Первые многодетные семьи готовятся получить земельные участки в Приморье

В Приморском крае начинается работа по предоставлению многодетным семьям земельных участков в соответствии с краевым законом. Принятый депутатами Законодательного Собрания Приморья закон позволяет семьям с тремя и более детьми бесплатно получить для индивидуального жилищного строительства от 0,07 до 0,2 га земли. 

Одними из первых земельные участки получат многодетные семьи Находки. Там за бесплатной землей обратилась пока каждая пятая многодетная семья, — сообщили в отделе по работе со СМИ администрации Находкинского городского округа. Уже подготовлено шесть площадок в городской черте общей площадью более 400 гектаров. 

Во Владивостоке более 300 многодетных семей официально включены в реестр на бесплатное получение земельных участков. В краевом центре проводятся необходимые подготовительные процедуры в отношении земельных участков, расположенных в районе улиц 1-й Пригородной, Ломаной, Курильской, Артековской и других, сообщает пресс-служба Законодательного Собрания края. 

Как отметил председатель Законодательного Собрания Приморья Евгений Овечкин, приморские депутаты будут контролировать реализацию закона. «Закон важен для улучшения демографической ситуации в крае. Возможность получить бесплатно земельный участок и построить дом должна быть у каждой многодетной семьи, это хороший стимул для закрепления населения в Приморском крае», — считает спикер краевого парламента. 

18:08, 27.03.2012 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Первые многодетные семьи готовятся получить земельные участки в Приморье

Read More Here 31.12.2019, 03:24

I just want to tell you that I am just new to blogging and seriously loved your web-site. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You definitely come with amazing articles and reviews. Kudos for sharing your blog.

Love Irrigation 14.01.2020, 10:23

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thanks a lot!

CrowdforApps 15.01.2020, 08:05

Hey there! I simply would like to offer you a huge thumbs up for your excellent information you have right here on this post. I will be returning to your website for more soon.

CrowdforThink 15.01.2020, 10:50

This web site really has all of the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

Kelley Teetz 15.01.2020, 21:16

Everything is very open with a very clear clarification of the challenges. It was really informative. Your site is useful. Thank you for sharing!

Stanley Recht 16.01.2020, 02:41

Pretty! This was a really wonderful post. Many thanks for supplying these details.

page 18.01.2020, 00:28

I simply want to mention I'm new to blogs and definitely loved this blog. Almost certainly I’m planning to bookmark your website . You actually come with fabulous writings. Thanks for revealing your blog.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 08:26

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks.

achat base de données b2b 05.03.2020, 14:31

I absolutely love your blog... Very nice colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own website and would like to find out where you got this from or just what the theme is called. Kudos!

Broderick Alls 06.03.2020, 15:52

You're so cool! I do not think I have read through a single thing like this before. So nice to discover someone with a few genuine thoughts on this subject. Seriously... thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with a bit of originality.

fichier qualifié 07.03.2020, 05:30

Hello there, There's no doubt that your site could be having internet browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic site.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS