Поездка в Краснодар: где остановится и что посмотреть?

Краснодар – яркая и солнечная столица юга России, современный и активно развивающийся город. С каждым годом сюда приезжают все больше туристов: часть с деловым визитом, другие по пути на море, третьи специально приезжают в город на выходные из соседних регионов и даже из столиц.

Прежде, чем заняться делами или перейти ко осмотру достопримечательностей, нужно решить вопрос о том, где остановиться. Современные гостиницы Краснодара способны порадовать даже самых требовательных и избалованных клиентов. Цены на их услуги могут быть достаточно высоки: найти качественную и недорогую гостиницу помогут онлайн-системы бронирования, например, Oktogo.ru.

Гостиницы Краснодара

Лучшие гостиницы Краснодара 3 звезды сочетают вполне доступные цены на проживание и высокое качество услуг. Хорошие номера предлагает расположенная в 15 минутах езды от центра города мини-гостиница Марсель: номер на двоих в июле здесь будет стоить от 2500 до 2900 рублей. Отличный сервис предлагает расположенная в 8 километрах от железнодорожного вокзала Краснодара и центра города гостиница Мир фитнеса. Сейчас через систему Oktogo.ru стандартный номер на двоих в этом отеле на июнь—июль 2012 года можно забронировать за 1935 рублей, полулюкс с завтраком – за 2540 рублей. Как можно догадаться, исходя из названия, в мини-гостинице имеется фитнес-клуб, посещение которого для постояльцев отеля бесплатно.

Гостиницы Краснодара 4 звезды стоят дороже, однако качество обслуживания и профессионализм персонала в таких отелях выше. Лучшими гостиницами этого уровня, судя по отзывам клиентов, считаются Уют (первое место в рейтинге краснодарских отелей), Корона и бизнес-отель Форум. Проживание на двоих с завтраком здесь обойдется в 3600—3900 рублей. Правда, все эти отели также располагаются достаточно далеко от центра города. Тем, кто желает жить в самом сердце Краснодара, неподалеку от вокзала, можно порекомендовать гостиницу Версаль 4* (от 3740 рублей), Рэд Роял 4* (номер-студия на двоих от 7725 рублей), а также недорогой отель Южный 2* (от 2000 рублей).

Краснодар – город-праздник, смешавший воедино традиции казачества, кавказских народов, а также имперские традиции: не зря же город был назван Екатеринодаром — в честь Екатерины II, пожаловавшей эти земли казакам. В Краснодаре сохранилось несколько интересных памятников истории и культуры XIX-начала XX века: дом атамана Ф.Я. Бурсака, усадьба купца В.К. Рубежанского, дом врача М.М. Каплана, дом купцов Богарсуковых и другие. Много в городе и современных достопримечательностей: туристы любят фотографироваться со скульптурой, изображающей пару собак – это отсылка к стихотворению Маяковского о Крансодаре, где есть строки «…это ж не собачья глушь, а собачкина столица…». Есть и скульптура, изображающая огромный кошелек – он установлен возле бизнес-центра: конечно, народная примета гласит, что, если потереть кошелек, сразу станешь богат. Есть и более старая скульптура — индийский мальчик со слоном, а также объемное изображение картины Репина «Запорожцы пишут письмо турецкому султану». Лучшие ночные клубы и рестораны находятся на улице Красной – по выходным движение автомобилей по ней закрывают, так что улицу мгновенно наполняет веселая и шумная топа: молодежь, мамы с колясками, уличные музыканты и прочий люд.

23:47, 21.05.2012 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Публикации → Поездка в Краснодар: где остановится и что посмотреть?

5 Awesomely Easy Landscaping Projects 17.02.2020, 05:30

Great blog you've got here... It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

backlink tay 18.02.2020, 01:17

It’s difficult to find educated people about this topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

solitaire rings 18.02.2020, 23:53

Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that make the greatest changes. Many thanks for sharing!

Corporate gathering 19.02.2020, 02:47

This page really has all the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

Federico Calderon Real Estate Las Vegas 19.02.2020, 06:11

That is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read article!

uniport matriculation date scheduled 20.02.2020, 00:42

Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It's always useful to read through articles from other authors and use something from other sites.

Ummy Video Downloader 21.02.2020, 16:04

Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes that will make the largest changes. Thanks for sharing!

btl toys 21.02.2020, 19:25

You ought to take part in a contest for one of the greatest websites on the internet. I will highly recommend this web site!

Legal justice Advocates 21.02.2020, 22:16

Greetings! Very helpful advice within this post! It is the little changes which will make the most significant changes. Many thanks for sharing!

male perf avis consommateur 22.02.2020, 10:08

Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes which will make the greatest changes. Thanks for sharing!

crazy bulk 22.02.2020, 22:05

I could not refrain from commenting. Well written.

coffee and coffee machines 23.02.2020, 01:18

After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Cheers.

diary 23.02.2020, 08:00

Wonderful post! We will be linking to this great content on our website. Keep up the good writing.

super peach wear 23.02.2020, 11:07

I blog frequently and I seriously appreciate your information. The article has truly peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

read more 24.02.2020, 18:02

You should be a part of a contest for one of the highest quality websites on the web. I am going to recommend this blog!

here 24.02.2020, 20:59

You ought to take part in a contest for one of the most useful sites on the web. I am going to recommend this blog!

CBD 25.02.2020, 00:49

Hi there! This post could not be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this information to him. Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!

read more 25.02.2020, 14:33

This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate info… Thank you for sharing this one. A must read article.

Click here 25.02.2020, 20:59

Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

Fayetteville NC Home Inspector 25.02.2020, 23:46

This is a topic which is close to my heart... Thank you! Where can I find the contact details for questions?

Lottery 26.02.2020, 02:04

You're so interesting! I do not believe I've read a single thing like this before. So great to discover somebody with unique thoughts on this issue. Seriously... many thanks for starting this up. This site is something that's needed on the web, someone with a little originality.

Click Here 26.02.2020, 06:18

Excellent post. I will be facing some of these issues as well...

Abbruch Abbruch 26.02.2020, 08:38

Spot on with this write-up, I really feel this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the advice.

SEO company in MD 26.02.2020, 10:49

That is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info… Many thanks for sharing this one. A must read post!

Wilmington NC Locksmith 26.02.2020, 23:18

Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly happy I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

independent music 27.02.2020, 04:26

Hi! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

Buy Cannabis Oil Online 27.02.2020, 06:41

Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I can't join it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

Web Designing Course 27.02.2020, 19:51

You have made some really good points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

Folding Electric Cross-country Bikes 28.02.2020, 04:46

bookmarked!!, I love your site.

7 hemp cbd oil reviews 28.02.2020, 11:55

Greetings! Very helpful advice within this article! It's the little changes which will make the greatest changes. Many thanks for sharing!

cbd oil and diabetes 28.02.2020, 13:09

Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it.

where does cbd come from 28.02.2020, 15:36

You've made some really good points there. I checked on the web for more information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

sucks 29.02.2020, 04:20

It’s hard to come by experienced people on this topic, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

classified ads free 29.02.2020, 05:59

I blog quite often and I seriously appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I'm going to take a note of your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

HMHB.org 29.02.2020, 12:02

Right here is the perfect site for everyone who really wants to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that's been discussed for ages. Wonderful stuff, just great.

elan townhouses 29.02.2020, 13:23

Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was definitely informative. Your website is useful. Thank you for sharing.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 07:59

After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Appreciate it.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:35

I seriously love your site... Very nice colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal website and would like to know where you got this from or just what the theme is called. Kudos!

achat fichier email 05.03.2020, 11:59

I blog often and I really appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed as well.

underwear 05.03.2020, 22:29

I blog frequently and I truly thank you for your content. This great article has really peaked my interest. I'm going to book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too.

Irwin Signaigo 06.03.2020, 12:16

This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate info… Appreciate your sharing this one. A must read article.

Jenee Doose 08.03.2020, 21:05

After looking into a number of the blog posts on your blog, I seriously like your way of blogging. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and tell me how you feel.

he has a good point 11.03.2020, 01:40

I simply want to say I'm new to blogs and truly savored this page. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog post . You actually have fantastic article content. Thanks for sharing with us your webpage.

cheap tourism 12.03.2020, 02:17

Hi! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly.

Procura in Londra 12.03.2020, 13:23

Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes which will make the largest changes. Many thanks for sharing!

Notary Uxbridge 12.03.2020, 16:22

Good post! We are linking to this great article on our website. Keep up the great writing.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS