по предоставлению различных документов, например, в группах не велись журналы посещаемости детей, утреннего фильтра, учета инфекционных заболеваний и т.д. Выявленные нарушения являются опасными для здоровья и жизни воспитанников и сотрудников детского сада. 

На сегодняшний день представитель дошкольного учреждения обратился в суд за досрочным прекращением административного наказания и предоставил суду протоколы лабораторных исследований в соответствии с САНПИН, сообщает пресс-служба УФССП России по Приморскому краю.

09:07, 13.03.2012 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → В Приморском крае судебные приставы закрыли детский сад «Теремок»

read the full info here 31.12.2019, 07:22

I simply want to mention I am newbie to blogs and certainly liked your web page. Likely I’m going to bookmark your site . You absolutely come with amazing well written articles. Regards for sharing with us your web site.

Dede Musich 13.01.2020, 08:53

I really love your website... Excellent colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal site and would love to learn where you got this from or just what the theme is named. Thanks!

Nelson Hurtz 14.01.2020, 05:18

I seriously love your website... Very nice colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal blog and would love to know where you got this from or just what the theme is named. Kudos!

Clemente Valintine 15.01.2020, 21:51

Very nice article. I definitely love this website. Stick with it!

website link 17.01.2020, 23:39

I simply want to say I'm new to blogs and honestly enjoyed your web-site. Likely I’m going to bookmark your blog post . You really have wonderful articles. Bless you for sharing your blog site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 07:08

Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am having issues with your RSS. I don’t understand why I can't join it. Is there anybody having similar RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx.

Ludivina Toy 06.03.2020, 15:16

There is certainly a lot to know about this issue. I like all of the points you have made.

achat base de données b2c 07.03.2020, 00:48

Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I'll just book mark this page.

Saran Newtown 08.03.2020, 23:31

bookmarked!!, I like your blog.

important link 10.03.2020, 20:47

I simply want to tell you that I am just beginner to blogging and really enjoyed your page. Most likely I’m planning to bookmark your blog . You absolutely have good stories. Kudos for sharing with us your web page.

bare 15.03.2020, 20:29

Hi! I simply wish to offer you a huge thumbs up for your great info you've got right here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

bare 16.03.2020, 03:59

A motivating discussion is worth comment. There's no doubt that that you need to write more about this subject matter, it might not be a taboo matter but typically people do not discuss these subjects. To the next! Cheers!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS