Газ придёт в Уссурийск. Но индивидуальные потребители голубого топлива — отдельная «песня»

Предприятия и коммунально-бытовые потребители, расположенные в южном промышленном узле Уссурийска, непременно будут газифицированы уже в нынешнем году. Об этом сообщила начальник управления градостроительства администрации Уссурийского округа Ольга Серебренникова.

Реализация этих планов предусмотрена целевой краевой программой, согласно которой наш город наряду с Владивостоком и Артемом попадает в первую очередь газификации в Приморье. Начнется она с южного промышленного узла — сел Глуховка, Баневурово и Воздвиженка, а если хватит сил и средств, то постараются обеспечить голубым топливом село Красный Яр и Раковскую территорию. Правда, пока речь идет о переводе на газ муниципальных и ведомственных котельных. Подключение индивидуальных потребителей, особенно в селах — это, как было отмечено, отдельная «песня», которая по исполнению и масштабам гораздо сложнее.

«Газпром» в лице своей дочерней компании «Межрайгаз» берется протянуть магистральные газопроводы по территориям УГО и построить газораспределительную станцию. На администрацию муниципального образования возлагается задача по строительству газораспределительных сетей. Финансироваться данная программа будет из местного и краевого бюджетов. В дальнейшем предприятиям и организациям, в чьем ведении находятся котельные, придется изыскивать средства на их модернизацию, поскольку к новому отопительному сезону надо будет установить оборудование под использование газа.

Проблем с поставкой оборудования не ожидается, кроме финансовых. Ведь приобретение его потребует немалых затрат. Впрочем, и эффект от них ожидается весьма значительным: помимо улучшения экологической обстановки, отказавшись от использования угля и дизтоплива, издержки у владельцев котельных существенно сократятся. Сами собой отпадут проблемы, связанные с доставкой и хранением твердого и жидкого топлива, а также содержания автопарка большегрузных машин.

Однако, как подчеркнула Ольга Серебренникова, чтобы сказку сделать былью еще предстоит пройти многочисленные согласования как на краевом, так и на федеральном уровнях, сообщает портал «Золото Уссурийска».

13:15, 21.03.2012 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Газ придёт в Уссурийск. Но индивидуальные потребители голубого топлива — отдельная «песня»

massage body massage 05.03.2020, 19:24

This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate info… Many thanks for sharing this one. A must read post!

cheap 06.03.2020, 01:17

This web site truly has all the information and facts I needed about this subject and didn’t know who to ask.

Ankauf von Elektronischen Bauteile 06.03.2020, 03:52

Good blog you have got here... It’s hard to find excellent writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you! Take care!!

Karl Paladin 06.03.2020, 14:30

You've made some decent points there. I checked on the internet for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

achat fichier email 07.03.2020, 01:26

I used to be able to find good info from your blog posts.

ico hyip 08.03.2020, 04:01

I must thank you for the efforts you've put in writing this site. I'm hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

Treva Mcclenaghan 08.03.2020, 14:11

Very good article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

pl/sql diagram 09.03.2020, 20:09

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Many thanks!

external render 09.03.2020, 22:42

Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often.

producer 10.03.2020, 03:25

May I simply just say what a relief to uncover somebody that truly understands what they're talking about on the web. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people should read this and understand this side of your story. It's surprising you're not more popular because you definitely possess the gift.

travel 12.03.2020, 01:51

Excellent article. I'm dealing with many of these issues as well...

toronto custom gates 12.03.2020, 08:34

I couldn’t refrain from commenting. Very well written.

Notary West London 12.03.2020, 15:06

Greetings! Very useful advice within this article! It's the little changes which will make the greatest changes. Thanks for sharing!

Volkswagen 13.03.2020, 12:50

You're so cool! I don't think I've read anything like this before. So good to discover another person with a few original thoughts on this subject matter. Really... many thanks for starting this up. This website is one thing that's needed on the internet, someone with a bit of originality.

powerball site 13.03.2020, 22:26

Very nice article. I certainly love this site. Thanks!

guest post niche 14.03.2020, 07:16

I love looking through a post that will make people think. Also, thank you for permitting me to comment.

google search optimisation 14.03.2020, 10:24

After going over a handful of the articles on your web site, I seriously appreciate your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my website too and tell me how you feel.

Netflix 14.03.2020, 22:31

Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I'm going to come back once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

bare 15.03.2020, 14:40

I couldn’t resist commenting. Well written!

bare 15.03.2020, 19:19

Spot on with this write-up, I seriously feel this web site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the advice!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS