Уссурийцы приобщаются к утренней зарядке на китайский манер

То, что творилось полдевятого утра в пятницу на центральной площади Уссурийска, вполне попадает под действие нового закона о митингах. Здесь собрались дети и взрослые, выкрикивали лозунги и совершали активные движения всеми частями тела… Но ничего политического в этом действе не было: здесь прошла общегородская утренняя зарядка. Уже вторая в этом году.

Фото — Каролина Рябкина

Дружными рядами на площадь топают колонны ребятишек и под руководством воспитателей и учителей «рассеиваются» вдоль местности. На зарядку прибыли около 200 ребят из пришкольных лагерей и садиков города. Но среди юных спортсменов можно было увидеть и «ветеранов спорта».

Погода не радовала, и от холода и мороси шли мурашки по коже, но даже самые маленькие активисты — воспитанники детских садов города — не сдавались. Под задорную музыку «Дискотеки Аварии» они танцевали, прыгали и строили друг другу веселые рожицы.

Инструкторы составили для ребят достаточно простую тренировку, которой, впрочем, вполне хватает, чтобы получить заряд бодрости и хорошего настроения, ведь после каждого упражнения тренеры хвалят и говорят много лестных слов в поддержку юных «рекордсменов»: «Малыши, вы просто молодцы! Так держать, и не останавливаемся! ».

Но малыши и не думали останавливаться! Они стремятся перещеголять друг друга, указывая ближнему на неправильную постановку ног, рук и вообще... «Ты посмотри, что ты делаешь?! — одергивает детсадовец своего товарища. — Ничего-то ты не умеешь! Вот как надо! Повторяй за мной! »

Воспитатели и учителя не отставали, пытаясь повторить энергичные движения без единой запинки и остановки. В задних рядах «заряжались» студенты Школы педагогики ДВФУ. Некоторые из них сонно наблюдали за происходящим вокруг со словами: «Как они только в Китае встают в такую рань на зарядку! » — и еле-еле исполняли указания тренеров. Правда, добрые сокурсники не упускали момента, чтобы растормошить «замороженного» друга.

Неподалеку от студентов и будущих педагогов в ритм со школьниками плясали пенсионеры. Скажу я вам, неплохо у них получалось: наравне со всеми! «Узнав, что в моем родном городе будет коллективная зарядка, я решила посетить мероприятие — вот уже второй раз в нем участвую. Ведь зарядка — это здоровье, а здоровье в нашем возрасте — это жизнь! » — сияя, говорит одна из участниц почтенного возраста. Ее подруга подтверждает: «Мы всегда завидовали нашим соседям из Китая, ведь у них есть такая зарядка, а у нас нет! Но теперь решили сделать и нам такое мероприятие».

Пятнадцатиминутная утренняя зарядка окончена. «Было очень приятно работать и видеть улыбки на лицах детей, а самое главное — отдачу, что тоже немаловажно в нашей работе, — говорит Наталья Хижко, директор одного из уссурийских фитнес-центров, инструкторы которого провели мероприятие бесплатно. — Мы видим, что такие коллективные зарядки вызывают большой интерес, поэтому с сентября у нас в планах сделать их еженедельными».

Каролина Рябкина, ДВВ.

11:20, 23.06.2012 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Приморье → Уссурийцы приобщаются к утренней зарядке на китайский манер

Binding Services London 02.03.2020, 03:59

I like it when individuals get together and share thoughts. Great blog, continue the good work!

Joye Liestman 04.03.2020, 00:23

Hi! I just want to offer you a big thumbs up for your excellent information you have here on this post. I am coming back to your website for more soon.

styluxitalian 04.03.2020, 01:43

I needed to thank you for this good read!! I certainly enjoyed every bit of it. I've got you book-marked to look at new things you post…

Ebony Fuller Shopp 04.03.2020, 05:27

Everything is very open with a really clear explanation of the challenges. It was definitely informative. Your website is useful. Many thanks for sharing.

WoodHaus Maimi 05.03.2020, 03:35

After checking out a number of the blog posts on your web page, I seriously like your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website as well and tell me how you feel.

fichier qualifié 05.03.2020, 06:43

I used to be able to find good information from your blog posts.

friendship female mobile number 05.03.2020, 20:13

When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Appreciate it.

bra 06.03.2020, 01:43

May I simply say what a comfort to uncover an individual who really understands what they're talking about online. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular because you certainly possess the gift.

Lynn Wojcik 06.03.2020, 10:47

It’s hard to find educated people in this particular topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

ico investors 08.03.2020, 06:27

Saved as a favorite, I really like your web site!

Yuki Rotundo 09.03.2020, 12:59

This excellent website truly has all the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

pl/sql to uml tool 09.03.2020, 20:24

After looking at a number of the articles on your web page, I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and let me know how you feel.

celotex insulation 09.03.2020, 23:01

I was very happy to find this great site. I want to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i also have you saved to fav to look at new things in your site.

navigate to this web-site 10.03.2020, 03:25

I simply want to tell you that I'm beginner to blogs and truly loved you're web page. Most likely I’m planning to bookmark your website . You actually have beneficial writings. Bless you for sharing your website.

hotel 12.03.2020, 04:49

I'm excited to find this page. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely loved every part of it and i also have you book marked to check out new stuff on your site.

toronto fences 12.03.2020, 07:10

Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice.

Notary Ealing 12.03.2020, 15:16

bookmarked!!, I really like your site.

new mlm companies 2020 13.03.2020, 09:59

Your style is really unique compared to other people I've read stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just bookmark this page.

Isuzu Malaysia 13.03.2020, 12:37

Excellent article. I'm dealing with some of these issues as well...

powerball site 13.03.2020, 21:00

Very good post. I'm going through a few of these issues as well...

digitalmarketer id 14.03.2020, 10:20

I could not resist commenting. Well written!

Netflix 14.03.2020, 22:07

Everything is very open with a very clear explanation of the issues. It was truly informative. Your site is extremely helpful. Thanks for sharing!

bare 16.03.2020, 02:19

I blog frequently and I truly appreciate your information. The article has truly peaked my interest. I will take a note of your website and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS